Umowna właściwość sądu. Gdzie wnieść pozew?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Strony mogą w umowie określić właściwy miejscowo sąd.
Zawarłem umowę ze sprzedającym, w której uznaliśmy, że postępowanie sądowe będzie rozstrzygane w konkretnym sądzie. Czy mogę jakoś obejść ten zapis?

Umowna właściwość sądu

Umowna właściwość sądu, czyli możliwość ustalenia w umowie przed jaki sąd będą kierowane roszczenia wynikające z umowy, jest dozwolona na mocy art. 46 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zaakceptowanie takiego postanowienia w umowie będzie miało znaczące skutki. Oznacza to bowiem, że sąd wskazany przez strony będzie jedynym właściwym sądem pod względem miejscowym. Należy przy tym pamiętać, że umowna właściwość sądu dotyczy tylko właściwości miejscowej, nie ma jednak wpływu na właściwość rzeczową.

Strony nie mogą się bowiem umówić, że sprawy o wartość przedmiotu sporu powyżej 100 tys. zł będą rozstrzygane przez sąd rejonowy.

Właściwość miejscowa

Jakie jednak mogą być konsekwencje takiego umownego zapisu? Co do zasady będzie to warunkowało gdzie pozew powinien być złożony. Taki zapis powinien wskazywać sąd, który nie jest właściwy na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego.

Przepisy dotyczące właściwości miejscowej ustanawiają kilka zasad ogólnych, wyjątki od tych zasad, które można stosować przemiennie z nimi, jak również sytuacje od których nie może być wyjątku. Podstawowa zasada została określona w art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powództwo wnosi się do sądu, w którego okręgu zamieszkuje pozwany. Od niej istnieje kilka wyjątków.

Powództwo o roszczenie alimentacyjne oraz o ustalenie pochodzenia dziecka i związane z tym roszczenia wytoczyć można według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej.

Z drugiej sytuacji w sprawach dotyczących nieruchomości powództwo będzie wnoszone zawsze w okręgu, w którym nieruchomość jest położona. Podobnie będzie m.in. w sprawach spadkowych (wedle miejsca ostatniego zamieszkania spadkodawcy).

Spraw, które należą do właściwości wyłącznej (prawa rzeczowe nieruchomości, spadki, sprawy małżeńskiej, stosunki rodziców i dzieci) nie mogą być przedmiotem umownej właściwości miejscowej.

Zobacz: Co może być dowodem w procesie?

Co w sytuacji gdy jest zapis?

Co jednak począć w sytuacji, gdy chcemy wytoczyć powództwo, a w umowie znajduje się odpowiedni zapis? Czy zawsze trzeba skierować sprawę zgodnie z treścią zapisu?

Nie. Co do zasady istnienie takiego zapisu nie powoduje niewłaściwości sądu innego, niżby wynikał z jego treści. Zatem jeżeli sprawę skierujemy do sądu właściwego wedle ustawy (np. wedle miejsca zamieszkania pozwanego), wtedy sąd nie stwierdzi swojej niewłaściwości.

Zobacz serwis: W sądzie

Uczyni to jednak na zarzut strony pozwanej, który zostanie zgłoszony przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy (art. 202 Kodeksu postępowania cywilnego). Aby zatem zapis umowny dotyczący właściwości miejscowej sądu stał się rzeczywistością istotne jest podjęcie odpowiednich działań przez pozwanego. Powód może zatem próbować ominąć zapis i liczyć na błąd ze strony pozwanego.

Wdanie się co do istoty sprawy to przedstawienie zarzutów, które mają uniemożliwiać osiągnięcie pozytywnego wyroku przez powoda. Będzie się to najczęściej odbywać np. w odpowiedzi na pozew.

Prawo
Od 1 września 2025 r. nowy zakaz w usługach. Szczególnie ucierpią kobiety i pracownicy pracujący w tej branży
16 maja 2025

Od 1 września 2025 r. będzie nowy zakaz dla przedsiębiorców, co wpłynie znacznie na branże usług i sytuacje pracowników. Zmiany będą też wpływały na klientów salonów, szczególnie kobiety! Chodzi o konieczność wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych (Dz.U.UE.L.2009.342.59) i jego załączników. Sanepid już alarmuje, że przedsiębiorcy powinni się przygotować na zmianę.

Wyborcze ABC w wyborach prezydenckich w 2025 r. Jak znaleźć swoją komisję wyborczą i oddać ważny głos? Co każdy wyborca wiedzieć powinien
16 maja 2025

Na konferencji prasowej w dniu 16 maja 2025 r. przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej przedstawili najważniejsze dane i zasady dot. najbliższych wyborów prezydenckich, które odbędą się w niedzielę 18 maja (I tura) i ew. 1 czerwca (II tura).

Wieczór wyborczy na żywo – już 18 maja!
17 maja 2025

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna.

5 mniej znanych świadczeń z MOPS. Kto je otrzymuje?
16 maja 2025

Wsparcie udzielane przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje nie tylko zasiłki stałe, okresowe, pielęgnacyjne czy dodatki mieszkaniowe. Jakie jeszcze świadczenia można uzyskać z MOPS? Prezentujemy aktualne kryteria i kwoty obowiązujące w 2025 r.

Osoby niepełnosprawne: Jesteśmy schorowani, zmęczeni, bezradni i zdeterminowani. Zróżnicowanie z uwagi na wiek [Drugi dodatek do renty]
16 maja 2025

Opublikowaliśmy artykuł o bieżącym stanie prac rządu nad ustawą wprowadzającą drugi dodatek do rent - tym razem nie chodzi o rentę socjalną, a chorobową. Po artykule otrzymaliśmy listy od czytelników. Jeden publikujemy.

Wybory 2025. W tych miastach w niedzielę darmowa komunikacja
16 maja 2025

18 maja odbędą się wybory na Prezydenta RP. Mieszkańcy wielu miast będą mogli w ten dzień jeździć komunikacją za darmo.

Darowizna od najbliższych a podatek – czy trzeba coś zapłacić?
16 maja 2025

Darowizna pieniężna od rodzica dla dziecka może być całkowicie zwolniona z podatku – ale tylko wtedy, gdy spełnione zostaną konkretne warunki. Nawet niewielki błąd formalny, np. niewłaściwy sposób przekazania środków, może kosztować podatnika sporo. Jak więc prawidłowo przeprowadzić darowiznę i uniknąć podatkowych pułapek?

Wieczór wyborczy na infor.pl, dziennik.pl i forsal.pl oraz YouTube [Transmisja na żywo]
16 maja 2025

W niedzielę 18 maja o 20:50, redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna zapraszają na wyjątkową transmisję z wieczoru wyborczego. Wspólnie podsumujemy wyniki głosowania, przeanalizujemy pierwsze sondaże oraz porozmawiamy o politycznych scenariuszach na najbliższe miesiące.

Kto musi wymienić prawo jazdy na polskie? Inspekcja Transportu Drogowego zaczęła to intensywnie sprawdzać
16 maja 2025

Inspekcja Transportu Drogowego od końca 2024 roku coraz częściej sprawdza kierowców z państw trzecich, czyli nienależących do UE w zakresie ich prawa jazdy. Co istotne, nie doszło do zmian przepisów w tej kwestii, ale zmieniła się ich dotychczasowa praktyka kontrolna. W czasie kontroli drogowej pokazanie prawa jazdy wydanego poza UE po 185 dniach pobytu w Polsce wiąże się naruszeniem przepisów. Dlaczego? Ma to niebagatelny wpływ na funkcjonowanie polskich firm transportowych, które często zatrudniają truckerów z zagranicy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) wskazuje (źródło: Dane statystyczne dotyczące transportu międzynarodowego w 2024), że na koniec ubiegłego roku wydano blisko 116 000 świadectw kierowcom, pochodzącym z krajów spoza UE. Jakie są konsekwencje działań ITD dla przewoźników i kierowców?

Polska bez pracowników? Kryzys kadrowy pogłębia się – migranci mogą być ratunkiem, ale biurokracja blokuje zatrudnianie
16 maja 2025

Do 2035 roku Polska straci ponad 2 miliony pracowników. Czy cudzoziemcy uratują nasz rynek pracy? Eksperci alarmują: potrzeba prostszych i szybszych procedur migracyjnych, bo bez nich polska gospodarka nie poradzi sobie z demograficznym kryzysem.

pokaż więcej
Proszę czekać...