reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Kto może wytoczyć powództwo

Kto może wytoczyć powództwo

Wnieść pozew do sądu może powód, czyli strona, która składa jakieś żądanie do pozwanego. Jest to podmiot, którego interesy zostały naruszone albo względem którego strona przeciwna nie spełnia obowiązku wynikającego z umowy.

Strona

Należy jednak pamiętać o tym, że podmiotem będącym stroną danego postępowania może być każda osoba fizyczna i prawna, jak również niektóre organizacje społeczne. Jednakże nie każdy może dokonywać samodzielnie skutecznych czynności procesowych. Takie uprawnienia ma pełnoletnia osoba fizyczna, osoba prawna oraz niektóre organizacje społeczne.

Organizacje konsumenckie

W sprawach o ochronę konsumentów mogą wytaczać powództwa na rzecz obywateli mogą organizacje społeczne. Występuje ona w roli trochę uprzywilejowanej, ponieważ może wstępować do sprawy i podejmować niezbędne czynności w każdym stadium postępowania. Jeśli jednak organizacja społeczna nie zdecyduje się na wzięcie udziału w procesie może poprzestać na przedstawieniu sądowi poglądu istotnego dla toczącej się sprawy. Może być wyrażony w uchwale bądź oświadczeniu odpowiedniego organu organizacji społecznej.

Powiatowy/miejski rzecznik konsumentów

Uprawniony do tego, aby złożyć pozew na rzecz obywatel jest również powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów. Jeśli natomiast pozew już został złożony przez powoda, rzecznik konsumentów jest uprawniony do wstępowania do już toczącego się postępowania w każdym jego stadium. Może to nastąpić za zgodą osoby wnoszącej pozew.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: W sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama