REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co może być dowodem w procesie?

Zgodnie z podstawową zasadą ciężar dowodu spoczywa na stronie, która z danego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne.
Zgodnie z podstawową zasadą ciężar dowodu spoczywa na stronie, która z danego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne.

REKLAMA

REKLAMA

Dobry materiał dowodowy w przypadku procesu sądowego to podstawa sukcesu. Zanim wytoczysz powództwo warto najpierw zebrać dowody. By tego dokonać trzeba wiedzieć co może nim być.

Czym są dowody?

Wnosząc pozew do sądu cywilnego powinniśmy mieć świadomość, że nasze roszczenia i żądania, choćby najbardziej zasadne jak to tylko możliwe, w większości wypadku nie ostaną się bez dobrze zebranego oraz zaprezentowanego materiału dowodowego.

REKLAMA

W większości wypadku konieczne będzie przedstawienie dowodu co do faktów, które mają istotne znaczenie dla sprawy (np. zdarzanie jaki jest wypadek, faktu powstania szkody itd.). Wynika to z art. 227 Kodeksu postępowania cywilnego. Ustawa przewiduje jednak wyjątki od tej zasady, czyli sytuacje w których przeprowadzenie dowodu nie będzie konieczne.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Dowód w procesie

W sprawach prostszych potrzeba przedstawienia dowodów może być ograniczona do minimum, co nie oznacza jednak że można je w całości pominąć. Przykładowo do roszczeń windykacyjnych (o ochronę własności) niezbędne może okazać się przedstawienie dowodów świadczących o naszym tytule prawnym do danej rzeczy.

W przypadku nieruchomości będzie to np. wypis z księgi wieczystej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa się komplikuje jednak przy sprawach o bardziej złożonym charakterze (np. procesach odszkodowawczych). W tej mierze często przedstawienie dowodu zależy od przezorności przyszłego powoda i świadomości, że będziemy jego potrzebować, zwłaszcza ze względu na ulotność i utratę możliwości jego przeprowadzenia w dalszym etapie procesu.

Zadbaj o zebranie informacji o tożsamości przypadkowych świadków. Zrób zdjęcia zniszczonej rzeczy. Zawiadom policję o wypadku. Zażądaj od sprawcy wypadku podpisania oświadczenia.

Warto korzystać ze wszystkich sposobności, ponieważ możliwości dowodowe są nieograniczone. Mogą one mieć zatem różną postać – od dokumentu, przez zeznania świadków, wreszcie po zdjęcia, czy filmy.

Zobacz również serwis: W sądzie

Czego nie trzeba dowodzić?

Nie wszystkie twierdzenia wymagają dowodu, są to w szczególności :

  • fakty znane ogólnie (np. w nocy jest zawsze ciemniej niż za dnia, Donald Tusk jest premierem Polski itp.);
  • fakty znane sądowi z urzędu (np. z innej sprawy toczącej się w sądzie);
  • twierdzenia poparte domniemaniem prawnym – np. domniemanie ojcostwa męża matki dziecka.

Zgodnie z podstawową zasadą ciężar dowodu spoczywa na stronie, która z danego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne.

Zobacz również: Jak zebrać dowody potrzebne do procesu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Bon energetyczny: Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet)? Co z wzorem wniosku?

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA