Alkohol na stadionach - jak i kiedy?

Łukasz Mizera
Radca prawny
rozwiń więcej
Alkohol podczas meczu?/. Fot. Fotolia
Na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5 % alkoholu. W praktyce zatem będzie to tylko piwo.

Uregulowania dotyczące picia alkoholu na stadionie (czy boisku) w trakcie meczu (innej imprezy) różnią się w zależności od tego czy jest to impreza masowa w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. 2009, Nr 62, 504 z późn. zmianami, zwana dalej BIM), czy jest to impreza niemasowa (wówczas regulacja jest zawarta w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi - Dz.U. 2007, Nr 70, poz. 473 z późn. zmianami, zwana dalej AlkUst).

W przypadku imprezy masowej należałoby najpierw sięgnąć do jej definicji zawartej w BIM. Zgodnie z art. 3 pkt 1 BIM przez imprezę masową należy przez to rozumieć imprezę masową artystyczno-rozrywkową, masową imprezę sportową, w tym mecz piłki nożnej, o których mowa w pkt 2-4 (…) jeżeli rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć. Pkt 3 powyższego artykułu stanowi, że masowa impreza sportowa to impreza masowa mającą na celu współzawodnictwo sportowe lub popularyzowanie kultury fizycznej, organizowana na: 
a) stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej - nie mniej niż 300,
b) terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000.

Zobacz również: Co jest imprezą masową?

Dodatkowo BIM w art. 3 pkt 4 definiuje mecz piłki nożnej jako masową imprezę sportową mającą na celu współzawodnictwo w dyscyplinie piłki nożnej, organizowaną na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.

Generalnie zatem z imprezą masową mamy do czynienia, gdy jest przewidziane miejsce dla co najmniej 1000 osób (imprezy na otwartym powietrzu) bądź co najmniej 300 osób (imprezy w zamkniętym pomieszczeniu).

Od 13 stycznia 2012 r. do BIM dodano art. 8a stanowiący o tym, że na imprezie masowej (z wyłączeniem imprezy podwyższonego ryzyka) dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5 % alkoholu (w praktyce będzie to tylko piwo).

Napój alkoholowy zdefiniowany został w art. 46 AlkUst i ta definicja ma charakter uniwersalny w polskim prawie i tak napój alkoholowy to produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu. Powyższe czynności związane z napojami alkoholowymi mogę odbywać się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, a sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych mogą być prowadzone wyłącznie przez podmioty posiadające zezwolenie na sprzedaż alkoholu (o którym jest mowa w AlkUst) i które to podmioty dodatkowo prowadzą działalność polegającą na organizacji przyjęć.

Polecamy serwis: Wykroczenia

Sprzedaż alkoholu na imprezach masowych dozwolona jest jedynie w nietwardych opakowaniach, w praktyce w plastikowych kubkach (nie mogą być sprzedawane w opakowaniach w szczególności wykonanych ze szkła, metalu lub tworzyw sztucznych mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego).

Formalnym warunkiem do sprzedawania, podawania i spożywania alkoholu podczas imprezy masowej jest dołączenie przez organizatora do wniosku o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej informacji o rozmieszczeniu miejsc i czasie, w których będą wykonywane czynności związane z napojami alkoholowymi. Przed 13 stycznia 2012 r. (czyli przed wejściem w życie tego przepisu) nie było możliwości sprzedawania, podawania ani spożywania napojów alkoholowych na imprezie masowej. Oczywiście w dalszym ciągu na podstawie AlkUst (o tym szerzej potem) zabronione jest wnoszenie napojów alkoholowych na imprezę masową.

Co do imprezy odbywającej się na stadionie, nie będącym imprezą masową uregulowania tej materii znajdują się w AlkUst. Na takich imprezach może odbywać się sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających do 4,5 % alkoholu bez żadnych warunków formalnych do spełnienia (oczywiście trzeba posiadać ogólne zezwolenie na sprzedaż alkoholu, o którym mowa w art. 18 AlkUst). Natomiast w przypadku napojów zawierających więcej niż 4,5 % alkoholu, to zgodnie z art. 14 ust. 5 AlkUst, ich sprzedaż może się odbywać na imprezach na otwartym powietrzu tylko za specjalnym zezwoleniem (chyba tu chodzi o wójta lub burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na lokalizację stadionu, choć ustawa milczy o zezwolenie kogo tu chodzi) i tylko w miejscach do tego wyznaczonych, z tym że zgodnie z art. 181 AlkUst w celu ułatwienia sprzedaży alkoholu przedsiębiorcom posiadającym zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych oraz jednostkom Ochotniczej Straży Pożarnej mogą być wydawane jednorazowe zezwolenia na sprzedaż na okres do 2 dni. Przy sprzedaży alkoholu na imprezach w zamkniętych pomieszczeniach (do 299 osób) nie ma żadnych specjalnych uregulowań, czyli nie trzeba mieć specjalnego zezwolenia, a jedynie zezwolenie na sprzedaż alkoholu z art. 18 AlkUst.

Oczywiście na podstawie art. 16 AlkUst zabronione jest wnoszenie napojów alkoholowych m.in. na teren stadionów i innych obiektów, w których odbywają się imprezy masowe sportowe i rozrywkowe. Osoby posiadające te napoje muszą przekazać je do depozytu pod rygorem niewpuszczenia lub usunięcia ze stadionu. A contrario (czyli rozumując przeciwnie) należy stwierdzić, że na niemasową imprezę (czyli z założenia do 999 bądź 299 osób) nie jest zabronione na podstawie AlkUst wnoszenie napojów alkoholowych. Organizator jednak może ustalić swój regulamin, który jest wiążący dla uczestników takiej imprezy i który może tego zabronić.

Zobacz również: Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...