REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić wykroczenie lub przestępstwo.
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić wykroczenie lub przestępstwo.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu przez kierowców jest negatywnym, lecz bardzo częstym zjawiskiem. Należy zwrócić uwagę na to, że w zależności od poziomu alkoholu u kierującej pojazdem osoby czyn ten może stanowić wykroczenie lub przestępstwo. Natomiast zawsze jego popełnienie jest związane z zastosowaniem środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.

Problematyka odpowiedzialności sprawcy za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest wielowątkowa i zależy od kilku czynników:

REKLAMA

  1. Zawartości alkoholu w organizmie sprawcy (wydychane powietrze, krew),
  2. Rodzaju prowadzonego pojazdu (pojazd mechaniczny lub pojazd niemechaniczny)m
  3. Miejsca prowadzenia pojazdu (w ruchu lądowym, czy np. w obrębie własnej posesji).

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może stanowić czyn zabroniony jako wykroczenie (art. 87 kodeksu wykroczeń) albo czyn zabroniony jako przestępstwo (art. 178a kodeksu karnego). Zależy to od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie sprawcy.

Zobacz także: Kiedy można stracić prawo jazdy na zawsze?

Zawartość alkoholu w organizmie sprawcy

Wykrycie obecności alkoholu w organizmie sprawcy i określenie jego ilości stanowią znamiona wykroczenia z art. 87 kodeksu wykroczeń. Wykrycie obecności alkoholu we krwi może nastąpić na drodze:

1. Pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkomatu (badanie wykonuje uprawniony do tego funkcjonariusz za pomocą podręcznego przyrządu). Należy pamiętać o tym, że, aby wynik z alkomatu stanowił wiarygodny dowód w sprawie, urządzenie musi spełniać określone kryteria, tj.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • posiadać aktualne świadectwo legalizacji, czyli dokument potwierdzający, że został poddany badaniu technicznemu i dopuszczony do użytku na określony czas;
  • posiadać nienaruszone plomby, które wykluczają ewentualne ingerencje osób trzecich w wiarygodność dokonanego pomiaru.

2. Pomiaru stężenia alkoholu we krwi sprawcy (pobierana jest ona w oddziale szpitalnym i poddawana analizie laboratoryjnej przez uprawnione do tego osoby).

Kierujący pojazdem ma prawo odmówić poddania się kontroli na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jednak w tej sytuacji zmuszony jest poddać się badaniu laboratoryjnemu krwi.

W prawie polskim wyróżnia się 2 poziomy stężenia alkoholu we krwi, od których zależy odpowiedzialność sprawcy. Jest to tzw. stan po spożyciu alkoholu, który w przypadku kierowania pojazdem jest wykroczeniem oraz stan nietrzeźwości, który w tym samym przypadku jest przestępstwem. Zależności te prezentuje poniższa tabela:

Stan nietrzeźwości

Stan po spożyciu

Stan nietrzeźwości

Zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza

od 0,0 mg do 0,09 mg

od 0,1 mg do 0,25 mg

przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

Zawartość alkoholu we krwi

od 0,0 ‰ do 0,19 ‰

od 0,2 do 0,5 ‰

przekracza 0,5 ‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

Odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu

Wykroczenie

art. 87 kodeksu wykroczeń

Przestępstwo

art. 178a kodeksu karnego

Rodzaj prowadzonego pojazdu

REKLAMA

Pod pojęciem pojazdu należy rozumieć: urządzenie przystosowane do poruszania się na lądzie, w wodzie lub w powietrzu. Są to urządzenia nie tylko przeznaczone do przewozu osób lub rzeczy, ale również spełniające inne cele, takie, jak wykonywanie prac, np. koparka.

Tak zdefiniowane pojazdy dzielą się na mechaniczne, czyli wprawiane w ruch za pomocą silnika i niemechaniczne, takie jak deskorolka czy rower. Zasadniczo łagodniej traktuje się sprawców wykroczenia, którzy popełniają je za pomocą pojazdu niemechanicznego.

Zobacz także: Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości - aspekty praktyczne

Miejsce prowadzenia pojazdu

Jednym z elementów warunkujących wykroczenie z przepisu art. 87 kodeksu wykroczeń jest to, że kierujący pojazdem prowadził go w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym.

Najczęściej wątpliwości budzi następująca sytuacja: kiedy kierując pojazdem uczestniczę w ruchu lądowym, a kiedy nie.

Powszechnie przyjmuje się (m.in. Prawo o ruchu drogowym), że prowadząc pojazd po drodze publicznej uczestniczy się w ruchu lądowym. Twierdzenie to nie budzi wątpliwości.

REKLAMA

Natomiast w sytuacji, gdy pojazd jest prowadzony po drodze nie będącej drogą publiczną sprawca może również uczestniczyć w ruchu lądowym, pomimo „niepubliczności” tej drogi. Sąd Najwyższy wypowiedział się w tej sprawie,uznając, że ruch lądowy obejmuje również np. tereny budowlane czy przemysłowe, lotniska itp., a więc wszystkie tereny, w obrębie których, odbywa się ruch pojazdów ogólny lub lokalny, np. parkingi przed marketami.

Tym samym ruch morski obejmuje nie tylko wody będące wodami ogólnodostępnymi (powszechnego dostępu i użytku, np. jeziora), ale również i te cieki wodne, które stanowią własność prywatną, bądź oddane są we władanie prywatne. Podsumowując: wszystkie wody, na których odbywa się ogólnie ruch pojazdów wodnych.

Odpowiedzialność za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu

Sprawca wykroczenia z art. 87 kodeksu wykroczeń podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 złotych ( od 50 zł do 5 000 zł), jeśli prowadził pojazd mechaniczny.

W przypadku, gdy był to pojazd inny niż mechaniczny sprawca podlega karze aresztu do 14 dni (od 5 do 14 dni) albo grzywny (od 20 do 5 000 zł).

Dodatkowo należy podkreślić, iż wobec sprawcy tego wykroczenia zawsze orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów (art. 87 § 3 kodeksu wykroczeń) jako środek karny. Zakaz prowadzenia pojazdów orzeka się na okres od 6 miesięcy do 3 lat (wymierza się w miesiącach lub latach) i połączony jest z obowiązkiem zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia określonego pojazdu.

Należy podkreślić, że kodeks wykroczeń  nie wskazuje wprost, na jakie pojazdy ma być orzeczony zakaz prowadzenia, ale polityka karna nakazuje orzeczenie zakazu prowadzenia w stosunku do pojazdu, który sprawca prowadził w stanie po spożyciu. W odniesieniu do orzeczenia zakazu prowadzenia pozostałych kategorii pojazdów, jest to fakultatywna decyzja sądu. W związku z powyższym można spróbować przedstawić sądowi wniosek wraz z argumentacją i prośbą o to, aby tylko na część posiadanych przez sprawcę uprawnień został orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.

  Przez policję zostaje zatrzymany rolnik jadący w stanie po spożyciu alkoholu samochodem osobowym. Może on wnioskować o to, aby sąd orzekł tylko o zakazie prowadzenia przez niego samochodów osobowych, natomiast pozostawił mu prawo jazdy na traktor. Argumentem, na który może się powołać będzie używanie traktora jako narzędzia niezbędnego do prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Podstawa prawna:

Zobacz serwis: Charakterystyka wykroczeń

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wzrósł dług Polski: Zła wiadomość dla rządu i samorządów, to już 57,4% PKB

Dług polskiego sektora instytucji rządowych oraz samorządowych (general government) wzrósł do 57,4% PKB w pierwszym kwartale 2025 r. z 55,3% PKB zanotowanych kwartał wcześniej. Takie dane podał Eurostat. Natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 51,3% PKB.

Unijna reforma praw pasażerów 2025 – co się zmieni przed kolejnym sezonem wakacyjnym?

Planujesz podróż samolotem? Już wkrótce unijne przepisy dotyczące praw pasażerów przejdą największą reformę od dwudziestu lat. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowelizację rozporządzenia 261/2004, które od dwóch dekad regulowało zasady odszkodowań i opieki w razie opóźnień oraz odwołań lotów. Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w 2025 roku, a ich wejście w życie przewiduje się na przełomie jesieni i zimy, najpóźniej przed sezonem wakacyjnym 2026

Koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat

Mają zajść kolejne zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350). Tym razem będą to jednak deregulacje na korzyść pracodawców. Dlaczego? Bo zapowiadany jest koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat.

Emerytalna rewolucja Karola Nawrockiego: 150 zł podwyżki co roku dla seniorów?

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej?

REKLAMA

Inwigilowani? ZUS udostępni dane przedsiębiorców bankom, instytucjom finansowym, kredytowym czy pożyczkowym

Czujemy się w pewnym sensie inwigilowani - podkreślają przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z kolejnym projektem zmian przepisów przygotowanym przez MRPiPS. Tym razem chodzi o zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalnie intencja jest taka, że ZUS udostępni dane z kont płatników składek szerszemu gronu podmiotów: bankom, instytucjom finansowym, kredytowym, pożyczkowym. Po co? Pytają przedsiębiorcy.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

REKLAMA

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

REKLAMA