| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Co jest imprezą masową?

Co jest imprezą masową?

Wielkimi krokami zbliżają się mistrzostwa europy w piłce nożnej. W listopadzie mieliśmy do czynienia z licznymi demonstracjami w dniu Święta Niepodległości. Wtedy pojawiły się również dyskusje odnośnie zwiększenia bezpieczeństwa takich imprez. Co jest imprezą masową, a co nią nie jest?

Pojęcie imprezy masowej

W rozumieniu ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, imprezą taką jest impreza artystyczno-rozrywkowa, masowa impreza sportowa, w tym mecz piłki nożnej, z wyjątkiem imprez:

§ organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki lub w innych podobnych obiektach,

§ planowanych w szkołach i placówkach oświatowych przez zarządzających tymi szkołami i placówkami,

§ organizowanych w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży,

§ sportowych organizowanych dla sportowców niepełnosprawnych,

§ sportu powszechnego o charakterze rekreacji ruchowej, ogólnodostępnym i nieodpłatnym, organizowanych na terenie otwartym,

§ zamkniętych organizowanych przez pracodawców dla ich pracowników,

– o ile rodzaj imprezy odpowiada przeznaczeniu obiektu lub terenu, gdzie ma się ona odbyć.

Zobacz: Czy muszę być zameldowany w miejscu zamieszkania?

Impreza masowa artystyczno-rozrywkowa

Wśród kategorii imprez masowych znajduje się impreza artystyczno-rozrywkowa. Imprezą taką będzie impreza artystyczna bądź rozrywkowa mająca odbyć się w następujących miejscach:

§ na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub też na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000,

§ w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500.

Masowa impreza sportowa

Najbardziej popularnymi formami imprez masowych są imprezy sportowe. Należy przez nie rozumieć wydarzenia sportowe organizowane w celu współzawodnictwa sportowego lub popularyzowania kultury fizycznej, odbywające się na:

§ stadionie lub w innym obiekcie niebędącym budynkiem, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000, a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy masowej – nie mniej niż 300,

§ terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób wynosi nie mniej niż 1000.

Mecz piłki nożnej

Mecz piłki nożnej to również impreza masowa. Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych określa mecz jako wydarzenie sportowe mające na celu współzawodnictwo w piłce nożnej, odbywające się na stadionie lub w innym obiekcie sportowym, na którym liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Podstawa prawna

Ustawa z 20.03.2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz.U. Nr 62, poz. 504 ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »