Różnica między przerwą a odroczeniem rozprawy

Roland Szymczykiewicz
Adwokat
rozwiń więcej
Instytucja odroczenia rozprawy jest wyjątkiem od zasady zarządzania w niej przerw.
W postępowaniu wykroczeniowym (tak jak w procedurze karnej) ustawodawca rozróżnił dwie (choć podobne do siebie) sytuacje procesowe, w których sprawa toczy się dalej w innym terminie sądowym – zarządzenie przerwy w rozprawie oraz odroczenie rozprawy. Obie instytucje stanowią wyjątek od zasady ciągłości i szybkości rozprawy. Należy wskazać, że zasadą jest zarządzanie przez sąd przerwy w rozprawie, natomiast w przypadkach wskazanych w ustawie rozprawa jest odraczana.

Charakterystyka przerwy

Zgodnie z treścią przepisów sąd może zarządzić przerwę w rozprawie z trzech powodów: dla doprowadzenia obwinionego, dla wypoczynku lub z innej ważnej przyczyny. Ostatnia z wskazanych przesłanek stanowi katalog otwarty i uwzględnia takie sytuacje jak opóźnienie w rozpoznawaniu spraw na wokandzie, chwilowe problemy zdrowotne którejś ze stron.

Standardowo każdorazowa przerwa w rozprawie nie może przekraczać 21 dni (za wyjątkiem postępowania przyśpieszonego, gdzie termin ten wynosi 3 dni pod rygorem zmiany trybu postępowania na zwyczajny). W toku postępowania dopuszczalne jest zarządzenie kilku przerw.

Zarządzając przerwę sąd oznacza czas i miejsce dalszego ciągu rozprawy, a osoby obecne na rozprawie poucza się o obowiązku stawiennictwa bez wezwania oraz o konsekwencjach nieusprawiedliwionego niestawiennictwa.

Zobacz: Kiedy sprawca nie jest odpowiedzialny za swój czyn?

Charakterystyka odroczenia rozprawy

Instytucja odroczenia rozprawy jest wyjątkiem od zasady zarządzania w niej przerw. Odroczenie rozprawy następuje w 2 sytuacjach: gdy zarządzenie przerwy nie byłoby wystarczające (przykładowo wskutek zajętych terminów sądowych, lub konieczności oczekiwania dłuższego na jakąś czynność np. opinię biegłego) oraz gdy ustawa tak stanowi.

Przykładowymi sytuacjami gdy przepisy ustawy nakazują odroczenie rozprawy jest przepis art. 69 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia w zw. z art. 353 Kodeks postępowania karnego, który nakazuje odroczyć rozprawę jeśli doręczeniem zawiadomienia obrońcy lub obwinionego nie minie 7 dni (a strona wniesie o odroczenie rozprawy). Drugim przykładem jest konieczność obligatoryjnego odroczenia rozprawy w sytuacji, w której obwinionemu nie zostało doręczone wezwanie na rozprawę (art. 71 § 2 Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia).

Skutki prowadzenia rozprawy odroczonej oraz rozprawy po przerwie

W przypadku obu opisywanych instytucji zachodzi taka sytuacja, że w wskazanym przez sąd terminie rozprawa jest po prostu podejmowana i toczy się dalej. Warto podkreślić, iż nawet zmiana składu sędziowskiego obligatoryjnie nie wpływa na konieczność prowadzenia sprawy od początku (sąd może jednak taką decyzję jednak podjąć po wysłuchaniu stron). Dla porównania należy dodać, iż przyjęte rozwiązanie jest diametralnie odmienne od rozwiązania przyjętego w postępowaniu karnym, gdzie niezależnie od woli stron – zmiana w składzie orzekającym powoduje konieczność prowadzenia postępowania od początku.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Prawo
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...