Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r.

Monika Pązik
rozwiń więcej
Opłaty za usunięcie pojazdu z drogi w 2014 r. / Fot. Fotolia
Za nieprawidłowe pozostawienie pojazdu na drodze, utrudnianie ruchu czy zagrażanie bezpieczeństwu, właścicielowi grozi usunięcie pojazdu z drogi na jego koszt i odholowanie na parking strzeżony. Jaka będzie wysokość wskazanych opłat w 2014 r.?

Usunięcie pojazdu polega na sprawnym działaniu jednostek do tego wyznaczonych po otrzymaniu stosownej dyspozycji. Pojazd umieszcza się na specjalnie do tego przeznaczonych parkingach, położonych zazwyczaj na najbliższym obszarze od miejsca usunięcia. Dyspozycję do usunięcia wydaje funkcjonariusz bądź pracownik jednostki po upewnieniu się, ze istnieją ku temu odpowiednie przesłanki. Usunięcia pojazdu dokonuje się zazwyczaj na koszt właściciela, z wyjątkami wskazanymi w ustawie prawo o ruchu drogowym. Przepisy nakładają na organ administracji publicznej obowiązek wydania decyzji o zapłacie kosztów związanych z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu. W każdym jednak wypadku wymagane jest - bez względu na rodzaj rozstrzygnięcia - aby przed wydaniem decyzji organ administracji przeprowadził postępowanie wyjaśniające zmierzające do ustalenia wszystkich istotnych dla sprawy okoliczności (wyr. WSA w Olsztynie, II SA/Ol 94/13).

Odstąpienie od usunięcia pojazdu

Na podstawie art. 130a ust. 2a ustawy prawo u ruchu drogowym można odstąpić od usunięcia pojazdu prze uprawnione do tego służby w przypadku, gdy przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu ustaną przyczyny jego usunięcia (np. pojawi się właściciel pojazdu). Jednakże w takiej sytuacji właściciel zobowiązany jest do zapłaty stosownej sumy pieniężnej związanej z przybyciem na miejsce służb odpowiedzialnych za usuwanie pojazdów z drogi.

Zobacz również: Co zrobić, jeżeli zdjęcie z fotoradaru jest niewyraźne?

Opłaty za usunięcie pojazdu i przechowanie na parkingu strzeżonym

W sytuacji, gdy pojazd jest pozostawiony w miejscu, gdzie jest to zabronione, utrudnia ruch bądź zagraża w inny sposób bezpieczeństwu na drodze, wówczas przystosowane do tego służby drogowe usuwają pojazd z drogi na koszt właściciela oraz umieszczają go na strzeżonym parkingu. Maksymalne stawki opłat ustalane są w drodze obwieszczenia Ministra Finansów na każdy następny rok.

Rodzaj pojazdu

Opłata za usunięcie

Opłata za każdą dobę przechowywania

­

2013

2014

2013

2014

rower lub motorower

110 zł

111 zł

17 zł

18 zł

motocykl

218 zł

220 zł

24 zł

25 zł

pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 t.

478 zł

483 zł

37 zł

38 zł

pojazd o dmc 3,5 t. do 7,5 t.

597 zł

603 zł

49 zł

50 zł

pojazd o dmc 7,5 t. do 16 t.

846 zł

854 zł

71 zł

72 zł

pojazd o dmc powyżej 16 t.

1 247 zł

1 259 zł

132 zł

134 zł

pojazd przewożący materiały niebezpieczne

1 518 zł

1 532 zł

196 zł

198 zł

Jeżeli właściciel nie odebrał pojazdu w określonym terminie, jednostce wyznaczonej do prowadzenia parkingu strzeżonego (jednostce wyznaczonej do usuwania pojazdów) może być przyznane wynagrodzenie za cały okres wykonywania dozoru nad pojazdem usuniętym z drogi w przypadkach, o których mowa w art. 130a ust. 1 p.r.d., oraz zwrot kosztów związanych z wykonywaniem dozoru, w tym kosztów usunięcia pojazdu z drogi (wyr. WSA w Łodzi, I SA/Łd 202/13).

Zobacz: Nielegalna blokada na kołach

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...