reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Usuwanie pojazdów z dróg

Usuwanie pojazdów z dróg

Kwestia usuwania pojazdów z drogi na koszt właściciela dla wielu osób pozostaje niejasna i budzi wiele kontrowersji. W jakich sytuacjach powinniśmy liczyć się z możliwością odholowania naszego pojazdu?

Przyczyny obowiązkowego usunięcia pojazdu z drogi

Ustawa prawo o ruchu drogowym z 1 stycznia 1998 w sposób wyczerpujący i pełny opisuje sytuacje w których pojazd musi zostać usunięty z drogi na koszt właściciela. Ważne jest, że ustawa nie definiuje pojęcia „pojazd”, z czego należy wyciągnąć wniosek, że jej regulacje nie odnoszą się wyłącznie do pojazdów mechanicznych, ale do wszystkich środków transportu, w tym np. rowerów. Przede wszystkim usunięciu podlega pojazd pozostawiony w miejscu gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch, lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu.

Należy podkreślić, że istotną przesłanką jest tu utrudnianie ruchu i zagrażanie bezpieczeństwu w komunikacji. Nie zostanie bowiem usunięty pojazd, który, mimo że pozostawiony w miejscu niedozwolonym, ruchu nie utrudnia, ani nie zagraża bezpieczeństwu. Ponad to pojazd zostanie odholowany gdy kierujący nie posiada aktualnego dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC. Do usunięcia pojazdu może dojść również w sytuacji gdy pojazd przekracza wymiary lub dopuszczalną masę całkowitą lub nacisk osi określonych w przepisach ruchu drogowego. Wyjątkiem od tej regulacji jest możliwość skierowania takiego pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest przejazd pojazdu takiego typu. Obowiązkowemu usunięciu podlegają również pojazdy które zostały pozostawione na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych o obniżonej sprawności ruchowej bez stosownej karty parkingowej. Pojazd jest również usuwany gdy zostanie zaparkowany w miejscu obowiązywania znaku wskazującego że zaparkowany w tym miejscu zostanie usunięty na koszt właściciela.

Zobacz: Aktualny taryfikator mandatów

Usuniecie fakultatywne

Poza wyżej wymienionymi przyczynami, pojazd może również zostać usunięty gdy funkcjonariusz uzna to za stosowne w kilku innych sytuacjach. Dotyczy to przypadków, kiedy nie ma innej możliwości zabezpieczenia pojazdu, jak tylko przez usunięcie go. Chodzi przede wszystkim o przypadki gdy kierującym jest osoba znajdująca się w stanie po użyciu alkoholu albo środka odurzającego, lub osoba nieposiadająca przy sobie prawa jazdy. Funkcjonariusz może również podjąć decyzję o odholowaniu samochodu kiedy jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu, uszkadza drogę lub jest szkodliwy dla środowiska. W tych wypadkach decyzja o usunięciu pojazdu pozostawiona jest uznaniu funkcjonariusza w konkretnych sytuacjach. Szczególną przesłanką usunięcia pojazdu jest także prowadzenie akcji ratunkowej, którą pojazd utrudnia. Wówczas również możemy liczyć się z możliwością odholowania go, jeśli policjant, strażnik miejski (gminny) lub osoba dowodząca akcją ratowniczą uzna to za stosowne.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama