Zasiłek macierzyński 2013

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Zasiłek macierzyński 2013. / fot. Fotolia
W 2013 r. zasiłek macierzyński będzie wynosił 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Podmiot

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej (pracownicy, jak i osobom niebędącym pracownikami, jeżeli przystąpiły do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego), która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

  1. urodziła dziecko;
  2. przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
  3. przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.

Polecamy również serwis: Ubezpieczenie chorobowe

Mogłoby się wydawać, że zasiłek macierzyński przysługuje tylko kobiecie. Otóż nie, można go również przyznać ubezpieczonemu-ojcu dziecka przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego przysługującego pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko.

Gdy prawo do zasiłku macierzyńskiego powstało w okresie urlopu wychowawczego, zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego przypadającej po porodzie.

Polecamy również serwis: Urlop wychowawczy

Śmierć matki lub porzucenie dziecka

Może zdarzyć się sytuacja, że ubezpieczona umrze lub porzuci dziecko. W takim przypadku zasiłek macierzyński będzie przysługiwał ubezpieczonemu-ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny. Warunkiem jest przerwanie zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej przez te osoby w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

W określonej sytuacji zasiłek macierzyński przysługuje w wymiarze nie większym od tego, który przysługiwałby matce. Natomiast okres jego wypłaty skraca się o okres zasiłku wypłaconego już matce dziecka.

Polecamy również: Kiedy zasiłek macierzyński przechodzi na inną osobę niż matka


Pracownik występujący do pracodawcy z wnioskiem o zasiłek macierzyński, przedkłada:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz
  • zaświadczenie od pracodawcy matki dziecka (ubezpieczonej wychowującej dziecko) o okresie przysługującego i wypłaconego jej zasiłku macierzyńskiego.

Jeżeli pracownik przedkłada wniosek w związku z porzuceniem dziecka przez jego matkę, składa w tej sprawie dodatkowe pisemne oświadczenie.

Rezygnacja z części urlopu

Ubezpieczona może złożyć wniosek o skrócenie okresu pobierania zasiłku po wykorzystaniu przez nią zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni. W takiej sytuacji zasiłek przysługuje ubezpieczonemu-ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Warunkiem koniecznym dla nabycia prawa do niewykorzystanej części urlopu przez ojca jest uprzednie złożenie pisemnego wniosku w tej sprawie. Ojciec wykorzystuje urlop bezpośrednio po terminie rezygnacji z tego urlopu przez matkę dziecka.

Jeżeli jednak ojciec nie chce podjąć opieki nad dzieckiem, matka nie może zrezygnować z części urlopu.

Wymiar urlopu macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński wypłaca się przez czas określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

  • 20 tygodni (140 dni) – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
  • 31 tygodni (217 dni) – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 33 tygodnie (231 dni) – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
  • 35 tygodni (245 dni) – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni (259 dni) – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Zobacz także: Od 2012 roku dłuższy dodatkowy urlop macierzyński

2 tygodnie przed porodem

Wedle uznania pracownicy co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed terminem porodu, a po porodzie zostaje do wykorzystania niewykorzystana część urlopu. Jeśli pracownica nie skorzysta z tego prawa, pierwszy dzień urlopu będzie przypadał na dzień porodu.

Śmierć dziecka

Co z zasiłkiem, gdy dziecko umiera? W razie urodzenia dziecka martwego lub śmierci dziecka w trakcie pierwszych 8 tygodni życia, zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy w wymiarze 8 tygodni (56 dni) po porodzie, nie krócej jednak niż przez 7 dni od dnia zgonu dziecka (art. 1801 Kodeksu pracy).

Zobacz także: Urlop macierzyński w razie zgonu dziecka

Wymiar urlopu ojcowskiego

W przypadku urlopu ojcowskiego jego wymiar wynosi 2 tygodnie, nie dłużej jednak niż:

  1. do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
  2. do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Polecamy również serwis: Adopcja


Zasiłek macierzyński za czas urlopu ojcowskiego jest przyznawany po złożeniu wniosku przez pracownika i przysługuje mu w wymienionych niżej sytuacjach:

  • niezależnie od tego, czy matka dziecka była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  • gdy będzie chciał go wykorzystać w tym samym okresie, w którym matka dziecka pobiera zasiłek macierzyński,
  • gdy pobierał zasiłek macierzyński za część urlopu macierzyńskiego po przerwaniu urlopu przez matkę dziecka po 14 tygodniach od dnia porodu,
  • gdy jest uprawniony do dodatkowego urlopu macierzyńskiego,
  • gdy matka dziecka jest osobą nieuprawnioną do zasiłku, tj. niepracującą,
  • gdy ubezpieczenie chorobowe ustanie w trakcie pobierania tego zasiłku.

Wydłużenie wymiarów urlopowych od 1 stycznia 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. wymiary urlopów rodzicielskich zwiększyły swoją długość, w rezultacie wydłużyły się okresy pobierania zasiłku macierzyńskiego. Od tej daty urlop ojcowski osiągnął swój docelowy wymiar 2 tygodni.

Okres przyznawania zasiłku w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie

W przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie zasiłek macierzyński przysługuje maksymalnie do ukończenia przez dziecko 7 lat. Gdy na wychowanie zostało przyjęte dziecko, w stosunku do którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, zasiłek może być wypłacany do czasu ukończenia przez nie 10. roku życia. Jeśli dziecko kończy odpowiednio 7 lub 10 lat w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, zasiłek przysługuje do dnia ukończenia tego wieku, jednak nie krócej niż przez zagwarantowany minimalny okres 9 tygodni (63 dni).

Łączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z pracą

Co w przypadku, gdy pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu na zasadach określonych w art. 1821 Kodeksu pracy? Wysokość zasiłku macierzyńskiego ulega proporcjonalnemu pomniejszeniu do wymiaru czasu pracy.


Urodzenie dziecka po ustaniu ubezpieczenia

Ustawa przewiduje sytuacje przyznania zasiłku, gdy dziecko urodziło się już po ustaniu ubezpieczenia. Wymogiem koniecznym jest w tym przypadku ustanie ubezpieczenia w okresie ciąży:

  • wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy;
  • z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.

Zasiłek będzie przysługiwał za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Jeśli z ubezpieczoną pracownicą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży ze względu na ogłoszenie upadłości lub likwidacji i nie zapewniono jej innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Pracownicy, która była zatrudniona na umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy w przypadku przedłużenia tej umowy do dnia porodu, przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Miesięczny zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Zobacz również: Zasiłek macierzyński 2012

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ostatnia zmiana: Dz. U. z 2011 r., Nr 149, poz. 887)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (ostatnia zmiana: Dz. U. z 2012 r., poz. 1110)

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...