reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Zasiłek macierzyński 2012

Zasiłek macierzyński 2012

Jak będzie wyglądać zasiłek macierzyński w 2012 roku? Jakie trzeba spełnić kryteria by go otrzymać? Zasadniczo zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która w kresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Czasami może on przysługiwać także ojcu, pod warunkiem opłacania przez niego ubezpieczenia chorobowego.

Kto ma prawo do zasiłku macierzyńskiego?

Zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego:

1) urodziła dziecko;

2) przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;

3) przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem, dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10 roku życia.

Powyższe zasady stosuje się także do ojca, jeżeli był on objęty ubezpieczeniem chorobowym.

Warto dodać, że w razie śmierci ubezpieczonej lub porzucenia przez nią dziecka zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu - ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą oni zatrudnienie lub inną działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Z dniem 1 stycznia 2012 roku z zasiłku macierzyńskiego nie będzie mogła skorzystać osoba opłacająca składki na ubezpieczenie chorobowe, która w ramach rodziny zastępczej zawodowej przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7 roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego do 10 roku życia)- bez względu czy osoba jest spokrewniona z dzieckiem czy nie.

Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia?

Jeżeli  ubezpieczenie chorobowe ustało w czasie trwania ciąży, wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy - zasiłek macierzyński przysługuje za okres odpowiadający części urlopu macierzyńskiego, która przypada po porodzie. Jeżeli z ubezpieczoną rozwiązano stosunek pracy w związku z ogłoszeniem upadłości lub likwidacji pracodawcy i której nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu ubezpieczenia przysługuje również pracownicy, która została zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, z którą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu.

Przez jaki okres czasu przysługuje zasiłek macierzyński?

Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. W związku z nowelizacją ustawy Kodeks pracy od 1 stycznia 2010 r. zasiłek macierzyński przysługuje także przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, a także urlopu ojcowskiego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama