reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek macierzyński > Kiedy zasiłek macierzyński przechodzi na inną osobę niż matka

Kiedy zasiłek macierzyński przechodzi na inną osobę niż matka

Zasadą jest, że zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej matce, która urodziła dziecko lub przyjęła dziecko na wychowanie. W określonych sytuacjach prawo do zasiłku macierzyńskiego przechodzi na inne osoby.

Rezygnacja z urlopu macierzyńskiego

Pracownica ma prawo do skrócenia urlop macierzyńskiego po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu. W takim przypadku pozostałą część może wykorzystać pracownik - ojciec opiekujący się dzieckiem. W razie skrócenia okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego na wniosek ubezpieczonej matki dziecka, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Zobacz także: Komu przysługuje urlop macierzyński

Śmierć matki dziecka

Śmierć matki dziecka, a szczególnie małego dziecka jest sytuacją bardzo przykrą, ale i trudną. Prawo idzie naprzeciw potrzebą ojca dziecka, który chce się zająć dzieckiem po śmierci jego matki. W razie śmierci ubezpieczonej zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu – ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny, jeżeli przerwą zatrudnienie lub inna działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.

Prawo do zasiłku macierzyńskiego ojcu dziecka lub innemu członkowi najbliższej rodziny przysługuje także, w razie porzucenia dziecka przez matkę.

Okresy wypłaty zasiłku macierzyńskiego w obu tych przypadkach zmniejsza się o okresy wypłaty zasiłku ubezpieczonej-matce dziecka.

Pobyt matki w szpitalu

Po zmianie przepisów od dnia 1 stycznia 2009 roku po wykorzystaniu przez pracownice po porodzie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni, pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko przysługuje prawo do części urlopu macierzyńskiego odpowiadającej okresowi, w którym pracownica uprawniona do urlopu wymaga opieki szpitalnej ze względu na stan zdrowia uniemożliwiający jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Za ten okres ojcu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Przy czym zasiłek przysługuje tylko przez okres pobytu matki dziecka w szpitalu. Po wyjściu ze szpitala matka ma prawo do pozostałej części urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 roku o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 1999 r. Nr 60 poz. 636)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama