Błędy popełniane podczas rozmowy z pracodawcą

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
inforCMS
Rozmowa z pracodawcą jest jednym z elementów całego procesu rekrutacyjnego. Dla jednych jest to bardzo stresujące doświadczenie, inni natomiast z jak największym spokojem podchodzą do tego typu spotkań. Oczywiście bardzo zależy od osobowości kandydata do pracy, ale nie bez znaczenie ma również przygotowanie do takiej rozmowy. Pomimo faktu, że coraz więcej się mówi oraz pisze na temat przygotowania do spotkania z pracodawcą, to jednak wiele osób popełnia bardzo rażące błędy podczas rozmowy.

Czym zajmuje się firma?

Jednym z takich błędów jest brak jakiejkolwiek wiedzy na temat tego, czym zajmuje się firma. Wielu kandydatom do pracy wydaje się, że zawsze coś odpowie się na tego rodzaju pytania, bo przecież wiedzą, gdzie składali aplikacje i na jakie stanowiska, dlatego też nie próbują się przygotować w sposób bardziej wnikliwy. I okazuje się, że pierwsze pytania, jakie się pojawiają to: Czym konkretnie się zajmuje firma?, Jakie produkty czy usługi są proponowane klientom?, Jaka jest struktura firmy? Czy ma konkurentów? Jeśli tak to jakich na lokalnym czy krajowym rynku? itp. 

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Jeśli osoba wcześniej nie przygotowała odpowiedzi na tego rodzaju pytania, to bardzo trudno, tak „z marszu” porozmawiać na ten temat. Dlatego też, jeśli jest tylko taka możliwość, należy się jak najwięcej dowiedzieć o profilu przedsiębiorstwa. Obecnie dużym ułatwieniem jest Internet. Większość dużych firm posiada swoje strony internetowe, na których jest większość informacji nas interesujących. Im mniejsza firma, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że tego rodzaju pytania od pracodawcy padną, aczkolwiek nie zwalnia nas to od przygotowania tego obszaru rozmowy, dlatego też warto wypytać o tę firmę z innych źródeł, np. od pracowników, czy znajomych, którzy taką wiedzę mogą posiadać.

Informacje dotyczące stanowiska

Kolejnym błędem jest brak przygotowania odpowiedzi na pytania dotyczące stanowiska, jakie w tej firmie mamy objąć. Oczywiście każdy pracodawca ma trochę inne oczekiwania wobec swoich pracowników, a jest to podyktowane przede wszystkim specyfiką danej firmy, jej wielkością, zakresem usług itp., natomiast jako kandydat powinniśmy mieć wyobrażenie na temat tego, co taka osoba powinna w tej firmie robić, jaki jest zakres jej obowiązków. Zwłaszcza jeśli aplikujemy na stanowiska związane z konkretnym zawodem.

Jeśli mamy kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, to powinniśmy szczegółowo wiedzieć, czym taka osoba się zajmuje. I oczywiście w większości nie ma z tym problemu, jeśli osoba się do przygotuje. Jednak, kiedy dochodzi stres, najbardziej proste i oczywiste informacje umykają z pamięci i potrafimy wymienić jedynie kilka czynności, a jest to bardzo niewiele z punktu widzenia pracodawcy.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Proszę powiedzieć coś o sobie...

Osoba rekrutująca bardzo często podczas rozmowy zadaje pytanie: proszę powiedzieć coś o sobie. I z tym większość kandydatów do pracy ma problem. Teoretycznie nie powinno być z tym trudności, ponieważ nikt inny nas nie zna tak dobrze jak my sami. Dlaczego zatem osoby blokują się przy odpowiedzi szukając gorączkowo informacji, które mógłby być przydatne i zaprezentować się jako odpowiednia osoba do pracy? Otóż jest to ten sam powód, co poprzednich trudności – brak przygotowania.

W sytuacji stresowej, jaką jest rozmowa bardzo łatwo zapomnieć podstawowe rzeczy, a jeszcze trudniej wyselekcjonować te informacje, które byłby odpowiednie dla pracodawcy. Przychodzą nam do głowy informacje, które nie są warte poruszania podczas rekrutacji, ale pod wpływem presji czasu – przecież pracodawca czeka na odpowiedź – mówimy o tym. Bardzo często po fakcie, osoba zastanawia się, dlaczego o pewnych rzeczach w ogóle mówiła albo, że pewne rzeczy mogła powiedzieć w inny sposób.

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej może skutkować jeszcze jednym niepożądanym zjawiskiem. Odpowiedzi są chaotyczne i nieprzemyślane, a co za tym idzie, mogą stać się niekorzystne dla kandydata do pracy. Pracodawcy, widząc brak przygotowania, często próbują zagonić swojego rozmówcę w „kozi róg”, a to jest sytuacja już prawie bez wyjścia dla osoby, która się tego nie spodziewa.

Nieodpowiedni strój

Kolejnym błędem może być również brak odpowiedniego stroju. Nie przywiązywanie do tego elementu żadnej uwagi może spowodować, że wywrzemy na pracodawcy niekorzystne dla nas pierwsze wrażenie. Należy zwrócić na szczególną uwagę, ponieważ od pierwszych chwil naszego spotkania bardzo wiele zależy. Bardzo trudne zatrzeć pierwsze wrażenie, jeśli było ono niekorzystne. A warto pamiętać, że pracodawca zwraca uwagę na wszystko, ponieważ wiele elementów składa się na ogólny wizerunek kandydata do pracy.

Również wiele można stracić poprzez przywitanie się z pracodawcą jako pierwsza osoba lub też zajęcie miejsca bez zaproszenia. Takie drobne rzeczy, mimo że nie powinny mieć wpływu na jakość wykonywanej przez nas pracy, to jednak wiele mówi o nas jako o człowieku, a pamiętajmy, że pracodawca zatrudnia nas jako osobę nie tylko mającą wykonywać określone działania, lecz także jako współpracownika, koleżankę, kolegę z pracy. Dlatego też tak ważne są kompetencje społeczne, którymi się posługujemy w pracy jako środowisku społecznym.

Zabierz dokumenty!

Kandydaci do pracy często także zapominają zabrać na rozmowę z pracodawcą dokumentów, które mogą okazać się potrzebne, np. świadectwa pracy z poprzednich miejsc, certyfikaty i zaświadczenia ze szkoleń czy dyplomy ukończonych szkół. Nie jest nigdzie zaznaczone, że powinno się je mieć przy sobie i pracodawca o nie poprosi, jednak jeśli zajdzie taka potrzeba, aby je pokazać, wówczas warto je mieć.

Większość problemów z atrakcyjnym przedstawieniem się podczas rozmowy kwalifikacyjnej jako odpowiedni kandydat do pracy tkwi w braku przygotowania się do tego spotkania. Osoba, która w sposób rzetelny i sumienny poszukuje zatrudnienia, wie, że bez przygotowania bardzo trudno jest zaprezentować się zgodnie ze swoimi własnymi oczekiwaniami. Warto pamiętać, że od tej rozmowy bardzo wiele zależy. Jeśli nie zadbamy, aby wypaść jak najlepiej, to może kolejna szansa podjęcia pracy zostanie zaprzepaszczona.

Prawo
Ceny gazu ziemnego wzrosną o 45 proc. w lipcu? Posłowie PiS chcą nowej ustawy
29 kwi 2024

Politycy partii Prawo i Sprawiedliwość wystąpili z inicjatywą przyjęcia przez Sejm ustawy, która miałaby na celu zamrożenie cen gazu ziemnego. W obliczu zbliżających się podwyżek, posłowie chcą chronić interesy polskich rodzin.

Od 300 do 1200 zł – tyle będzie wynosił bon energetyczny. A próg dochodowy? Od 1700 do 2500 zł. Decyzje zapadną 7 maja.
29 kwi 2024

Stały Komitet Rady Ministrów w poniedziałek przyjął nie tylko rewizję KPO i Plan Finansowy Państwa na lata 2024–2027, ale także projekt ustawy o bonie energetycznym – podał na platformie X szef Stałego Komitetu RM Maciej Berek. Projektem w sprawie bonu rząd zajmie się 7 maja.

Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

pokaż więcej
Proszę czekać...