REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Małgorzata Czarnota

REKLAMA

REKLAMA

Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Najważniejsze dobre przygotowanie

REKLAMA

Rozmowa z pracodawcą jest dla wielu osób ogromnym stresem i sytuacją porównywaną do najgorszych egzaminów szkolnych. I dokładnie analogicznie jak w szkole, jeśli osoba nie jest dostatecznie dobrze przygotowana z danego zakresu, to obawa przed porażką jest znacznie większa niż w przypadku dobrego zapoznania się z materiałem. Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Konfrontacja z pracodawcą

Przede wszystkim nie należy rozmowy kwalifikacyjnej traktować jako czegoś „nie do przejścia”. Jest to po prostu jedna z metod rekrutacji, która ułatwia pracodawcy podjęcie decyzji o przyjęciu osoby do swojego zespołu. Dobrze, aby zastanowić się, jak my – jeśli bylibyśmy pracodawcą – podchodzilibyśmy do sytuacji rozmowy z kandydatem. Na pewno żaden pracodawca nie chciałby być postrzegany jako osoba złośliwa, nieprzyjemna itd. Celem pracodawcy jest wyłonienie jak najodpowiedniejszej osoby do pracy – pracownika, który będzie efektywny, skuteczny, ponieważ to warunkuje zyski dla przedsiębiorcy. Zatem należy patrzeć na rozmowę kwalifikacyjną jako moment konfrontacji z pracodawcą, by wzajemnie można było się przekonać, że zarówno pracodawcy jak i pracownikowi odpowiada charakter pracy oraz inne jej elementy. Oczywiście nie wolno sobie zbagatelizować tego spotkania, ponieważ mówi to o naszym profesjonalizmie, rzetelności i odpowiedzialności, a co za ty idzie rzutuje na osobę jako pracownika. 

Proszę opowiedzieć coś o sobie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, którymi powinna się kierować każda osoba, która ma przed sobą rozmowę kwalifikacyjną. Przede wszystkim należy się do niej dobrze przygotować. Kandydat do pracy, który nie potrafi odpowiedzieć na proste pytania pracodawcy, wydaje się niekompetentny, nieświadomy swoich mocnych i słabych stron, a co za tym idzie, wiele traci w oczach rozmówcy.

Jako przykład można tu podać bardzo proste pytanie: proszę opowiedzieć coś o sobie. I w tym momencie bardzo często kandydat do pracy podaje informacje, które pracodawca już dawno przeczytał w dokumentach aplikacyjnych bądź prywatne rzeczy, które pracodawcę nie interesują, ponieważ nie są ważne z punktu widzenia jakości wykonywanej pracy. Ten przykład pokazuje jak wiele można stracić poprzez brak odpowiedzi na to pytanie. A tak naprawdę nikt nie będzie lepiej wiedział, jakie informacje można podać, jakie umiejętności uwzględnić, jakie doświadczenia itp. Niż sam kandydat do pracy. Jest to pytanie, które wielu pracodawców zadaje, ponieważ cała odpowiedzialność za jego treść spoczywa na rekrutowanym, natomiast nie zmienia to faktu, że stanowi ono jedno z największych problemów podczas kontaktu z pracodawcą.

Wykształcenie, doświadczenie zawodowe, zalety i wady

Jest również szereg innych pytań, które sprawiają problem. Dlatego też należy sobie wcześniej przygotować na nie odpowiedzi, aby podczas rozmowy nie zastanawiać się nad bardzo prostymi faktami z życia. Zdarza się, że mogą one umknąć, jeśli jesteśmy w stresie, natomiast jeśli będzie to wcześniej przećwiczone, istnieje większe prawdopodobieństwo, że płynnie i bez większego zastanowienia można na nie odpowiedzieć. Dlatego też należy zastanowić się, w jaki sposób mówić o swoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, dodatkowych szkoleniach, mocnych stronach, ale i o swoich wadach. 

Pierwsze wrażenie

REKLAMA

Niezwykle istotne jest również przygotowanie się wizualne. Wiedząc, że rozmowa kwalifikacyjna będzie trwała około 10-30 minut, należy mieć świadomość tego, że jak bardzo ważne jest w tak krótkim kontakcie pierwsze wrażenie. Jeśli jest ono pozytywne, wówczas dalsza część rozmowy przebiega w podobnym tonie. I nie chodzi tutaj, aby przebrać się na użytek spotkania z pracodawcą i udawać kogoś kim się nie jest, ale aby zadbać o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły, które tworząc całość, dają obraz naszej osoby jako przyszłego pracownika.

Należy pamiętać, że cały strój powinien być jak najbardziej skromny, oficjalny i stonowany. Nie można pozwolić sobie na krzykliwe kolory, błyszczącą i dużą biżuterię czy wycekinowaną torbę. Bez względu na pogodę za oknem, buty powinny mieć zakryte palce i pięty, a długość ubrań powinna być stosowna do sytuacji – kobiety powinny założyć spódnicę do kolan (lub dłuższą), mężczyźni zawsze długie spodnie. Wszystkie dodatki powinny być dyskretne i subtelne. Tutaj należy się bardziej kierować zasadą: im mniej tym lepiej. Niestety, niektórzy wychodzą z założenia, że założą na siebie wszystko co najlepsze, nie patrząc czy jest to stosowne do sytuacji. W takiej sytuacji, pracodawca w najlepszym wypadku, uśmiechnie się pod nosem, lecz prawie zawsze ma poczucie, że dana osoba nie jest na właściwym miejscu.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Dokumenty

Jeśli chodzi o przygotowanie, które będzie postrzegane jako profesjonalne, z pewnością należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty, z jakimi powinien się zapoznać pracodawca, czyli certyfikaty, dyplomy, referencje i inne oświadczenia i potwierdzenia naszych kwalifikacji, o których pisaliśmy w CV. Teczka z takimi dokumentami dodaje nam powagi, a zarazem sprawia, że mamy wszystko pod kontrolą.

Można wcześniej za symulować rozmowę

Rozmowa kwalifikacyjna jest naszym pierwszym kontaktem z pracodawcą i dlatego też należy się do niej dobrze przygotować. Można poprosić kogoś z rodziny czy kolegę, aby postawił się na miejscu pracodawcy i wspólnie można spróbować zasymulować taką rozmowę. Jest to bardzo dobre ćwiczenie, które pozwala się oswoić z sytuacją” przepytywanie” i w realnych warunkach już nie jest taką nowością. Warto również zwrócić się do specjalisty, który pomoże w uwypukleniu mocnych stron i pokaże w jaki sposób mówić językiem korzyści.

Rozmowa to doświadczenie na przyszłość

Najważniejsze jednak, aby potraktować rozmowę jako możliwość sprawdzenia siebie. Nie każda rozmowa kończąca się niepowodzeniem czyli brakiem zatrudnienia jest porażką. Może być ona świetnym doświadczeniem na przyszłość. Jeśli będziemy analizować błędy, jakie popełnialiśmy, pozwoli nam to podczas kolejnych rekrutacji zaprezentować się lepiej.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Za nowy trawnik z rolki zapłaci… dostawca prądu. Przełomowy wyrok NSA, na podstawie którego tysiące właścicieli nieruchomości będzie mogło bezkosztowo odtworzyć swoje ogrody

Niejeden właściciel nieruchomości zmagał się już na pewno z usuwaniem drzew (lub krzewów) z jego nieruchomości na wniosek właściciela urządzeń przesyłowych służących do doprowadzania energii elektrycznej, z tego względu, że drzewa te (lub krzewy) – z tymi urządzeniami kolidowały (a konkretniej – zagrażały funkcjonowaniu tych urządzeń). Okazuje się, że zgodnie z najnowszym wyrokiem NSA – w takim przypadku – odszkodowanie należne od przedsiębiorstwa energetycznego, obejmuje nie tylko wartość usuniętych drzew (lub krzewów), koszty ich wycinki, ponownego zalesienia i pielęgnacji, ale również koszty odtworzenia trawnika, który – na skutek powyższych działań – uległ zniszczeniu.

Kupując nową nieruchomość, możesz wpaść w finansową pułapkę i ponieść dodatkowy koszt rzędu nawet 50 tys. zł. Wszystko za sprawą nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

REKLAMA

Renta wdowia 2025. ZUS wypłaca świadczenia w zbiegu [Ważne terminy]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca już wdowie renty. Jak informuje ZUS, dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 359,82 zł. Dlaczego ważne jest szybkie złożenie wniosku?

Milion wniosków o rentę wdowią. ZUS: tym osobom świadczenia nie przyznamy
Dodatek pielęgnacyjny przed ukończeniem 75 lat. Ważny warunek i przykład z sądu

Po ukończeniu 75 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna emerytowi dodatek z urzędu. Inaczej jest jednak w przypadku młodszych osób, które muszą spełnić dodatkowe warunki.

W 2025 roku już 900 plus na dentystę. Może skorzystać każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Ale czy wiesz, jak?

Na początku 2025 roku pisaliśmy o tym, że każdy, kto opłaca składkę zdrowotną, może liczyć na 600 plus na dentystę. Co się w tym zakresie zmieniło? Głównie kwoty. Inflacja hamuje, ceny rosną, a pacjenci mają już 900 plus na dentystę.

REKLAMA

Od 1 lipca 2025 r. dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów łatwiej o sanatorium. Rozporządzenie w mocy [NOWY WNIOSEK]

Zmieniły się zasady wystawiania skierowania na leczenie uzdrowiskowe / rehabilitację uzdrowiskową - jest nowy wzór wniosku. Według nowych zasad i przepisów rozporządzenia, które już obowiązują, także lista lekarzy, którzy mogą kierować na leczenie jest rozbudowana. Oznacza to tyle, że osoby z niepełnosprawnościami i seniorzy, którzy leczą się u lekarzy z zakresu tych specjalności będą mieli uproszczone możliwości dostania się na leczenie uzdrowiskowe. Co jeszcze się zmienia i skąd wynikają te zmiany?

Mieszkanie Plus dla 9,9 mln seniorów - nowy rządowy program bez kryterium dochodowego oraz bez zmian w prawie dziedziczenia. Jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać lokal mieszkalny?

Rząd przygotowuje nowe rozwiązanie mieszkaniowe dla 9,9 mln seniorów – tzw. najem senioralny. Dzięki niemu starsze osoby, nawet te posiadają już własne mieszkanie, będą mogły zamieszkać w lokalu gminnym dostosowanym do ich potrzeb - bez żadnych barier oraz bez konieczności spełniania kryterium dochodowego. Celem projektu jest zapewnienie seniorom większej niezależności i poprawa warunków życia bez konieczności przeprowadzki do domu opieki.

REKLAMA