Szukanie pracy, czyli praca na dwa etaty

Małgorzata Czarnota
rozwiń więcej
inforCMS
Wszystkie te osoby, które od długiego czasu poszukują zatrudnienia, widzą doskonale, że nie jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim istnieje wiele barier, które są kandydatowi do pracy stawiane, a to z kolei bardzo zniechęca do dalszych poszukiwań. Dlatego tez warto mieć świadomość, że poszukiwania pracy jest to proces, a nie tylko jeden epizod w życiu zawodowym.

Od czego zacząć szukanie pracy?

Poszukiwanie pracy jest to praca bardzo ciężka, nie tylko biorąc pod uwagę trudności jakie pojawiają się na obecnym rynku pracy, ale jest to przede wszystkim praca nad sobą, nad swoimi postawami i oczekiwaniami. Podjęcie zatrudnienia jest to ostatni etap całego wysiłku, jaki został podjęty w tym kierunku.

Od czego należy zacząć szukać pracy? Przede wszystkim warto zastanowić się, jakie reprezentujemy postawy wobec pracy. Jedne osoby rzeczywiście szukają pracy i robią wszystko, aby każda możliwa okazja do jej podjęcia została wykorzystana w sposób maksymalny. Jednak to jest bardzo niewielka część wszystkich bezrobotnych.

Wiele osób rzeczywiście chce podjąć zatrudnienie, natomiast przy pierwszej przeszkodzie tak bardzo się zniechęcają, że nie potrafią po raz kolejny podjąć prób. Inni są przekonani, że nie ma dla nich odpowiednich ofert pracy, że rynek pracy jest bardzo ubogi czy nieuczciwy. Jeszcze inni sądzą, że zrobili wszystko, co możliwe, aby podjąć zatrudnienie, a teraz tylko czekają na efekty itp.

Zobacz również: Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy?

Postawa wobec pracy jest bardzo istotna i w dużej mierze zależy od naszej postawy do życia. Są osoby, które zastanawiają się, dlaczego pracy należy szukać (przecież, kiedyś nie pracował tylko ten, co nie chciał), są też osoby, które sobie wyznaczają cel i próbują do niego dążyć. Wiele zależy od naszego nastawienia – często cały proces rekrutacyjny jest uwarunkowany od tego, jak my postrzegamy naszą szansę na podjęcie pracy, dlatego tak ważne, aby sobie uświadomić, jak my do tego podchodzimy. Czasem jest to tylko presja rodziny, znajomych czy ogólnie społeczeństwa do tego, aby szukać pracy. Trudno, aby osoba w pełni zaangażowała się w tę aktywność, jeśli nie wynika to z jej własnej potrzeby.

Nasze mocne i słabe strony

Jeśli już wiemy, że chcemy pracować i podejmiemy kroki, aby ten cel zrealizować, wówczas należy zdiagnozować swoje mocne i słabe strony. Niestety wiele osób uważa to za zbyteczne, co utrudnia określenie obszarów zawodowych, w których można się poruszać. Jeśli natomiast osoba chce rzetelnie się do tego przygotować, to warto mieć wiedzę o tym, jakie czynności wykonuje z przyjemnością, jakie z ewentualnym nadzorem, jakie pod przymusem, a czego nie chce bądź nie potrafi wcale robić.

Nie zawsze jest tak, że należy szukać pracy tylko i wyłącznie zgodnej ze swoim wykształceniem czy doświadczeniem zawodowym. Tym bardziej, że niektóre zawody na lokalnym rynku pracy całkiem lub częściowo zanikają bądź zmieniają swoją formę. Taka diagnoza swojego potencjału zawodowego pozwala jasno i czytelnie określić, do czego dana osoba posiada naturalne predyspozycje i preferencje zawodowe. To z kolei pozwala wnioskować, że praca zgodna z tymi preferencjami będzie bardziej satysfakcjonującą. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Aby dokonać tej analizy potrzeba jest otwartość na zaakceptowanie pewnych nowych rozwiązań, które mogą się pojawić. Może się bowiem okazać, że korzystniej jest przeszkolić się w jakimś konkretnym kierunku, aby uzyskać wiedzę teoretyczną i szukać pracy zgodnej z kierunkiem tego szkolenia, ponieważ mamy do niej naturalne predyspozycje i zajmowaliśmy się tymi czynnościami przez wiele lat, chociaż nie była to praca zawodowa, a jedynie nasza aktywność w formie hobby czy innej formie pozazawodowej.

Konfrontacja z rynkiem pracy

Jeśli już wiemy, w jakim obszarze będziemy szukać pracy, to warto skonfrontować to z rynkiem pracy. Może się bowiem okazać, ze nasze wyobrażenia o danym zawodzie są zupełnie inne w kontekście możliwości zatrudnienia pracowników na lokalnym rynku pracy. Czasem potrzeba pracy w zawodzie jest tak silna, że osoby wyjeżdżają do innych miast po to, aby pracować zgodnie ze swoimi kwalifikacjami, ponieważ gdzie indziej tej pracy jest więcej, wówczas szanse na zatrudnienia również się zwiększają. Dlatego też warto zapoznać się z ofertami pojawiającymi się w urzędach pracy, w prasie, w radiu czy telewizji itp., aby mieć świadomość, jakich pracowników obecnie potrzebują pracodawcy.

Czasem w tym momencie istnieje potrzeba uzupełnienia swojego wykształcenia czy innych kwalifikacji, zdobycie uprawnień itp. Osoba, która poszukuje zatrudnienia będzie widziała w tym możliwość uatrakcyjnienia swojej sylwetki zawodowej, natomiast osoba zniechęcona poszukiwaniem pracy będzie upatrywać kolejną barierę. Dlatego tak ważne, aby ustalić priorytety i być otwartym na dostosowywanie się do rynku pracy, w jakim chcemy funkcjonować.

Dokumenty aplikacyjne

Jeśli już te wszystkie elementy są wypełnione to warto skonstruować dokumenty aplikacyjne, które będą naszym narzędziem w kontakcie z pracodawcą. Napisanie dobrych dokumentów również wymaga czasu i wiedzy. Aby zebrać tę wiedzę oraz ewentualnie spotkać się z doradcą zawodowym, który pomoże w stworzeniu wizytówki, potrzeba zaangażowania.

Zobacz również: Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne?

Na tym etapie widać, czy rzeczywiście potrafimy dostosować się do oczekiwań pracodawcy. Chociaż dokumenty aplikacyjne są wielokrotnie wymogiem formalnym przy rekrutacji, osoby tworzą je bardzo pobieżnie bądź buntują się przed ich napisaniem. Jeśli chcemy, aby nasza sylwetka zawodowa mogła być przedstawiona pracodawcy, wówczas powinniśmy się dostosować do tych wymogów.

Szukanie ofert

Szukanie ofert pracy jest jedną z najtrudniejszym – zdaniem bezrobotnym – etapem poszukiwania pracy. I oczywiście, w zależności od naszego wykształcenia i kwalifikacji, tych ofert może być różna liczba, ale niezmiernie dużą rolę odgrywa nasze zaangażowanie oraz kreatywność przy ich poszukiwaniu. Jedni koncentrują się tylko na wizytach w urzędzie pracy, inni jeszcze przeglądają oferty zamieszczone w lokalnej prasie, natomiast jeszcze inni próbują w każdym kontakcie z drugim człowiekiem czy instytucji znaleźć szansę na pracę. To zaangażowanie często jest właśnie uzależnione od naszego nastawienia. Osoby zniechęcone poszukiwaniem zatrudnienia rzadziej będą podejmowały próby samodzielnego wynajdowania ofert.

Zobacz również: Jak czytać oferty pracy?

Przygotowanie do rozmowy

Jeśli już pracodawcy zaczynają odpowiadać na nasze aplikacje, wówczas pozostaje przygotowanie się do rozmowy z pracodawcą. Chociaż wydaje się to krótką pracą, to jednak warto w jak najlepszym stopniu wyćwiczyć odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie mogą pojawić się na takim spotkaniu. Im bardziej będziemy przygotowani, tym większa szansa, że rozmowa zakończy się sukcesem. W tym celu również warto się zgłosić do doradcy zawodowego, który zwróci uwagę na te elementy, których my – jako osoby szczególnie zaangażowane – możemy wcale nie zauważyć.

Zobacz również: Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jeśli cały ten proces nie zakończy się zatrudnieniem, wówczas należy zweryfikować to, co na poszczególnych etapach mogło nie zostać zrealizowane – być może wykazujemy się zbyt małym zaangażowaniem, opieramy się tylko na jednym źródle informacji o wolnych miejscach prac, są błędy w dokumentach aplikacyjnych itp. 

Na każdym etapie procesu poszukiwania pracy jest wiele rzeczy, które należy wykonać. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zaakceptować, wówczas trudno o pozytywne rezultaty na końcu. Dlatego też warto uświadomić sobie, że szukanie praca to też praca. Jeśli zatem będziemy temu poświęcać osiem godzin dziennie – średni czas pracy na pełnym etacie – to możemy się spodziewać sukcesu, który wynagrodzi nasz trud.

Prawo
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
01 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

pokaż więcej
Proszę czekać...