| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy

Rynek pracy ma swoje wymagania. Wymagania te są najczęściej stawiane przez pracodawców wobec kandydatów do pracy. Zależą od one od bardzo wielu czynników, a są to przede wszystkim tendencje utrzymujące się na rynku gospodarczym, zapotrzebowanie na pracowników w konkretnych zawodach, na specjalistów w danej dziedzinie czy na osoby o określonych kompetencjach zawodowych, kwalifikacjach czy umiejętnościach i cechach charakteru. Te czynniki zmieniają się wraz z rozwojem danej firmy, jej specyfiką czy polityką przedsiębiorstwa. Bez względu na to, jakie są oczekiwania pracodawców, istnieje pewna grupa osób, która bardzo często ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Tych osób jest w Polsce bardzo wiele i można je podzielić na pewne kategorie osób.

Jedną z nich są osoby młode - do 25 roku życia. Wielu pracodawców widzi ogromny potencjał w zatrudnianiu absolwentów, którzy nie posiadają jeszcze żadnego doświadczenia. Z tego tytułu można mieć pewne korzyści, np. można zaproponować kandydatowi staż, a nie pełnoetatowe zatrudnienie. Z pewnością osoba młoda jest bardziej skłonna skorzystać z tego typu możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego, jak również pozyskania środków na utrzymanie niż osoba, która już pewne doświadczenie w pracy ma, a dodatkowo posiada zobowiązania rodzinne, a tym samym finansowe. 

Ponadto pracodawca może takiemu młodemu pracownikowi zaproponować niższe wynagrodzenie. Większa cześć młodych osób zgodzi się z taką propozycją tłumacząc sobie, że od czegoś należy zacząć, że nie wolno mieć wysokich oczekiwań w pierwszej pracy itp. 

Zobacz również: Pierwsza praca

Jest jeszcze wiele korzyści płynących z zatrudniania absolwentów, jednak można ostatnio zauważyć tendencję pracodawców do odchodzenia od polityki firmy, którą jest przyjmowanie do pracy tylko i wyłącznie osób młodych. Zwłaszcza ostatnio, kiedy firmy borykają się z problemami finansowymi i walczą o utrzymanie się na rynku, można zaobserwować, że pracodawcy poszukują pracowników, których już nie trzeba będzie wdrażać w obowiązki i szkolić w zakresie prac na danym stanowisku, ale takich, którzy dobrze znają swój zawód, a wręcz swoją wiedzą pomogą w korzystnym funkcjonowaniu firmy. Dlatego też pracodawcom zależy na tym, aby kandydat do pracy posiadał co najmniej kilkuletnie doświadczenie zawodowe.

Młoda osoba, nawet jeśli jest bardzo chętna i zmotywowana do pracy, potrzebuje pewnego określonego czasu, kiedy nabędzie umiejętności wymaganych na danym stanowisku. Stąd też swoje zadania w początkowej fazie wykonuje wolniej, mniej dokładnie, jest więcej pomyłek. Pracodawca, dla którego liczą się szybkie, wymierne efekty pracy, często nie dają szansy młodym, niedoświadczonym pracownikom.

Kolejną grupą osób niechętnie zatrudnianych są kobiety. Są one dyskryminowane jako pracownicy ze względu na pełnioną rolę społeczną jaką jest macierzyństwo. Niechęć pracodawców jest skierowana do kobiet w różnej sytuacji życiowej. Problemy mają te, które jeszcze dzieci nie posiadają, te, które są w ciąży i te, które już są matkami. Niestety pojawiają się podczas rozmów kwalifikacyjnych osobiste pytania na temat stanu posiadanej rodziny czy planach związanych z macierzyństwem. Młode kobiety, które są pannami pytane są o stałego partnera, o plany dotyczące złożenia rodziny.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »