reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Jak czytać oferty pracy

Jak czytać oferty pracy

Osoby, które poszukują pracy przez dłuższy okres czasu doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko uczciwi pracodawcy zamieszczają oferty pracy. Czasem ogłoszenie jest skonstruowane tak, że nie jest jasne, o jaką pracę może chodzić, a czasem pracodawca celowo wprowadza w błąd, aby jak najwięcej osób odpowiedziało na jego ofertę w nadziei, że któryś z tych kandydatów jednak zdecyduje się na zatrudnienie.

Najczęściej do tego typu „chwytów” dopuszczają się osoby, które proponują pracę w akwizycji, pracę bardzo nisko opłacaną, pracę w agencjach towarzyskich, nieuczciwe chałupnictwo, pracę przez Internet, pracę w telemarketingu oraz agencjach ubezpieczeniowych. Opinia o tych miejscach zatrudnienia jest często niezbyt przychylna z różnych względów i dlatego osoba poszukująca pracy najczęściej nie odpowiada na te ogłoszenia, chyba że nie jest do końca świadoma, kto jest nadawcą ogłoszenia.

Jak zatem czytać oferty pracy, aby nie paść łupem nieuczciwego pracodawcy?

Na samym początku musimy wybrać źródło informacji na temat miejsc pracy. Duże firmy i poważni pracodawcy nie mogą sobie pozwolić na zamieszczanie ogłoszeń w pewnych miejscach. Z pewnością nie znajdziemy takiego ogłoszenia na słupie, na tablicy ogłoszeń w sklepie czy w bezpłatnej gazecie kolportowanej na ulicy.

Pracodawca zdecydowanie woli zamieścić ofertę w prasie, na portalu internetowym, na swojej oficjalnej stronie internetowej czy w instytucjach wspierających walkę z bezrobociem.

Większe prawdopodobieństwo, że oferta pracy jest zgodna z prawdą, a pracodawca jest uczciwy jest również w przypadku, kiedy zamieszenie tej oferty jest płatne. Jeśli nadawca ogłoszenia płaci w określonym miejscu za usługę, tzn. że musiał on często podać wiele danych, które potwierdzają jego wiarygodność. Aby prasa codzienna czy branżowa, portale internetowe czy urzędy pracy mogły przyjąć ogłoszenie muszą sprawdzić w jakim stopniu pracodawca jest „pewny”, ponieważ to w następstwie te miejsca są kojarzone z nieuczciwą usługą.

Warto również przyjrzeć się samej treści ogłoszenia. Jeśli jedynymi informacjami dotyczącymi warunków jest to, że praca jest atrakcyjna a zarobki są wysokie, to powinno w nas to wzbudzić wielkie podejrzenia. Żaden pracodawca, który nie ma nic do ukrycia nie podaje tak ogólnych informacji w swoim ogłoszeniu.

Jeśli nawet oferta jest skonstruowana według nas bez większych zastrzeżeń, to zwróćmy uwagę na bardzo wysokie wynagrodzenie. Jeśli w podobnych ofertach, płace za wykonywanie tych samych obowiązków są znacznie niższe, to wówczas najprawdopodobniej pracodawca chce nas zwabić i sprowokować do kontaktu. Wybór bowiem podświadomie padnie na tę ofertę w pierwszej kolejności, ponieważ wydaje się, że praca jest najlepsza.

Należy się również w szczegółowy sposób przyjrzeć ofertom, które zawierają bardzo ogólne informacje, a jedyną formą kontaktu jest kontakt telefoniczny, a zwłaszcza na telefon komórkowy. Ciężko bowiem wywnioskować jaka to jest firma, czym się zajmuje, gdzie jest zlokalizowana. Gdybyśmy mieli te wszystkie informacje, wówczas łatwiej jest zidentyfikować pracodawcę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariański Group

Profesjonalizm & Pasja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama