reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne

Jak przedstawić się pracodawcy poprzez dokumenty aplikacyjne

Dokumenty aplikacyjne są podstawowym narzędziem potrzebnym do efektywnego poszukiwania zatrudnienia. Każda osoba bezrobotna w pierwszej kolejności powinna je stworzyć, aby móc w odpowiedni sposób przedstawić swoją sylwetkę zawodową potencjalnemu pracodawcy. Jednak, aby ta promocja własnej osoby była skuteczna, należy zrobić to bardzo starannie oraz rzetelnie. Warto pamiętać, że to od tych dokumentów wielokrotnie zależy czy pracodawca zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną, czy będzie chciał nas bliżej poznać.

Dokumenty aplikacyjne są to CV oraz list motywacyjny, ewentualnie inne formularze rekrutacyjne stosowane przez daną firmę. CV służy do tego, aby w przejrzysty i czytelny sposób przedstawić swoją ścieżkę zawodową, przebieg drogi edukacyjnej oraz inne kwalifikacje czy umiejętności, jakie posiadamy. Pracodawca nie skupia się nad czytaniem CV, a jedynie go przegląda czyli trwa to kilkadziesiąt sekund. Aby przez ten czas pracodawca mógł zapoznać się z najważniejszymi informacjami ważne jest, aby mieć świadomość, w jaki sposób należy skonstruować CV, by te wszystkie informacje zostały odczytane. 

CV powinno być przede wszystkim bardzo czytelne. Nie można sobie pozwolić na pisanie dokumentu małą czcionką, ponieważ może to być zbyt męczące przy przeglądaniu. Nie należy również stosować pojedynczych odstępów między interliniami, ponieważ może to spowodować, że wszystkie informacje będą ze sobą zlane. Czcionka powinna być standardowa, bez żadnych udziwnień, zawijasów czy innych ozdobników, a odstępy pomiędzy wierszami to 1,5 interlinii. Najważniejsze rzeczy mogą być pogrubione bądź napisane wielkimi literami, jednak w ten sposób nie powinno się pisać całego dokumentu. Taki format będzie czytelny i nie sprawia problemu przy szybkim odnalezieniu konkretnej informacji.

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Jedną z podstawowych zasad pisania listu motywacyjnego jest jego indywidualna treść dla każdego pracodawcy. Poprzez zapoznanie się ze specyfiką firmy, oczekiwaniami pracodawcy wobec przyszłych kandydatów do pracy, należy sformułować swoje zalety i tak przedstawić swoją osobę, aby można było stwierdzić, że właśnie takich cech, kwalifikacji i umiejętności wymaga pracodawca. Nie chodzi tutaj, aby pisać nieprawdę, chociaż w niewielkim stopniu, ale żeby odnaleźć w sobie takie cechy, które mogą być przydatne pracodawcy.

Rynek pracy opiera się na zasadach podaży i popytu. Pracodawcy potrzebują pewnego potencjału, który posiadają kandydaci do pracy i są gotowi za niego zapłacić. Należy o tym pamiętać. Pracodawcy nie są to instytucje charytatywne, które mogą pozwolić sobie na pomoc kandydatowi. Pracodawca chce widzieć w pracowniku zespół umiejętności, które sprawią, że będzie on miał zysk rozumiany w bardzo szerokim znaczeniu. Może to być poprawa wizerunku firmy, nawiązywanie kontaktów z klientami, wzrost produkcji bądź jakości usług itp. Dlatego tez kandydat do pracy powinien mieć świadomość, że występuje w roli osoby, która chce coś sprzedać, dlatego też swój potencjał należy jak najbardziej wypromować.

Zobacz również: Atrakcyjne CV absolwenta

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama