| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Mity na temat rynku pracy

Mity na temat rynku pracy

Osoby bezrobotne, które wciąż z niepowodzeniem poszukują zatrudnienia, bardzo często – chcąc usprawiedliwić swoje działania – mówią o tym, że pracy nie ma. Dużym usprawiedliwieniem w tym przypadku może być również kryzys, który dotknął światową gospodarkę w ostatnim czasie. Jednak, jeśli analizuje się wzrost bezrobocia, statystykę, jaką prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, sytuacja nie jest bardzo niekorzystna i nie ma znaczących różnic w porównaniu z poprzednimi latami.

Okazuje się też, że w większości firm są zatrudnienia, jeśli nie związane z powstawaniem nowych miejsc pracy, to poprzez rotacje pracowników. Jedni pracownicy przechodzą na emeryturę, inni zmieniają miejsca pracy ze względów osobistych czy zdrowotnych, jeszcze inni korzystają z okazji na lepszą pracę itd. Te miejsca pracy, które się zwalniają, zaraz się zapełniają nowymi pracownikami, dlatego też można wnioskować, że praca jest, natomiast nie wszyscy mają dostęp do informacji na temat tych wolnych etatów. Dlaczego tak się dzieje?

Nie wszyscy pracodawcy umieszczają swoje oferty w prasie czy w urzędach pracy. Próbują oni na inne – według siebie – bardziej skuteczne sposoby pozyskać nowego pracownika. I tak, bardzo popularne wśród pracowników jest szukanie nowych osób do firmy z pomocą pracowników, którzy właśnie odchodzą lub tych, którzy obecnie pracują. 

Zobacz również: Praca przez znajomych - czy warto?

Pracodawca wówczas pyta, czy pracownik nie zna osoby, która może pracować na danym stanowisku. Dlaczego taka forma rekrutacji jest korzystna dla pracodawcy? Przede wszystkim nie traci on czasu. Aby zamieścić ofertę pracy, należy ułożyć ten anons, wypisać oczekiwania wobec kandydata na dane stanowisko. W zależności od tego, gdzie to ogłoszenie ma się ukazać, związane są z tym nakłady finansowe, które pracodawca ponosi.

Ogólna dostępność tej informacji sprawia, że dokumentów aplikacyjnych pojawia się bardzo wiele, osób, które są zainteresowane przychodzą dziesiątki, a wybrać można tylko jedną. Z tych wszystkich kandydatów wielu może wcale nie spełniać wymogów formalnych, jednak i tym należy poświęcić czas, aby chociażby przekazać, jakie są oczekiwania pracodawcy. Przez te wszystkie zabiegi przedsiębiorca musi poświęcić wiele czasu, aby wyselekcjonować osobę, którą chciałby widzieć w swojej firmie.

W przypadku, kiedy poprosi o pomoc swoich pracowników bądź innych znajomych, cały proces rekrutacji i selekcji znacznie się skraca. Przede wszystkim przychodzą osoby szczególnie zainteresowane, które już posiadają jakąś wiedzę na temat tego, jakie warunki może zaoferować pracodawca i czego można się spodziewać. Ze strony pracodawcy natomiast jest to o tyle korzystne, że znajomi polecą osoby rzeczywiście godne zaufanie, rzetelne, uczciwe, kompetentne i pod tym względem nie trzeba już wybierać pracownika. 

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »