Kolejne zmiany w szkołach. Tym razem na dobre. Tylko, czy w praktyce to może się udać?

Małgorzata Masłowska
rozwiń więcej
papier toaletowy mydło rąk ręczniki papierowe szkoła uczniowie środki higieniczne / Kolejne zmiany w szkołach. Tym razem na dobre. Tylko, czy w praktyce to może się udać? / Shutterstock

Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

Czy szkoła musi zapewnić uczniom papier toaletowy i mydło?

Temat dostępu w szkołach publicznych do środków higienicznych budzi kontrowersje. Z jednej strony, w XXI wieku dostęp do papieru toaletowego w ogóle nie powinien być przedmiotem dyskusji, z drugiej jednak, szkoły publiczne borykają się w tym zakresie z niemałymi problemami. Zapewnienie środków finansowych na zakup artykułów higienicznych to tylko jedna strona medalu, drugą jest to, w jaki sposób uczniowie z nich korzystają. W praktyce bowiem największym problemem okazuje się to, że środki te są przez uczniów marnowane np. poprzez wykorzystanie do specyficznych szkolnych żartów, a placówek nie stać na dostarczanie ich w nieograniczonych ilościach. Konsekwencją tej sytuacji są kolejne problemy dotyczące np. tego, czy szkoła, gdy już wyczerpią się środki przeznaczone na zakup artykułów higienicznych, może prosić rodziców o ich dostarczenie. Albo, czy rada rodziców może finansować tego rodzaju zakupy ze swoich środków?
Przepisy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach wskazują jasno, Dyrektor zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w szkole lub placówce, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez szkołę lub placówkę poza obiektami należącymi do tych jednostek. Wynika z nich także, że w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zapewnia się ciepłą i zimną bieżącą wodę oraz środki higieny osobistej.

Jakie środki higieniczne będzie musiała zapewnić szkoła po zmianie przepisów?

Przepisy są jasne – za zapewnienie higienicznych warunków pobytu w szkole oraz zapewnienie dostępu do środków higieny osobistej odpowiedzialny jest dyrektor placówki, a nie rodzice uczniów. Tymczasem, jak wynika z wydanego w 2023 r. przez Główny Inspektorat Sanitarny Raportu o Stanie Sanitarnym Kraju, Państwowa Inspekcja Sanitarna wydała w 2022 r. aż 568 decyzji administracyjnych dotyczących uchybień w zakresie stanu sanitarno-higienicznego toalet szkolnych, w tym sprawności technicznej armatury oraz wyposażenia w środki higieniczne. Co ciekawe, jest to aż o ponad 200 decyzji więcej niż w 2021 r. Z raportu wynika, że w 890 placówkach nie zapewniono zgodnego z przepisami standardu dostępności do urządzeń sanitarnych (zbyt wielu uczniów w obiekcie w odniesieniu do liczby urządzeń sanitarnych), 79 placówek wykazało brak bieżącej ciepłej wody, 539 placówek wykazywało niewłaściwy stan techniczny pomieszczeń i urządzeń (w 2021 r. były to 223 placówki), a 92 placówki wykazały zaniedbania dotyczące czystości i porządku (w 2021 r. były to 53 placówki). Może to prowadzić do niepokojącego wniosku, że stan toalet w szkołach jest nie tylko kiepski, ale ciągle się pogarsza, a dostęp do podstawowych środków czystości takich, jak mydło i papier toaletowy jest problemem wielu szkół.
W odpowiedzi na te problemy Minister Edukacji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, którego celem jest doprecyzowanie, jakiego rodzaju środki higieny osobistej mają być zapewnione w szkole. Zgodnie z projektowaną zmianą mają to być przede wszystkim mydło do rąk, papierowe ręczniki i papier toaletowy. 
Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

Prawo
Matematyka 8 V 2024 r.: Arkusze egzaminacyjne CKE i odpowiedzi [Matura 2024 r. Formuła 2023 i Formuła 2015]
08 maja 2024

Zakończył się egzamin maturalny z matematyki. Arkusze egzaminacyjna na Infor.pl o 14.00. I zaraz po tym opublikujemy odpowiedzi do zadań. 

Odprawa emerytalna i rentowa 2024 r.
08 maja 2024

Komu należy się odprawa emerytalna i rentowa? Ile wynosi w 2024 r.? Kto może otrzymać większą odprawę? 

Powiązanie wypłat 800 plus z obowiązkiem szkolnym. Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Sejmie
08 maja 2024

 Powiązanie wypłat 800 plus z obowiązkiem szkolnym. Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w Sejmie. Sprawdź szczegóły!

Matura 2024 okazała się łatwa: Maturzyści upublicznili arkusze z matematyki przed CKE. I rozwiązania zadań
08 maja 2024

Infor.pl opublikuje o godz. 14 oficjalne arkusze egzaminacyjne. Ale maturzyście postanowili nie czekać. I opublikowali na Twitterze swoje arkusze egzaminacyjne. I odpowiedzi na zadania.

TSUE: Prawo UE nie daje stowarzyszeniom sędziów lub prokuratorów ogólnego prawa kwestionowania decyzji związanych z ich powołaniem
08 maja 2024

W wyroku z 8 maja 2024 r. w sprawie C-53/23 [Asociaţia „Forumul Judecătorilor din România” (Stowarzyszenia sędziów i prokuratorów rumuńskich)], Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że prawo Unii nie nakłada obowiązku przyznania stowarzyszeniom zawodowym sędziów lub prokuratorów prawa kwestionowania decyzji związanych z ich powoływaniem. A zatem państwa członkowskie UE nie muszą gwarantować stowarzyszeniom zawodowym sędziów lub prokuratorów prawa kwestionowania każdej decyzji dotyczącej ich powoływania.

Czy sama prawda wystarczy w postępowaniu cywilnym?
08 maja 2024

Dowody są ważnym zagadnieniem w postępowaniu przed sądem. Samo istnienie dowodów może jednak nie wystarczyć do tego, by uzyskać określone świadczenie, wygrać sprawę. Potrzebnym jest również wykazanie, przedstawienie ich sądowi.

500 plus z NFZ. Jak wykorzystać pieniądze wpłacone do ZUS? Może to zrobić każdy, kto opłaca składkę zdrowotną. Sprawdź.
08 maja 2024

500 plus z NFZ. Zęby można leczyć bez płacenia. I choć nie da się wtedy skorzystać ze skomplikowanych i nowoczesnych zabiegów, to jednak są sposoby na to, by odciążyć domowy budżet i wykorzystać swoje pieniądze przeznaczone na składki zdrowotne.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Do 10 maja można zgłaszać kandydatów do pracy w komisji wyborczej. Można zarobić od 500 do 700 zł nieopodatkowanej diety
08 maja 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 2024 r. w dniu 9 czerwca 2024 r. w godzinach od 7:00 do 21:00. Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 10 maja pełnomocnicy komitetów wyborczych mogą zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Diety dla członków komisji wynoszą od 500 do 700 zł.

Jakie zadania na maturze z matematyki? Jaki poziom w tym roku? Ściągnij arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi [RELACJA 8 V 2024 r.]
08 maja 2024

Trwa egzamin maturalny z matematyki. Arkusze egzaminacyjna na Infor.pl o 14.00. I kilkanaście minut później odpowiedzi do zadań. 

Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym
08 maja 2024

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

pokaż więcej
Proszę czekać...