31 grudnia 2024 r. ostateczny termin dla pracowników. Przepadają ważne przywileje

Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
kalendarz, 31 grudnia / 31 grudnia 2024 r. ostateczny termin dla pracowników. Przepadają ważne przywileje / Shutterstock

31 grudnia 2024 r. ostateczny termin dla pracowników. Przepadają ważne przywileje. Zostało coraz mniej czasu na wykorzystanie dni wolnych na opiekę nad dzieckiem, urlopu na żądanie, urlopu opiekuńczego oraz dni okazjonalnej pracy zdalnej.

Z końcem roku 2024 r. przepada część przywilejów pracowniczych. Poniżej prezentujemy listę przywilejów pracowniczych, które niewykorzystane w 2024 r. nie skumulują się i nie przejdą na 2025 r.

Dni wolne na opiekę nad dzieckiem

Zgodnie z art.188 Kodeksu pracy, pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do lat 14, przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo dwa dni. Za dni wolne na opiekę nad dzieckiem pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. O tym, w jaki sposób pracownik ma zamiar wykorzystać dni wolne, decyduje sam pracownik w pierwszym wniosku, który składa o udzielenie takiego zwolnienia w danym roku kalendarzowym. Dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem, ustalane jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełna godzina zwolnienia od pracy zaokrąglana jest do pełnej godziny. Niewykorzystane dni wolne na opiekę nad dzieckiem przepadają z końcem 2024 r. Oznacza to, że w 2025 r. nie będzie większej puli dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. Warto wykorzystać je jeszcze w grudniu.

Urlop na żądanie

Zgodnie z art. 167 2 Kodeksu pracy, pracodawca obowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu na żądanie we wskazanym przez pracownika terminie. W ciągu roku kalendarzowego pracownikowi przysługują cztery dni urlopu na żądanie. By z niego skorzystać, pracownik ma obowiązek zgłosić żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy, łączny wymiar urlopu na żądanie wynosi cztery dni. Warto pamiętać, że dni urlopu na żądanie są dniami z puli urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że dni urlopu na żądanie płatne są 100 proc.  Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. W przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.

Urlop opiekuńczy

Zgodnie z art. 173 1 pracownikowi przysługuje prawo do urlopu opiekuńczego. Urlop ten przysługuje w wymiarze pięciu dni. Przyznawany jest w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Za członków rodziny – zgodnie z kodeksem pracy – uznaje się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonką. Urlop opiekuńczy udzielany jest na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej. Wniosek o udzielenie urlopu opiekuńczego należy złożyć w terminie nie krótszym niż jeden dzień przed rozpoczęciem korzystania tego urlopu. We wniosku należy wskazać imię i nazwisko osoby, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych, przyczynę konieczności zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia przez pracownika oraz w przypadku członka rodziny - stopień pokrewieństwa z pracownikiem lub w przypadku osoby niebędącej członkiem rodziny - adres zamieszkania tej osoby. Okres urlopu opiekuńczego wliczany jest do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Kodeks pracy nie przewiduje wynagrodzenia za urlop opiekuńczy.

Okazjonalna praca zdalna

Zgodnie z art. 67 33 Kodeksu pracy, pracownik może wystąpić o możliwość okazjonalnej pracy zdalnej. Pod pojęciem pracy zdalnej rozumie się wykonywanie pracy częściowo lub całkowicie w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Praca zdalna okazjonalna może być wykonywana w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym. Oznacza to, że z dniem 31 grudnia 2024 r. niewykorzystane dni okazjonalnej pracy zdalnej przepadną. Wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej udzielane jest na wniosek pracownika złożony w formie papierowej bądź elektronicznej. Warto pamiętać, że pracodawca może odmówić okazjonalnej pracy zdalnej. Kodeks pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku uwzględnienia i rozpatrzenia pozytywnie wniosku o okazjonalną pracę zdalną. Za wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej pracodawca nie jest zobowiązany do wypłacenia ekwiwalentu. Okazjonalna praca zdalna podlegać może kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, a także kontroli przestrzegania wymogów w zakresie bezpieczeństwa i ochrony informacji. Kontrola odbywa się na zasadach ustalonych z pracownikiem.

Prawo
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...