Wybory prezydenckie: Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki? Sonda tuż przed drugą turą

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Wybory prezydenckie: Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki? Sonda przed drugą turą / Shutterstock

To starcie, które zadecyduje o przyszłości Polski. Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się 1 czerwca w drugiej turze wyborów prezydenckich – tak zadecydowali wyborcy. Różnica między kandydatami jest minimalna, a stawka ogromna. Kto obejmie najwyższy urząd w państwie? Weź udział w naszej sondzie i wskaż swojego faworyta w finałowym pojedynku.

rozwiń >

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się 1 czerwca w II turze wyborów prezydenckich. Prezydent Andrzej Duda podziękował Polakom, którzy wzięli udział w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Zaapelował do nich, by za dwa tygodnie "znów poszli i wybrali następnego Prezydenta RP, prezydenta wolnej, suwerennej, niepodległej Polski".

Prezydent dziękuje i prosi o udział w drugiej turze wyborów

"Dziękuję wszystkim moim Rodakom, którzy wzięli udział w pierwszej turze wyborów prezydenckich, poświęcili swój czas i oddali głos. Dziękuję za poważną obywatelską postawę. Dziękuję, że myślicie o sprawach naszej Ojczyzny" - napisał prezydent na portalu X po ogłoszeniu sondażowych wyników I tury wyborów prezydenckich.

"Z całego serca proszę, byście za dwa tygodnie znów poszli i wybrali następnego Prezydenta RP. Prezydenta wolnej, suwerennej, niepodległej Polski. Polski, która będzie umiała ochronić słabszych i nie będzie musiała się bać silnych. Polski, w której będzie zwyciężała uczciwość, a nie cynizm i draństwo. To w tej chwili najważniejsze!" - dodał.

Ważne

Według danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą, Rafał Trzaskowski uzyskał 31,36 proc. głosów, a Karol Nawrocki - 29,54 proc. To ci kandydaci spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Starcie o prezydenturę: Trzaskowski kontra Nawrocki [SONDA]

Walka o najwyższy urząd w państwie wchodzi w decydującą fazę. Już 1 czerwca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Emocje rosną, a wynik pozostaje otwarty. Kto Twoim zdaniem obejmie urząd prezydenta? Weź udział w naszej sondzie i oddaj głos na swojego faworyta!

Wyniki I tury wyborów: Trzaskowski z przewagą, wysoka frekwencja

Pierwsza tura wyborów prezydenckich przyniosła wyrównaną walkę między dwoma czołowymi kandydatami. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zdobył w pierwszej turze wyborów prezydenckich 31,36 proc. głosów, a kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki – 29,54 proc. – poinformowała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza po podliczeniu danych ze 100 proc. obwodów. Frekwencja wyniosła 67,31 proc., co oznacza wzrost względem pierwszej tury wyborów z 2020 roku.

Na trzecim miejscu uplasował się Sławomir Mentzen z Konfederacji z wynikiem 14,81 proc. Kolejne miejsca zajęli Grzegorz Braun (6,34 proc.), Szymon Hołownia (4,99 proc.), Adrian Zandberg (4,86 proc.) i Magdalena Biejat (4,23 proc.). Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 2 proc. poparcia – wśród nich m.in. Krzysztof Stanowski (1,24 proc.), Joanna Senyszyn (1,09 proc.) i Marek Jakubiak (0,77 proc.). Najsłabszy wynik osiągnął Marek Woch – zaledwie 0,09 proc.

Trzaskowski zwyciężył m.in. w województwach lubuskim, zachodniopomorskim i pomorskim, gdzie jego poparcie przekroczyło 38 proc., natomiast Nawrocki uzyskał najwyższe wyniki w regionach południowo-wschodnich, takich jak podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie. Na Trzaskowskiego zagłosowało 6 mln 147 tys. 797 wyborców, o 356 tys. 993 więcej niż na Nawrockiego. Największą frekwencję odnotowano w woj. mazowieckim (73,40 proc.), najmniejszą – w opolskim (57,64 proc.).

Ekspert: Przed nami walka o wyborców Brauna i Mentzena

Czekają nas brutalne dwa tygodnie kampanii - uważa dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego zdaniem wynik Grzegorza Brauna (6,2 proc.) to największe zaskoczenie pierwszej tury wyborów prezydenckich.

"Jeżeli Braun nie poprze jawnie Nawrockiego, na przykład powie, że żaden z kandydatów w drugiej turze nie reprezentuje interesów Polski, wówczas szala wyborów będzie wyrównana. Sądzę, że przy takiej postawie Brauna część jego wyborców zrezygnuje z pójścia na głosowanie w drugiej turze. Jeśli jednak Braun otwarcie poprze Nawrockiego, to arytmetycznie rzecz ujmując, Nawrocki będzie miał zdecydowanie większe szanse na wygranie drugiej tury" - ocenił ekspert.

Zdaniem dra Gajownika skrajne poglądy Brauna zyskują na popularności. "Z pewnością Braunowi pomógł udział w debatach telewizyjnych. Mówił w nich piękną polszczyzną i dobrze się prezentował. Część społeczeństwa w jego tezy uwierzyła" - ocenił. W jego ocenie tak wielkie poparcie Brauna musi zostać poddane ocenie politologów i socjologów.

"Grupa ludzi, którym odpowiadają tak skrajne poglądy, jest zaskakująco duża. Żadne badania nie wskazywały na to, że jest aż tak duża" - podkreślił. Dodał, że w jego ocenie Braun stosuje w swoich wypowiedziach "pewne rodzaje manipulacji", których odbiorcy nie wyczuwają. O tym, że skrajne, prawicowe poglądy zyskują coraz więcej zwolenników w ocenie Gajownika świadczy też wynik Sławomira Mentzena, który według sondaży otrzymał poparcie przekraczające 15 proc.

Wynik wyborczy Hołowni mocno rozczarowujący

Zdaniem Tomasza Gajownika największym rozczarowaniem pierwszej tury wyborów jest wynik uzyskany przez marszałka Szymona Hołownię."Jak na człowieka, który pełni funkcję drugiej osoby w państwie i jest aktywny zarówno na scenie politycznej w kraju i za granicą, wynik ten – za Adrianem Zandbergiem – uważam za bardzo słaby. Sądzę, że może to wpłynąć na dalsze losy Trzeciej Drogi. Z pewnością w tym środowisku nie obędzie się bez rozliczeń" – ocenił. Przyznał również, że "klęska jest na tyle duża, że nie skończy się bez konsekwencji".

W ocenie eksperta, jeśli Karol Nawrocki wygra drugą turę wyborów, należy realnie rozważać scenariusz, w którym przyszły rząd utworzą PiS, Konfederacja i PSL. "Polityka to gra interesów, a nie sentymentów czy uczuć" - ocenił.

Politolog: Zaskakująco wyrównana walka i słabość centrum

Dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego wyniki sondażowe I tury wyborów prezydenckich uznał za "istotne zaskoczenie". Niewielka różnica między Karolem Nawrockim i Rafałem Trzaskowskim będzie - zdaniem eksperta - twardym orzechem do zgryzienia dla sztabu tego drugiego.

"Pierwsze, co zaskakuje, to niewielka różnica między Rafałem Trzaskowskim i Karolem Nawrockim. Jeszcze nie jest to wynik wyborów, ale już teraz należy to rozczytywać jako sukces kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość - powiedział dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. W sztabie Rafała Trzaskowskiego na pewno będą mieli bardzo twardy orzech do zgryzienia przed drugą turą wyborów - dodał.

Onasz ocenił, że druga istotna rzecz wynikająca z sondaży to różnica wyników - patrząc na siły w poszczególnych blokach politycznych. „Kiedy spojrzymy na linie podziałów politycznych, widać, że Karol Nawrocki ma nieco większe możliwości pozyskania poparcia w drugiej turze. W ostatnich sondażach wyniki sugerowały, że to Rafał Trzaskowski oraz szeroko rozumiany obóz centrowy (zarówno centroprawicowy, jak i centrolewicowy) będą cieszyć się większym poparciem niż obóz prawicowy, z niewielkim odchyleniem w stronę centroprawicy. Mamy więc do czynienia z sytuacją nieco inną, niż się spodziewano” – ocenił Onasz.

Trzecim rzucającym się w oczy zaskoczeniem jest wynik Grzegorza Brauna. „Wbijając się na czwartą pozycję, detronizuje nawet tych kandydatów, którzy mają znacznie istotniejsze zaplecze parlamentarne związane z własnymi funkcjami, choćby dwójkę marszałków. Z kolei dla Szymona Hołowni wynik poniżej 5 proc. poparcia, biorąc pod uwagę, że niedługo kończy swój okres marszałkowania, to będzie prawdopodobnie koniec politycznej kariery, przynajmniej w tej formie, jaką znamy” - powiedział politolog.

Konfederacja jako beneficjent retoryki antysystemowej i rozczarowania duopolem politycznym

Dr hab. Jacek Reginia-Zacharski, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, ocenił, że pierwsza tura wyborów prezydenckich była "pierwszym masowym testem wielkości elektoratu Grzegorza Brauna". "Wybory do europarlamentu nie były w tej kwestii miarodajne, trudno więc stwierdzić, czy elektorat Brauna już wcześniej miał taką skalę. Można się jedynie odwoływać do badań sondażowych sprzed wyborów - a one wskazują, że jego poparcie po prostu sukcesywnie rosło" - zauważył politolog.

Jego zdaniem, wynik wyborczy Sławomira Mentzena to m.in. efekt "ustawienia się" Konfederacji w kontrze do "duopolu", czyli Prawa i Sprawiedliwości po jednej stronie oraz Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy po drugiej. "Określenia +duopol+ chętnie używali też Szymon Hołownia, Magdalena Biejat albo Adrian Zandberg, którzy deklarowali rozbicie tego układu. Tymczasem to Konfederacja skutecznie zdefiniowała się jako trzecia siła polityczna" - podkreślił prof. Reginia-Zacharski.

"Okazuje się, że retoryka przełamywania duopolu, wykorzystywana również w koalicji rządzącej, wcale nie premiuje PSL-u, Nowej Lewicy, Partii Razem ani Polski 2050, tylko dorzuca paliwa politycznego realnemu trzeciemu obozowi, czyli Konfederacji" - zaznaczył ekspert.

Zauważył, że Konfederacja od lat buduje na polskiej scenie politycznej swoją pozycję kontestatora wszystkich środowisk wcześniej rządzących. "Chociaż jest wrośnięta bardzo mocno w system polityczny, jest jego beneficjentem i uczestnikiem, udaje się jej zachować autentyczność antysystemowego +pazura+” - dodał.

"To sygnał świadczący, że duża część elektoratu uznała, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ujawnić swoje radykalne sympatie polityczne" - podsumował prof. Reginia-Zacharski, kierownik Katedry Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UŁ.

wybory prezydenckie 2025 sondaż druga tura trzaskowski nawrocki

ShutterStock

Tabela: Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich 2025 (100 proc. obwodów, frekwencja: 67,31 proc.)

Kandydat

Poparcie (%)

Rafał Trzaskowski (KO)

31,36

Karol Nawrocki (popierany przez PiS)

29,54

Sławomir Mentzen (Konfederacja)

14,81

Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej)

6,34

Szymon Hołownia (Trzecia Droga)

4,99

Adrian Zandberg (Razem)

4,86

Magdalena Biejat (Nowa Lewica)

4,23

Krzysztof Stanowski

1,24

Joanna Senyszyn

1,09

Marek Jakubiak (Wolni Republikanie)

0,77

Artur Bartoszewicz

0,49

Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju)

0,19

Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy)

0,09

Prawo
Końskie: debata jednoosobowa. Trzaskowski w Kaliszu
28 maja 2025

Końskie: 28 maja o godz. 20:00 odbyła się debata jednoosobowa. Rafał Trzaskowski, zgodnie z zapowiedziami, nie przyszedł na debatę. Był na wiecu wyborczym w Kaliszu. Jakie były wyniki pierwszej tury wyborów w Końskich?

Debata w Końskich: Gdzie obejrzeć? Transmisja na żywo
28 maja 2025

Dzisiaj na miejskim rynku w Końskich Telewizja Republika organizuje "debatę kandydatów na prezydenta". Według zapowiedzi, ma w niej wziąć udział kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki, nie będzie natomiast kandydata KO Rafała Trzaskowskiego.

W Sejmie wciąż o drugim dodatku do renty. Pierwszy właśnie zaczyna być wypłacany [Przykład] [Tabela]
28 maja 2025

Pierwszy dodatek dla rencistów, to dodatek dopełniający. Jego wypłaty są z wyrównaniem od stycznia 2025 r. (wyrównanie uwzględnia też marcową waloryzację.) Natomiast gorzej wygląda sprawa drugiego dodatku – tym razem dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy (tzw. renta chorobowa). Wciąż nie mamy upublicznionego projektu nowelizacji przepisów. Wszystko się prawdopodobnie rozbija o stan budżetu oraz zgodę Ministra Finansów. 

Druga tura wyborów: Na kogo zagłosują kobiety? [sondaż]
28 maja 2025

Kobiety mogą odegrać istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Najnowszy sondaż Opinia24 dla Radia ZET pokazuje wyraźne różnice w preferencjach wyborczych między płciami – zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Karol Nawrocki cieszą się dużym poparciem wśród kobiet.

Jak głosować w drugiej turze wyborów prezydenckich? [FAQ]
28 maja 2025

Kiedy odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich? W jakich dniach obowiązuje cisza wyborcza? Na kogo możemy głosować? Kiedy głos będzie nieważny? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania!

Badania techniczne pojazdów i kontrole drogowe. Komisja Europejska zapowiada nowe standardy i przepisy
28 maja 2025

Komisja Europejska planuje modernizację obowiązujących przepisów dotyczących okresowych badań technicznych i kontroli drogowej pojazdów użytkowych. Celem tzw. „roadworthiness package” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, ograniczenie emisji szkodliwych spalin do środowiska oraz cyfryzacja dokumentacji pojazdów (zob. European Commission, Updated rules for safer roads, less air pollution and digital vehicle documents, kwiecień 2025.) Choć projekt dotyczy szerokiego spektrum środków transportu, to szczególnie istotne zmiany szykują się dla przewoźników drogowych. Jakie są nowe przepisy w zakresie badań technicznych pojazdów i ich weryfikacji na drodze? Co zmiany oznaczają dla branży TSL?

Wieczór Wyborczy DGP Infor. Druga tura: Trzaskowski vs. Nawrocki [NA ŻYWO]
28 maja 2025

Zapraszamy na wyjątkową transmisję wieczoru wyborczego, przygotowaną wspólnie przez redakcje infor.pl, dziennik.pl, forsal.pl oraz Dziennik Gazeta Prawna. Transmisja rozpocznie się w niedzielę, 1 czerwca 2025 r. o godz. 20:50.

Nowy okres świadczeniowy 800 plus od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. ZUS przyznał już świadczenia na 5 mln 518,5 tys. dzieci [świadczenie wychowawcze]
28 maja 2025

1 lutego 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Przyznano już świadczenia na ponad 5 mln 518,5 tys. dzieci. Co w przypadku, gdy wniosek o 800 plus złoży się w czerwcu?

Resort pracy: 208 godzin urlopu (np. na załatwienie spraw osobistych) zamiast 26 dni urlopu wypoczynkowego. Czy wejdzie urlop na godziny?
28 maja 2025

Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trafiła bardzo ciekawa petycja w lutym 2025 r., a resort pracy już 15 maja 2025 r. odpowiedział na pomysł wnioskodawczyni. Sprawa dotyczy urlopu wypoczynkowego i jego godzinowego wymiaru. Wiemy przecież jak wielu z nasz zużywa urlop na cele wypoczynkowe, jak i inne cele. Wynika to z tego, że nie wszystkie sprawy można załatwić w dni wolne od pracy lub po godzinach pracy. Umożliwienie wykorzystania kilku godzin urlopu na aktywności „nie wypoczynkowe" pozwoli na wykorzystanie większej (pozostałej) liczby dni w celu „wypoczynkowym". Co na to MRPiPS? Mamy stanowisko resortu!

Pierwsza dama Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? [SONDAŻ]
28 maja 2025

Oto podstawowe informacje o żonach kandydatów na prezydenta RP. Super Express przeprowadził sondaż: kto byłby lepszą pierwszą damą - Małgorzata Trzaskowska czy Marta Nawrocka? Przedstawiamy wyniki.

pokaż więcej
Proszę czekać...