Prawa konsumenta: odbiorca decyduje o mocy przyłączeniowej

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Dostawca energii elektrycznej nie może nadużywać pozycji dominującej Fot. Fotolia
Przy przyłączeniu do sieci to odbiorca określa ile energii potrzebuje. Przedsiębiorca nie może na nim wymuszać większej mocy przyłączeniowej. Takie działanie narusza prawa konsumentów.

Rynek energii elektrycznej daleki jest jeszcze od idealnego kształtu.  Dopiero kilka lat temu wprowadzono możliwość wyboru sprzedawcy energii, co ma być początkiem drogi do pełnego urynkowienia tego segmentu.

Niezależnie od tego nie można jednak zapominać o tym, że także w tym sektorze działające na rynku podmioty są obowiązane do przestrzegania praw chroniących konsumentów i poszanowania interesów odbiorców. Co pewien czas przypomina o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nakładając surowe kary na podmioty działające niezgodnie z regułami gry.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zakaz nadużywania pozycji dominującej

Brak wolnej konkurencji na rynku dostaw energii sprawił, iż jest on pełen podmiotów, które w określonych obszarach geograficznych państwa dysponują pozycją dominującą. Jest to sytuacja niekorzystna z punktu widzenia konsumentów.

Wedle ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, a konkretnie art. 4 pkt 10 z pozycją dominującą na rynku mamy do czynienia wtedy, gdy sytuacja przedsiębiorcy umożliwia mu zapobieganie skutecznej konkurencji na rynku właściwym przez stworzenie mu możliwości działania w znacznym zakresie niezależnie od konkurentów, czy kontrahentów.  Innymi słowy chodzi o sytuację, gdy przewaga jednego podmiotu nad jego konkurentami jest tak znaczna, że daje mu możliwość wpływania na cały rynek samodzielnymi działaniami. Domniemywa się, że przedsiębiorca ma pozycję dominującą, jeżeli jego udział w rynku przekracza 40 proc.

O ile jednak istnienie dominującego podmiotu na rynku nie jest zakazane, o tyle niedopuszczalne jest nadużywanie tej dominującej pozycji, o czym stanowi art. 9 ustawy.

Zobacz: Niedozwolone klauzule w umowach z deweloperami

UOKiK w grze

Dotyczy to także rynku dostaw energii elektrycznej, o czym świadczy jedna z ostatnich decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes Urzędu po przeprowadzeniu postępowania ukarała ostatnio jednego z dominujących w południowej Polsce dystrybutorów energii. PGE Dystrybucja, zdaniem urzędników nadużywał swojej pozycji poprzez wymuszanie na odbiorcach przy przyłączaniu do sieci kontraktowania takiej ilości energii, która przekraczała ich potrzeby. A jak zauważa Urząd „moc przyłączeniowa ustalana jest przez odbiorcę energii na poziomie rzeczywistego zapotrzebowania i nie może być korygowana przez dystrybutora”.

Cały mechanizm był dość banalny i zawierał się w pojedynczym zapisie umowy, jaką spółka przedstawiała potencjalnym odbiorcom. Przy przyłączeniu do sieci każdy odbiorca musi podpisać umowę i określić tzw. moc przyłączeniową, czyli taką, która będzie mu potrzebna. Im większa moc przyłączeniowa, tym większe koszty przyłączenia ponosi odbiorca.

Zobacz: Kiedy można wstrzymać dostawy ciepła?

Tymczasem w wnioskach o przyłączenie jakie były kierowane do spółki nie było możliwości określenia mocy przyłączeniowej poniżej pewnej wartości. W efekcie tego niektórzy odbiorcy byli zmuszeni do określania mocy powyżej ich realnych potrzeb.

UOKiK uznał takie zachowanie za nadużycie pozycji dominującej i ukarał spółkę 260 tys. zł kary.

Zgodnie z art. 9 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów narzucanie przez przedsiębiorcę uciążliwych warunków umów stanowi nadużycie pozycji dominującej.

Na podstawie: uokik.gov.pl

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...