reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Niedozwolone klauzule umowne w umowach z deweloperami

Niedozwolone klauzule umowne w umowach z deweloperami

Niedozwolone klauzule umowne można znaleźć także w umowach z deweloperami. Warto wiedzieć jak nie dać się oszukać i dochodzić swoich praw.

Niedozwolone klauzule umowne to postanowienia, które nie były wcześniej negocjowane z konsumentem a przez to mogą być dla niego niekorzystne. Warto dodać, iż nie są one wiążące jeśli kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy.

Ochrona konsumenta

Deweloperzy często licząc na naszą niewiedzę zawierają w umowach tzw. niedozwolone klauzule umowne. Aby chronić słabszą stronę - konsumenta w umowach z przedsiębiorcami, ustawodawca wprowadził przepis, który mówi, iż postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie były uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeśli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.

Lista klauzul niedozwolonych UKOiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi i  systematycznie uaktualnia listę klauzul abuzywnych, które stosują przedsiębiorcy w umowach z konsumentami.

Jedną z najczęstszych klauzul stosowanych przez deweloperów jest zastrzeżenie, iż cena mieszkania może wzrosnąć w przypadku zmiany stawki VAT, a kupujący nie ma prawa odstąpić od umowy. Oczywiście takie zastrzeżenie zawarte w umowie nie wiąże konsumenta.

Zobacz: Niedozwolone klauzule umowne

Klauzule najczęściej stosowane przez deweloperów

1. Prawo do jednostronnej zmiany umowy przedwstępnej bez ważnej przyczyny wskazanej w umowie, np. zmiana ceny.
2. Zbyt wysokie kary umowne.
3. Stosowanie nieostrych postanowień pozwalających swobodnie interpretować umowę.
4. Zamieszczanie postanowienia, iż umowa została indywidualnie wynegocjowana z klientem.

W przypadku stosowania w umowach klauzul, które zostały uznane za niedozwolone, Prezes UKOiK może nałożyć karę pieniężną na przedsiębiorcę. Wysokość takiej kary może sięgać nawet 10% przychodów przedsiębiorcy w poprzednim roku.

Kontrola sądowa

Katalog niedozwolonych klauzul umownych nie jest zamknięty i wciąż się zmienia. Także, jeżeli mamy wątpliwość czy dane postanowienie umowne jest dozwolone, możemy dochodzić tego przed sądem. Co więcej, pozew może złożyć każdy, a więc nie tylko osoba, która zawarła taką umowę z kontrahentem.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama