reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Umowy > Niedozwolone klauzule umowne w umowach z deweloperami

Niedozwolone klauzule umowne w umowach z deweloperami

Niedozwolone klauzule umowne można znaleźć także w umowach z deweloperami. Warto wiedzieć jak nie dać się oszukać i dochodzić swoich praw.

Niedozwolone klauzule umowne to postanowienia, które nie były wcześniej negocjowane z konsumentem a przez to mogą być dla niego niekorzystne. Warto dodać, iż nie są one wiążące jeśli kształtują prawa i obowiązki konsumenta w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają jego interesy.

Ochrona konsumenta

Deweloperzy często licząc na naszą niewiedzę zawierają w umowach tzw. niedozwolone klauzule umowne. Aby chronić słabszą stronę - konsumenta w umowach z przedsiębiorcami, ustawodawca wprowadził przepis, który mówi, iż postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie były uzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeśli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy.

Lista klauzul niedozwolonych UKOiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi i  systematycznie uaktualnia listę klauzul abuzywnych, które stosują przedsiębiorcy w umowach z konsumentami.

Jedną z najczęstszych klauzul stosowanych przez deweloperów jest zastrzeżenie, iż cena mieszkania może wzrosnąć w przypadku zmiany stawki VAT, a kupujący nie ma prawa odstąpić od umowy. Oczywiście takie zastrzeżenie zawarte w umowie nie wiąże konsumenta.

Zobacz: Niedozwolone klauzule umowne

Klauzule najczęściej stosowane przez deweloperów

1. Prawo do jednostronnej zmiany umowy przedwstępnej bez ważnej przyczyny wskazanej w umowie, np. zmiana ceny.
2. Zbyt wysokie kary umowne.
3. Stosowanie nieostrych postanowień pozwalających swobodnie interpretować umowę.
4. Zamieszczanie postanowienia, iż umowa została indywidualnie wynegocjowana z klientem.

W przypadku stosowania w umowach klauzul, które zostały uznane za niedozwolone, Prezes UKOiK może nałożyć karę pieniężną na przedsiębiorcę. Wysokość takiej kary może sięgać nawet 10% przychodów przedsiębiorcy w poprzednim roku.

Kontrola sądowa

Katalog niedozwolonych klauzul umownych nie jest zamknięty i wciąż się zmienia. Także, jeżeli mamy wątpliwość czy dane postanowienie umowne jest dozwolone, możemy dochodzić tego przed sądem. Co więcej, pozew może złożyć każdy, a więc nie tylko osoba, która zawarła taką umowę z kontrahentem.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama