reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Kary za nielegalny pobór energii

Kary za nielegalny pobór energii

Nielegalny pobór energii jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.Kiedy mamy do czynienia z nielegalnym poborem energii?

Ustawa Prawo energetyczne określa trzy sytuacje, kiedy mamy do czynienia z nielegalnym poborem energii: jeżeli pobieranie energii zachodzi bez odpowiedniej umowy, z całkowitym lub częściowym pominięciem układu pomiarowo- rozliczeniowego (np. brak licznika), oraz jeżeli doszło do ingerencji w ten układ (np. zbito szybkę, zniszczono plombę). Przedsiębiorstwo energetyczne musi udowodnić odbiorcy, że energia rzeczywiście została przez niego pobrana. Służy temu na przykład badanie licznika w celu wykazania, czy pomiary zostały zafałszowane.

Przedsiębiorstwo energetyczne może domagać się od odbiorcy uregulowania należności za nielegalny pobór według obowiązujących taryf. Warto wiedzieć, że po nowelizacji prawa energetycznego należności są ściągane według przepisów postępowania cywilnego. Jeżeli poboru dokonała osoba trzecia, to odbiorca energii musi to udowodnić. Dodatkowo, przedsiębiorstwo energetyczne może wstrzymać dostawę energii, jeżeli stwierdzony zostanie jej nielegalny pobór. Po ustaniu przyczyny, to znaczy nielegalnego poboru, dostarczanie energii powinno być przywrócone niezwłocznie.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Ustawa Prawo energetyczne przedstawia dwa sposoby rozliczania się przedsiębiorstw z energii. Przedsiębiorstwo może albo wyliczać opłaty za dostarczoną energię na podstawie cen i stawek zawartych w taryfie zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki albo na podstawie cen i stawek ustalonych na rynku konkurencyjnym. Do kształtowania cen energii w dowolny sposób uprawnione są tylko przedsiębiorstwa zwolnione przez Prezesa URE z obowiązku przedkładania do zatwierdzenia cen i taryf. Zwolnione mogą być tylko te przedsiębiorstwa, które działają w warunkach wolnej konkurencji. Pozostałe przedsiębiorstwa muszą przedstawiać swoje taryfy do zatwierdzenia Prezesowi URE. Warto wiedzieć, że w przypadku tych przedsiębiorstw, każda zmiana taryfy musi być odnotowana w Biuletynie URE. Natomiast w przypadku przedsiębiorstw działających na rynku konkurencyjnym zmianie cen energii wystarczy poinformowanie o tym odbiorcy.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama