reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Odbiorcy zaczynają korzystać z możliwości zmiany sprzedawcy energii

Odbiorcy zaczynają korzystać z możliwości zmiany sprzedawcy energii


Urząd Regulacji Energetyki nie kryje satysfakcji ze wzrostu liczby przypadków zmiany sprzedawcy na rynku energii. W 2009 r. liczba takich przypadków wzrosła o 1800 proc. – wskazuje krajowy regulator. Niestety rzadko z tej możliwości korzystają odbiorcy indywidualni.

Największą aktywnością w tej kwestii wykazali się odbiorcy przemysłowi. W 2009 r., jak wskazuje URE, zmiany sprzedawcy dokonało 1599 podmiotów. Zaledwie rok takich przypadków było jedynie 85. Wpływ na to miały przede wszystkim duże podwyżki cen energii w tej grupie (ceny dostarczanej energii dla odbiorców przemysłowych nie podlegają regulacji URE i są urynkowione). W poprzednim roku cena energii wzrosła w niektórych miejscach nawet o 60 proc.

W porównaniu z aktywnością przedsiębiorców, zmiany w kręgu odbiorców indywidualnych wyglądają skromniej. W 2009 r. zmiana sprzedawcy nastąpiła w 1035 przypadkach. W porównaniu z liczbą gospodarstw domowych jest to niewiele.

Zdaniem URE taka sytuacja to w głównej mierze efekt niewiedzy ze strony konsumentów, którzy nie mają pojęcia o tym, że mogą zmienić sprzedawcę energii. Tymczasem taka możliwość obowiązuje, w stosunku do wszystkich odbiorców energii, od 1 lipca 2007 r. Działania Urzędu zmierzają w kierunku ułatwienia z skrócenia całej procedury zmiany.

Odbiorca może jedynie ograniczyć się do zawarcia umowy z nowym kontrahentem oraz do rozliczenia wszelkich należności ze starym sprzedawcą. Resztę formalności, łącznie z wypowiedzeniem umowy, może wykonać nowy sprzedawca.

Pierwsza zmiana sprzedawcy nie powinna trwać dłużej nić 30 dni, każda następna - do 14 dni. Jest ona również zawsze bezpłatna.

By zachęcić odbiorców do zmiany sprzedawcy energii Urząd ruszy z kampanią edukacyjną „I Ty możesz zmienić sprzedawcę prądu”. Jest ona adresowana do odbiorców indywidualnych w gospodarstwach domowych.

Źródło:

Urząd Regulacji Energetyki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adam Szkurłat

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama