reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Usługi komunalne > Odbiorcy zaczynają korzystać z możliwości zmiany sprzedawcy energii

Odbiorcy zaczynają korzystać z możliwości zmiany sprzedawcy energii


Urząd Regulacji Energetyki nie kryje satysfakcji ze wzrostu liczby przypadków zmiany sprzedawcy na rynku energii. W 2009 r. liczba takich przypadków wzrosła o 1800 proc. – wskazuje krajowy regulator. Niestety rzadko z tej możliwości korzystają odbiorcy indywidualni.

Największą aktywnością w tej kwestii wykazali się odbiorcy przemysłowi. W 2009 r., jak wskazuje URE, zmiany sprzedawcy dokonało 1599 podmiotów. Zaledwie rok takich przypadków było jedynie 85. Wpływ na to miały przede wszystkim duże podwyżki cen energii w tej grupie (ceny dostarczanej energii dla odbiorców przemysłowych nie podlegają regulacji URE i są urynkowione). W poprzednim roku cena energii wzrosła w niektórych miejscach nawet o 60 proc.

W porównaniu z aktywnością przedsiębiorców, zmiany w kręgu odbiorców indywidualnych wyglądają skromniej. W 2009 r. zmiana sprzedawcy nastąpiła w 1035 przypadkach. W porównaniu z liczbą gospodarstw domowych jest to niewiele.

Zdaniem URE taka sytuacja to w głównej mierze efekt niewiedzy ze strony konsumentów, którzy nie mają pojęcia o tym, że mogą zmienić sprzedawcę energii. Tymczasem taka możliwość obowiązuje, w stosunku do wszystkich odbiorców energii, od 1 lipca 2007 r. Działania Urzędu zmierzają w kierunku ułatwienia z skrócenia całej procedury zmiany.

Odbiorca może jedynie ograniczyć się do zawarcia umowy z nowym kontrahentem oraz do rozliczenia wszelkich należności ze starym sprzedawcą. Resztę formalności, łącznie z wypowiedzeniem umowy, może wykonać nowy sprzedawca.

Pierwsza zmiana sprzedawcy nie powinna trwać dłużej nić 30 dni, każda następna - do 14 dni. Jest ona również zawsze bezpłatna.

By zachęcić odbiorców do zmiany sprzedawcy energii Urząd ruszy z kampanią edukacyjną „I Ty możesz zmienić sprzedawcę prądu”. Jest ona adresowana do odbiorców indywidualnych w gospodarstwach domowych.

Źródło:

Urząd Regulacji Energetyki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama