Czy można razem wyjechać do sanatorium z NFZ i mieć wspólny pokój?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Czy można razem wyjechać do sanatorium i mieć wspólny pokój? / Czy można razem wyjechać do sanatorium i mieć wspólny pokój? / shutterstock

Obecnie prawo nie reguluje kwestii wspólnego pobytu małżonków w sanatorium, a Ministerstwo Zdrowia nie planuje zmian w tym zakresie. Jakie są zatem aktualne przepisy? Czy jest szansa na wyjazd we dwoje?

Razem do sanatorium? Przepisy nie ułatwiają małżonkom wspólnego wyjazdu

Do resortu zdrowia wpłynęła interpelacja, dotycząca wspólnych wyjazdów małżeńskich do sanatoriów. Posłanka Karolina Pawliczak podkreśla, iż wielu seniorów chce być podczas kuracji z bliską osobą. „Urzędnicy NFZ uzasadniają, że jeśli złożona jest prośba o połączenie dwóch wniosków sanatoryjnych, to NFZ stara się przychylać do próśb, szczególnie jeśli skierowania wpłynęły do Funduszu w tym samym dniu i przyszli kuracjusze mają ten sam profil leczenia. W pierwszej kolejności jednak, zawsze decydują względy medyczne, a dopiero później społeczne” – czytamy w interpelacji. Jak podkreśla jej autorka, prywatnie zawsze jest możliwość wspólnego wyjazdu, a w ramach NFZ takiej gwarancji nie ma. Dlatego posłanka pyta czy ministerstwo w ramach posiadanych narzędzi legislacyjnych podejmuje działania zmierzające do uregulowania tej sytuacji.

Odpowiedzi na to pytanie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz. Poinformował, iż „obowiązujące przepisy, które określają zasady kierowania świadczeniobiorców na leczenie uzdrowiskowe i korzystania przez pacjentów ze świadczeń z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego, nie regulują kwestii dotyczących wyjazdu małżeństw na leczenie uzdrowiskowe i w tym zakresie resort zdrowia nie planuje zmian”.

NFZ może, ale nie musi spełniać prośby o wspólny pobyt

Szafranowicz przypomniał, iż skierowanie dotyczy stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Zadaniem Narodowego Funduszu Zdrowia jest zatem zapewnienie realizacji gwarantowanego świadczenia opieki zdrowotnej indywidualnemu świadczeniobiorcy. Oddziały wojewódzkie procedują skierowania pojedynczo i potwierdzają zgodnie z kolejnością ich wpływu. „Ze względu na możliwość zakwalifikowania małżonków na różne zakresy i profile leczenia w ramach lecznictwa uzdrowiskowego, mając jednocześnie na uwadze, że poszczególne uzdrowiska specjalizują się w określonych kierunkach leczniczych, skierowanie wskazanych osób na leczenie do tego samego uzdrowiska i zakładu lecznictwa uzdrowiskowego często jest zwyczajnie niemożliwe” – pisze wiceminister. I dodaje, iż obowiązujące regulacje prawne nie nakładają na oddziały wojewódzkie NFZ obowiązku pozytywnego rozpatrywania postulatów pacjentów dotyczących wspólnego wyjazdu i pobytu na leczeniu uzdrowiskowym. „NFZ nie jest zobligowany do zapewnienia małżeństwom i innym osobom bliskim wspólnego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe i nawet w przypadku złożenia skierowań w tym samym terminie oraz kwalifikacji do tego samego zakresu leczenia i profilu leczenia możliwego do leczenia w tym samym uzdrowisku nie gwarantuje skierowania małżonków do tego samego sanatorium uzdrowiskowego i w tym samym terminie. Aktualnie NFZ ma taką możliwość, ale nie obowiązek, pozytywnego rozpatrzenia prośby dotyczącej połączenia i wspólnej realizacji złożonych wniosków, jednak w takim przypadku zastosowanie mają wyłączenie wewnętrzne ustalenia poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ i Minister Zdrowia nie zajmuje stanowiska w tym zakresie” – czytamy w odpowiedzi.

Co z pokojem dwuosobowym?

Co więcej, z odpowiedzi ministerstwa wynika, iż nawet w przypadku wspólnego skierowania małżonków do sanatorium, nie można zagwarantować im zakwaterowania w pokoju dwuosobowym. „Przepisy określające warunki udzielania świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego nie regulują kwestii przydzielania pokoi danego standardu określonym grupom pacjentów, tym samym nie nakładają na zakłady lecznictwa uzdrowiskowego obowiązku zapewnienia samodzielnych pokoi małżonkom, partnerom, rodzeństwu i innym osobom chcącym wspólnie skorzystać z zakwaterowania w pokoju dwuosobowym (w efekcie skutkującego brakiem dostępności takich pokoi dla pacjentów przyjeżdżających na leczenie do sanatorium bez osoby towarzyszącej i tym samym budzącego niezadowolenie oraz uzasadniony sprzeciw tych pacjentów z uwagi na konieczność zakwaterowania w pokoju wieloosobowym). Stosowana w wielu sanatoriach uzdrowiskowych praktyka polegająca na przydzielaniu pokoi dwuosobowych w pierwszej kolejności małżeństwom pozostaje w gestii świadczeniodawców i nie jest uregulowana w przepisach prawa, ponieważ pobyty w sanatoriach uzdrowiskowych są pobytami leczniczymi i pacjenci kierowani na stacjonarne leczenie uzdrowiskowe mają zapewnione przez NFZ miejsce w pokoju, a nie samodzielne pokoje (co tym samym nie wyklucza możliwości zakwaterowania małżonków w oddzielonych pokojach wieloosobowych – odpowiednio męskich i damskich)” – informuje ministerstwo.

Jeżeli oddział wojewódzki NFZ nie uwzględni wniosku o wspólny wyjazd do sanatorium, to świadczeniobiorcy zainteresowani odbyciem leczenia uzdrowiskowego w tym samym terminie i miejscu mogą skorzystać z puli zwrotów skierowań lub zrealizować leczenie uzdrowiskowe w warunkach ambulatoryjnych

Ważna samodzielność kuracjusza

Szafranowicz odniósł się też do zawartej w interpelacji uwagi dotyczącej konieczności sprawowania opieki nad małżonkiem podczas pobytu w sanatorium. Wiceminister przypomniał, iż warunkiem skierowania na leczenie uzdrowiskowe jest samodzielność i samoobsługa pacjenta, dlatego brakuje podstaw do łączenia pobytów w celu sprawowania opieki.

Źródło: Interpelacja nr 7576 w sprawie korzystania z sanatoriów/Sejm

uzdrowiskowego (Dz.U. 2012 poz. 14), p

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...