Ostrzejsze kary dla pedofilów

Marta Piórkowska
rozwiń więcej
Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna.
Zgodnie ze statystykami policji na ponad 29 tys. zgłoszonych przestępstw na tle seksualnym w ostatnich trzech latach aż 25 tys. to czyny wobec małoletnich. Nowelizacja kodeksów karnych znacznie zaostrzyła regulację w zakresie przestępstw seksualnych wobec dzieci, jednakże obrońcy praw dziecka apelują o kolejne zmiany zwiększające ich bezpieczeństwo.

Dotychczas wprowadzone nowelizacją przepisy, obowiązujące od czerwca 2010 r. dotyczą przede wszystkim zaostrzenia kary za przestępstwa seksualne wobec dzieci (zgwałcenie pedofilskie traktowane jest jak zbrodnia), wprowadzenia nowych typów przestępstw (np. grooming, czyli składanie małoletniemu przez internet propozycji seksualnych czy propagowanie pedofilii), dodatkowych środków karnych ( przymusowa terapia) oraz zwiększenia uprawnień policji w wykrywaniu i ściganiu pedofilów (m.in. poprzez stosowanie prowokacji).

Propozycje dalszych zmian

Fundacja Dzieci Niczyje wystosowała manifest, w którym podkreśla jak ważna jest edukacja nieletnich dotycząca seksualności, uświadamiająca ewentualne zagrożenia. Zwraca również uwagę na problem zaświadczeń o niekaralności. W chwili obecnej są one wymagane jedynie od nauczycieli, natomiast fundacja uważa, że obowiązek wydawania zaświadczeń o niekaralności powinien dotyczyć wszystkich pracujących z dziećmi, w tym pedagogów, trenerów sportowych czy księży.

Zobacz również serwis: Prawo karne

Rzecznik Praw Dziecka wystąpił w maju br. do Ministra Sprawiedliwości ze swoją listą możliwych zmian, która zawiera między innymi:

- Podwyższenie dolnej granicy kary pozbawienia wolności za przestępstwa seksualne do lat 3 i zakwalifikowanie ich do zbrodni

- Wydłużenie okresu przedawnienia przestępstw seksualnych na szkodę małoletniego, które obecnie przedawnia się po upływie 5 lat od osiągnięcia przez ofiarę pełnoletniości.
„Każda ofiara przemocy seksualnej inaczej przeżywa doznaną krzywdę. Mechanizmy obronne, zwłaszcza w przypadku najmłodszych, mogą doprowadzić do wyparcia bolesnych wspomnień na długie lata. Stąd wiele ofiar molestowania seksualnego podejmuje walkę o ukaranie sprawcy dopiero w wieku dorosłym czyli nawet po kilkunastu latach od momentu popełnienia przestępstwa na ich szkodę. Aktualna regulacja może wręcz prowadzić do całkowitej bezkarności niektórych sprawców”.

- Zagwarantowania ofiarom wykorzystywania powyżej 15 roku życia prawa do inicjowania postępowań karnych. Przestępstwo zgwałcenia jest ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Obecnie za dziecko będące ofiarą gwałtu, wniosek o wszczęcie postępowania składa przedstawiciel ustawowy bądź osoba pod której stałą pieczą pozostaje pokrzywdzony. Wątpliwości powstają np. w sytuacji gdy sprawcą takiego czynu jest właśnie przedstawiciel ustawowy.

- Utworzenie rejestru i stałego monitoringu sprawców przestępstw seksualnych oraz powołanie specjalnej komórki ds. walki z przestępczością seksualną.

Zobacz również serwis: Kodeks karny

Powyższe zmiany oraz nowe pomysły dotyczące zwalczania pedofilii świadczą tylko o tym na jak szeroką skalę jest to problem. Regulacja prawna w zakresie przestępstw na tle seksualnym wobec dzieci jest coraz bardziej szczegółowa i rygorystyczna, jednak nadal istnieje wiele aspektów nad którymi warto się zastanowić i przedsięwziąć w związku z nimi odpowiednie działania.

Prawo
Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00
12 maja 2025

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują
12 maja 2025

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy
12 maja 2025

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz regulację zasad funkcjonowania lekarza koronera.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja
12 maja 2025

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]
12 maja 2025

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?
12 maja 2025

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]
12 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

Wsparcie dla rodziców po urodzeniu martwego dziecka. MRPiPS zapowiada zmiany w przyznawaniu zasiłków: macierzyńskiego i pogrzebowego
12 maja 2025

W przypadku urodzenia martwego dziecka, rodzice dziecka mogą wystąpić z wnioskiem o zasiłek macierzyński oraz o zasiłek pogrzebowy. Jednakże muszą zmierzyć się z biurokracją. Resort rodziny zapowiada likwidację skomplikowanych barier administracyjnych. Zaświadczenie lekarskie zamiast aktu urodzenia - to jedna ze zmian planowanych przez resort rodziny.

12 maja: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
12 maja 2025

Maj należy do pielęgniarek i położnych! W dniu 5 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Położnej, dzień 8 maja to Dzień Polskiej Położnej, a 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Pielęgniarki i położne są niezastąpione na każdym etapie leczenia i opieki nad pacjentem – od narodzin, przez chorobę, aż po opiekę paliatywną. Wspierają nie tylko zdrowie fizyczne, ale też emocjonalne potrzeby pacjentów i ich rodzin. Ich zaangażowanie, wiedza i empatia są fundamentem bezpiecznego i skutecznego leczenia.

Budżetówka: zmiany w stanowiskach, strukturze i tabelach wynagrodzeń – minimalne stawki wzrastają o 5%, a maksymalne o 1 000 zł [projekt]
12 maja 2025

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłasza zmiany w tabelach wynagrodzeń – minimalne stawki wzrastają o 5%, a maksymalne o 1 000 zł - takie regulacje już coraz bliżej. Są one o tyle ważne, że zajdzie też zmiana w strukturze organizacyjnej, będzie też ujednolicenie nazw stanowisk kierowniczych i dodanie nowych stanowisk specjalistycznych w celu uporządkowania ścieżki awansu. Nowe zasady mają być bardziej transparentne. Są już szczegółowe założenia, czekamy na ogłoszenie ostatecznej wersji projektu zmian dla ogromnej liczby pracowników, a później wejście nowych przepisów w życie.

pokaż więcej
Proszę czekać...