Rodzicielski plan wychowawczy – jak napisać (wzór)

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Przygotowanie rodzicielskiego planu wychowawczego może ułatwić i przyspieszyć postępowanie rozwodowe./Fot. Shutterstock / shutterstock
W jakich sytuacjach warto napisać rodzicielski plan wychowawczy? Co powinno zawierać takie pismo? Prezentujemy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące porozumienia wychowawczego oraz prosty wzór.

Czym jest rodzicielski plan wychowawczy?

Rodzicielskim planem wychowawczym w praktyce nazywane jest pisemne porozumienie rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Rodzicielski plan wychowawczy skutki prawne

Zgodnie z art. 58 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka.

Na zgodny wniosek stron sąd nie orzeka o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem.

Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Z tego powodu w praktyce przygotowanie rodzicielskiego planu wychowawczego może ułatwić i przyspieszyć postępowanie rozwodowe.

Czy plan wychowawczy jest konieczny?

Nie, rodzice nie mają obowiązku sporządzania takiego porozumienia.

Często jednak pojawia się pytanie o to czy bez planu wychowawczego sąd ograniczy jednemu z rodziców władzę rodzicielską.

Obecnie sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom nawet wówczas, gdy nie przedstawią oni planu wychowawczego.

Zgodnie z art. 58 § 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w braku porozumienia sąd uwzględnia prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców, rozstrzyga o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka, jeżeli dobro dziecka za tym przemawia.

Rodzicielski plan wychowawczy a opieka naprzemienna

Z tzw. opieką naprzemienną mamy do czynienia, gdy rodzice opiekę nad dzieckiem sprawują naprzemiennie w powtarzających się okresach.

Po rozwodzie córka Państwa S. przebywa na zmianę u każdego z rodziców przez okres jednego tygodnia.

Oczywiście nie zawsze taki model będzie możliwy, w szczególności, gdy po rozwodzie rodzice zamieszkują w dwóch znacznie od siebie oddalonych miejscowościach.

Dla zaistnienia opieki naprzemiennej istotne jest, aby obydwojgu rodzicom przysługiwała pełnia władzy rodzicielskiej.

Należy jednak pamiętać, iż pozostawienie pełnej władzy rodzicielskiej obojgu rodzicom i opieka naprzemienna nie są tożsame.

W praktyce wielu rodziców decydujących się na opiekę naprzemienną po rozwodzie sporządza plan wychowawczy.

Jak sporządzić rodzicielski plan wychowawczy?

Przede wszystkim plan zawiera wspólne ustalenia rodziców. Z treści art. 58 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, iż porozumienie takie powinno mieć formę pisemną.

Aby plan jak najlepiej spełniał swoją funkcję, warto zawrzeć w nim jak najwięcej szczegółów.

Chodzi o kwestie dotyczące spędzania z dziećmi czasu czy poszczególnych obowiązków rodziców wynikających z władzy rodzicielskiej.

W porozumieniu mogą znaleźć ustalenia dotyczące edukacji, wyjazdów, kwestii zdrowotnych czy światopoglądowych dziecka.

Przy sporządzaniu planu może pomóc pełnomocnik czy mediator, jednak formalnie nie ma takiego wymogu.

Czy rodzicielskiego planu wychowawczego pobierana jest opłata?

Pismo nie podlega opłatom sądowym. Należy jednak pamiętać o wynagrodzeniu, jeżeli decydujemy się na sporządzenie takiego planu przez podmiot profesjonalny.

Nieprzestrzeganie rodzicielskiego planu wychowawczego

Co w sytuacji, gdy rodzic nie przestrzega ustaleń zawartych w porozumieniu? Gdy rodzice nie potrafią się wspólnie dogadać, pomóc może mediacja. Istnieje również możliwość złożenia do sądu wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Pismo takie podlega opłacie w wysokości 100 zł.

Rodzicielski plan wychowawczy (wzór)

Prezentujemy prosty wzór porozumienia wychowawczego, który może pomóc w stworzeniu własnego dokumentu. W każdej bowiem sytuacji pismo będzie wyglądało inaczej.

Porozumienie (plan wychowawczy)

zawarte na podstawie art. 58 § 1 Kodeks rodzinnego i opiekuńczego

w ……., dnia … r.

pomiędzy … a …,

będącymi rodzicami małoletniej …

§ 1

  1. Obojgu rodzicom będzie przysługiwała pełna władza rodzicielska.
  2. Decyzje dotyczące istotnych kwestii takich jak w szczególności edukacja, zdrowie majątek czy religia dziecka będą podejmowane wspólnie przez obydwoje rodziców.
  3. Bieżące decyzje dotyczące dziecka będą podejmowane przez tego rodzica, który w tym czasie sprawuje opiekę nad dzieckiem. Dotyczy to również sytuacji nagłych, w tym zagrożenia życia i zdrowia dziecka.

§ 2

  1. Miejscem zamieszkania dziecka będzie każdorazowe miejsce zamieszkania matki/ojca.
  2. Matka/ojciec będzie informować o każdej zmianie miejsca zamieszkania z … wyprzedzeniem.

§ 3

  1. Ojciec/matka ma prawo do nieograniczonych kontaktów z dzieckiem, w tym za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
  2. Ojciec/matka będzie przebywać z dzieckiem w każdy … bez obecności drugiego rodzica.
  3. Ojciec/matka będzie spędzać z dzieckiem wakacje w następujący sposób:…
  4. Ojciec/matka będzie spędzać z dzieckiem ferie w następujący sposób: …
  5. W Święta Wielkanocne …
  6. W Święta Bożego Narodzenia …
  7. Harmonogram innych ważnych w życiu dziecka świąt i uroczystości rodzice ustalą najpóźniej na 7 dni przed rozpoczęciem tych wydarzeń.
  8. Urodziny dziecka będą odbywały się w ten sposób, że …
  9. Rodzice będą informowali się nawzajem o przyczynach uniemożlwiających wykonywanie kontaktów we wskazanych terminach i wspólnie ustalali inne dogodne terminy spotkań z dzieckiem.
  10. Rodzice będą respektowali prawo dziecka do kontaktów z dziadkami i innymi członkami rodziny.

§ 4

W przypadku zmian okoliczności rodzice ustaleń dokonają wspólnie, w razie potrzeby omawiając je z dzieckiem.

Podpisy rodziców

Rodzicielski plan wychowawczy przykład (pdf)

Poniżej przykładowy rodzicielski plan wychowawczy do pobrania (pdf):

POBIERZ Rodzicielski plan wychowawczy przykład pdf >>>

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...