reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Kontakty z dzieckiem > Kontakty z dzieckiem w wakacje – jak je ustalić?

Kontakty z dzieckiem w wakacje – jak je ustalić?

Kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem rodzica. Po rozwodzie ustalenie kontaktów z dzieckiem w wakacje czy ferie może jednak wzbudzać wiele wątpliwości. Jak kwestie te reguluje prawo?

Rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Przysługują one niezależnie od władzy rodzicielskiej.

W szczególności kontakty z dzieckiem obejmują przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Czy w sprawie rozwodowej sąd ustala sposób wykonywania kontaktów z dzieckiem?

W wyroku orzekającym rozwód sąd orzeka o kontaktach z dzieckiem, jednak nie robi tego na zgodny wniosek stron.

Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania kontaktów z dzieckiem, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Małżonkowie zatem w porozumieniu, zwanym też rodzicielskim planem wychowawczym, mogą ustalić m.in. kwestie dotyczące kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Plan taki może zawierać nie tylko rozwiązania dotyczące codziennych lub weekendowych kontaktów, ale również świąt, ferii czy wakacji.

W rodzicielskim planie wychowawczym przykładowo może znaleźć się zapis:
„W miesiącach wakacyjnych kontakty z dzieckiem będą wykonywane w następujący sposób:
Pierwsze dwa tygodnie lipca, zaczynając od 1 dnia miesiąca dziecko spędza z ojcem. (…)”

Jeżeli rodzice nie sporządzą porozumienia, to o utrzymywaniu kontaktów po rozwodzie rozstrzyga sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców.

Jak ustalić kontakty z dzieckiem bez porozumienia?

Może zdarzyć się, iż na zgodny wniosek małżonków w wyroku rozwodowym sąd nie rozstrzygnie o kontaktach. Wówczas kwestie te rodzice ustalają samodzielnie.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, iż gdy dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. W braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Każdy z rodziców może złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. Pismo takie podlega opłacie w wysokości 100 zł.

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów.

Czy obecna sytuacja związana z koronawirusem wpływa na kontakty z dzieckiem?

Wątpliwości dotyczące uregulowania kontaktów z dzieckiem w wakacje mogą pojawić się również w związku z obecną sytuacją dotyczącą koronawirusa. Wykonywanie orzeczeń sądowych w czasie epidemii dotyczących kontaktów z dziećmi było przedmiotem interpelacji nr 4705 z dnia 24 kwietnia 2020 r. skierowanej do Ministerstwa Sprawiedliwości. W udzielonej odpowiedzi podkreślono, iż o zasadności wykonywania ustalonych czy orzeczonych kontaktów z dzieckiem w okresie epidemii wywołanej koronawirusem powinno decydować dobro dziecka.

„Niewątpliwe jednak sytuacja epidemii - z racji jej wyjątkowości - nie może stanowić pretekstu do utrudniania, czy wręcz uniemożliwiania kontaktów z dzieckiem uprawnionemu do nich rodzicowi. Nie ulega wątpliwości, że w zaistniałej, niewątpliwie trudnej i bezprecedensowej sytuacji, rodzice powinni ze sobą współpracować, porzucając wzajemne animozje, właśnie dla dobra dziecka, które, jak zawsze, a zatem również w tym przypadku winno stanowić czynnik nadrzędny i determinujący ich poczynania” – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 2086 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Kontakty z dzieckiem

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama