Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakty z dzieckiem w wakacje – jak je ustalić?

Rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem./Fot. Shutterstock
Rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem rodzica. Po rozwodzie ustalenie kontaktów z dzieckiem w wakacje czy ferie może jednak wzbudzać wiele wątpliwości. Jak kwestie te reguluje prawo?

Rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Przysługują one niezależnie od władzy rodzicielskiej.

REKLAMA

W szczególności kontakty z dzieckiem obejmują przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Czy w sprawie rozwodowej sąd ustala sposób wykonywania kontaktów z dzieckiem?

W wyroku orzekającym rozwód sąd orzeka o kontaktach z dzieckiem, jednak nie robi tego na zgodny wniosek stron.

Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania kontaktów z dzieckiem, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małżonkowie zatem w porozumieniu, zwanym też rodzicielskim planem wychowawczym, mogą ustalić m.in. kwestie dotyczące kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Plan taki może zawierać nie tylko rozwiązania dotyczące codziennych lub weekendowych kontaktów, ale również świąt, ferii czy wakacji.

W rodzicielskim planie wychowawczym przykładowo może znaleźć się zapis:
„W miesiącach wakacyjnych kontakty z dzieckiem będą wykonywane w następujący sposób:
Pierwsze dwa tygodnie lipca, zaczynając od 1 dnia miesiąca dziecko spędza z ojcem. (…)”

Jeżeli rodzice nie sporządzą porozumienia, to o utrzymywaniu kontaktów po rozwodzie rozstrzyga sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców.

Jak ustalić kontakty z dzieckiem bez porozumienia?

Może zdarzyć się, iż na zgodny wniosek małżonków w wyroku rozwodowym sąd nie rozstrzygnie o kontaktach. Wówczas kwestie te rodzice ustalają samodzielnie.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, iż gdy dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. W braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Każdy z rodziców może złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. Pismo takie podlega opłacie w wysokości 100 zł.

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów.

Czy obecna sytuacja związana z koronawirusem wpływa na kontakty z dzieckiem?

REKLAMA

Wątpliwości dotyczące uregulowania kontaktów z dzieckiem w wakacje mogą pojawić się również w związku z obecną sytuacją dotyczącą koronawirusa. Wykonywanie orzeczeń sądowych w czasie epidemii dotyczących kontaktów z dziećmi było przedmiotem interpelacji nr 4705 z dnia 24 kwietnia 2020 r. skierowanej do Ministerstwa Sprawiedliwości. W udzielonej odpowiedzi podkreślono, iż o zasadności wykonywania ustalonych czy orzeczonych kontaktów z dzieckiem w okresie epidemii wywołanej koronawirusem powinno decydować dobro dziecka.

„Niewątpliwe jednak sytuacja epidemii - z racji jej wyjątkowości - nie może stanowić pretekstu do utrudniania, czy wręcz uniemożliwiania kontaktów z dzieckiem uprawnionemu do nich rodzicowi. Nie ulega wątpliwości, że w zaistniałej, niewątpliwie trudnej i bezprecedensowej sytuacji, rodzice powinni ze sobą współpracować, porzucając wzajemne animozje, właśnie dla dobra dziecka, które, jak zawsze, a zatem również w tym przypadku winno stanowić czynnik nadrzędny i determinujący ich poczynania” – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 2086 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Kontakty z dzieckiem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok akademicki 2023/2024. Co nowego?

  Łącznie nakłady na szkolnictwo wyższe i naukę wzrosną w roku 2024 o kilka miliardów złotych. Publikujemy list MEiN.

  Liczba umów o dzieło w I półroczu 2023 r. Czy nadal pracujemy na umowach śmieciowych?

  W pierwszym półroczu 2023 r. przekazano do ZUS 610,4 tys. formularzy RUD, na których zgłoszono 850,7 tys. umów o dzieło. To nieco więcej niż w analogicznych okresach w latach 2021-2022. Nie zmieniła się charakterystyka podmiotów, które zgłaszają umowy o dzieło, oraz ich wykonawców.

  Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

  Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

  Edukacja prawna

  Edukacja prawna to jedno z rozwiązań określonych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Na czym polega i jakie działania obejmuje?

  REKLAMA

  Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

  Kto może skorzystać z nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego? Co obejmuje taka porada? Jakie formalności są potrzebne? Oto najważniejsze informacje.

  Nowe przepisy mocno utrudniają zwolnienie pracownika. Co na to pracodawcy?

  Zmiany w prawie, które weszły w życie 22 września, budzą kontrowersje wśród pracodawców. Jak podkreśla Północna Izba Gospodarcza pozytywne jest to, że lepiej chronieni są pracownicy, którzy są w czasie okresu ochronnego lub np. w czasie choroby przewlekłej. Wadą zaś jest ochrona pracowników, którzy mogą uchylać się od zwolnienia z pracy, gdy to zapadło z powodów merytorycznych. 

  Jaka przyszłość czeka dane osobowe w erze nowych technologii?

  To zagadnienie nad którym dyskutowali uczestnicy Forum Nowych Technologii. Konferencja odbyła się w Warszawie 20 i 21 września 2023 r.. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych we współpracy ze Stowarzyszeniem Prawa Nowych Technologii i Akademią Ekonomiczno-Humanistyczną.

  Ministerstwo Cyfryzacji: Ograniczamy bon 2500 zł tylko dla niektórych nauczycieli. Jesteś na liście?

  Przykra wiadomość dla nauczycieli. Bonu 2500 zł na zakup laptopa nie dostaną wszyscy nauczyciele.

  REKLAMA

  Referendum 2023. Jak będzie liczona frekwencja?

  Udział w referendum jest dobrowolny; frekwencja referendalna - która ma wpływ na to, czy referendum jest wiążące, czy nie - jest liczona na podstawie liczby ważnych kart wyjętych z urny - przypomina szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

  Umowy o dzieło nadal najczęściej podpisują mężczyźni

  W pierwszy półroczu 2023 r. – stanowili oni 52,81 proc. wykonawców. Co czwarty wykonawca umowy o dzieło to osoba w wieku 30-39 lat – 56,2 tys. Prawie 2 tys. umów podpisali wykonawcy w wieku 80 i więcej lat. Umowy o dzieło zawierane są najczęściej na jeden oraz osiem dni. 

  REKLAMA