REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontakty z dzieckiem w wakacje – jak je ustalić?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem./Fot. Shutterstock
Rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem./Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kontakty z dzieckiem są nie tylko prawem, ale i obowiązkiem rodzica. Po rozwodzie ustalenie kontaktów z dzieckiem w wakacje czy ferie może jednak wzbudzać wiele wątpliwości. Jak kwestie te reguluje prawo?

Rodzice mają prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Przysługują one niezależnie od władzy rodzicielskiej.

REKLAMA

W szczególności kontakty z dzieckiem obejmują przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Polecamy: Restrukturyzacja firmy poprzez elastyczne formy zatrudnienia. Poradnik Gazety Prawnej 6/2020

Czy w sprawie rozwodowej sąd ustala sposób wykonywania kontaktów z dzieckiem?

W wyroku orzekającym rozwód sąd orzeka o kontaktach z dzieckiem, jednak nie robi tego na zgodny wniosek stron.

Sąd uwzględnia pisemne porozumienie małżonków o sposobie wykonywania kontaktów z dzieckiem, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małżonkowie zatem w porozumieniu, zwanym też rodzicielskim planem wychowawczym, mogą ustalić m.in. kwestie dotyczące kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.

Plan taki może zawierać nie tylko rozwiązania dotyczące codziennych lub weekendowych kontaktów, ale również świąt, ferii czy wakacji.

W rodzicielskim planie wychowawczym przykładowo może znaleźć się zapis:
„W miesiącach wakacyjnych kontakty z dzieckiem będą wykonywane w następujący sposób:
Pierwsze dwa tygodnie lipca, zaczynając od 1 dnia miesiąca dziecko spędza z ojcem. (…)”

Jeżeli rodzice nie sporządzą porozumienia, to o utrzymywaniu kontaktów po rozwodzie rozstrzyga sąd, uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców.

Jak ustalić kontakty z dzieckiem bez porozumienia?

Może zdarzyć się, iż na zgodny wniosek małżonków w wyroku rozwodowym sąd nie rozstrzygnie o kontaktach. Wówczas kwestie te rodzice ustalają samodzielnie.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi, iż gdy dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. W braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.

Każdy z rodziców może złożyć do sądu wniosek o uregulowanie kontaktów. Pismo takie podlega opłacie w wysokości 100 zł.

Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów.

Czy obecna sytuacja związana z koronawirusem wpływa na kontakty z dzieckiem?

REKLAMA

Wątpliwości dotyczące uregulowania kontaktów z dzieckiem w wakacje mogą pojawić się również w związku z obecną sytuacją dotyczącą koronawirusa. Wykonywanie orzeczeń sądowych w czasie epidemii dotyczących kontaktów z dziećmi było przedmiotem interpelacji nr 4705 z dnia 24 kwietnia 2020 r. skierowanej do Ministerstwa Sprawiedliwości. W udzielonej odpowiedzi podkreślono, iż o zasadności wykonywania ustalonych czy orzeczonych kontaktów z dzieckiem w okresie epidemii wywołanej koronawirusem powinno decydować dobro dziecka.

„Niewątpliwe jednak sytuacja epidemii - z racji jej wyjątkowości - nie może stanowić pretekstu do utrudniania, czy wręcz uniemożliwiania kontaktów z dzieckiem uprawnionemu do nich rodzicowi. Nie ulega wątpliwości, że w zaistniałej, niewątpliwie trudnej i bezprecedensowej sytuacji, rodzice powinni ze sobą współpracować, porzucając wzajemne animozje, właśnie dla dobra dziecka, które, jak zawsze, a zatem również w tym przypadku winno stanowić czynnik nadrzędny i determinujący ich poczynania” – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 2086 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Kontakty z dzieckiem

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Program Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy można palić papierosy na balkonie mimo sprzeciwu sąsiadów? I narażać ich na bierne palenie? Jest odpowiedź Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA