Sądowe uznanie klauzuli umownej za niedozwoloną

Monika Pązik
rozwiń więcej
kontrola abstrakcyjna, niedozwolone postanowienia umowne, wzorzec umowny fot. Fotolia
Niedozwolone postanowienia umowne to takie, które nie zostały indywidualnie uzgodnione z konsumentem i w sposób rażący naruszają jego interesy. Jakie są skutki uznania klauzuli umownej za niedozwoloną?

Niedozwolone klauzule umowne zwane klauzulami abuzywnymi charakteryzują się tym, że są wyjątkowo niekorzystne po stronie konsumenta a pożądane po stronie przedsiębiorcy. Uznanie takiego postanowienia za niedozwolone musi dotyczyć głównych świadczeń stron umowy (konsument-przedsiębiorca).

Zobacz: Uznanie klauzuli umownej za niedozwoloną

Wystąpienie niedozwolonego postanowienia umownego

W art. 3851 kodeksu cywilnego zawarta jest klauzula generalna dotycząca wszystkich umów konsumenckich. Wynika z niego, iż każde postanowienie umowne określone w umowie, która jest zawierana bez uzgodnienia z konsumentem nie wiąże go, w szczególności, jeżeli to postanowienie rażąco narusza jego interesy oraz jest sprzeczne z dobrymi obyczajami bądź konsument nie miał rzeczywistego wpływu na jego treść. Umowa w części dotyczącej postanowienia niedozwolonego staje się nieważna a takie postanowienie bezskuteczne. W pozostałej części umowa jest wiążąca dla obu stron.

Kontrola konkretna wzorców umownych

Każda umowa może zostać poddana kontroli przez  sąd na wniosek konsumenta. Jest to tzw. kontrola konkretna. W praktyce oznacza to, że konsument może w postępowaniu sądowym dochodzić uznania postanowienia umownego za niedozwolony. Art. 3853 kodeksu cywilnego zawiera katalog postanowień umownych, które mogą zostać uznane za niedozwolone. Jednakże nie jest to katalog zamknięty, czyli w przypadku wątpliwości co do ważności klauzuli umownej sąd ma możliwość odwołania się do tego przepisu. Jest to pewnego rodzaju ułatwienie przyznane sędziemu w celu skutecznego uznania danej klauzuli za niedozwoloną bądź ocenić ją jako rażąco naruszającą interes konsumenta.

Kontrola abstrakcyjna wzorców umownych

Kontrola abstrakcyjna dotyczy samego wzorca, a domagać się przeprowadzenia takiej kontroli może każdy, kto uważa, że mógłby zawrzeć z przedsiębiorcą niekorzystną dla siebie umowę zawierającą klauzulę niedozwoloną. Na podstawie art. 47938 kodeksu postępowania cywilnego można wytoczyć powództwo o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone. Ponadto takie powództwo może wytoczyć również osoba niebędąca stroną w umowie lecz np. organizacja społeczna. W takim przypadku sąd zobowiązany jest rozpatrzyć sprawę konsumenta pod względem merytorycznym, czy rzeczywiście można uznać podaną w pozwie klauzulę za niedozwoloną. Ustawodawca przyznaje tu możliwość rozpatrzenia przez sędziego tej kwestii w oparciu o przepis art. 3853 kodeksu cywilnego. Jeżeli dane postanowienie mieści się w wymienionym katalogu to można je uznać za bezskuteczne.

Skutki uznania wzorca za niedozwolony

W przypadku, gdy wzorzec umowny zostanie przez sąd uznany za niedozwolony Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpisuje go rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone. Wpisanie takiego wzorca do rejestru powoduje, iż nie można go w przyszłości stosować w całym obrocie konsumenckim. Wyrok wydany w sprawie o uznanie wzorca za niedozwolony jest wiążący dla stron postępowania oraz dla innych konsumentów i przedsiębiorców.

Zobacz: Klauzula niedozwolona

Prawo
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych
21 maja 2025

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?
21 maja 2025

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

pokaż więcej
Proszę czekać...