| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Umowa sprzedaży konsumenckiej

Umowa sprzedaży konsumenckiej

Polski system prawa wyróżnia dwa rodzaje umów sprzedaży. Jedną reguluje kodeks cywilny drugą specjalna ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej.

Umowa sprzedaży (błędnie nazywana umową kupna-sprzedaży) to najczęściej zawierana umowa w obrocie gospodarczym. Każdy z nas zawiera kilka takich umów dziennie i kilkadziesiąt w tygodniu. Mało jednak kto wie, że w Polsce dwie ustawy dotyczą tego rodzaju umowy.

Kodeks cywilny

Problematyce umowy sprzedaży poświęcony jest oddzielny tytuł kodeksu cywilnego. Znajdujące się w nim przepisy mają jednak zastosowanie do następujących sytuacji:

  • Przedsiębiorca kupuje coś od innego przedsiębiorcy
  • Konsument sprzedaje towar konsumentowi

Do takich właśnie przypadków odnosić będzie się kodeks cywilny.

Inna ustawa

Inną ustawą, która reguluje problem sprzedaży jest ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej oraz zmianie kodeksu cywilnego z 5 września 2002 r. Ustawa ta reguluje tylko jedną sytuacją. Mianowicie gdy przedsiębiorca sprzedaje rzecz ruchomą konsumentowi.

Kto jest konsumentem a kto przedsiębiorcą

Konsumentem jest osoba fizyczna, która dokonuje czynności prawnej bezpośrednio nie związanej z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Natomiast przedsiębiorca to osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, prowadząca we własnym imieniu swoją działalność gospodarczą lub zawodową.

Mówiąc w bardzo dużym uproszczeniu konsument nie prowadzi działalności gospodarczej i może nim być jedynie osoba fizyczna. Przedsiębiorcą to ktoś kto prowadzi działalność gospodarczą. Może nim być każdy podmiot prawa cywilnego.

Sprzedaż konsumencka

Sprzedaż konsumencka odnosi się jedynie do rzeczy ruchomych. Tak więc przepisami ustawy o sprzedaży konsumenckiej nie będzie objęta sprzedaż gruntów, budynków czy mieszkań (nawet jeżeli nabywa się je od developera). Do sprzedaży nieruchomości zastosowanie będą miały przepisy kodeksu cywilnego.

Sprzedaż energii, wody, gazu również nie będzie objęta przepisami ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Ustawa nie będzie miała zastosowania również do sprzedaży w drodze postępowania egzekucyjnego.

Umowę sprzedaży konsumenckiej zawieramy natomiast gdy kupujemy w sklepie artykuły, spożywcze, przemysłowe, odzież, książki. Jak zatem widać są to czynności, które dokonywane są na co dzień.

Odpowiedzialność

Sprzedawca, przy sprzedaży konsumenckiej, odpowiada za niezgodność towaru z umową. W razie wady towaru musi on go wymienić lub naprawić (doprowadzić do stanu zgodnego z umową). Gdyby natomiast doprowadzenie do stanu zgodnego z umową pociągało za sobą nadmierne koszty wtedy można obniżyć cenę albo odstąpić od umowy. Odstąpienie od umowy natomiast skutkuje zwrotem zapłaconej ceny.

Podsumowanie

Umowa sprzedaży konsumenckiej to jedna z najczęściej zawieranych umów w obrocie konsumenckim. Zawiera się ją prawie codziennie. Warto zatem wiedzieć co zrobić gdy zakupiony przez nas towar jest wadliwy lub w inny sposób niezgodny z umową

Więcej na temat sprzedaży konsumenckiej na www.prawakonsumenta.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »