reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Jakie rodzaje powództw występują w postępowaniu cywilnym

Jakie rodzaje powództw występują w postępowaniu cywilnym

Powództwo stanowi żądanie, które zawiera oświadczenie wiedzy i woli osoby, która je składa. Ze względu na żądanie zawarte w powództwie procedura cywilna wyróżnia trzy rodzaje powództw.

W praktyce jest najczęściej wytaczanym powództwem. W jego ramach możemy żądać zasądzenia od pozwanego określonego świadczenia, którego treścią może być: danie, czynienie, nieczynienie, zaprzeczenie i znoszenie.

W drodze powództwa o świadczenie można dochodzić jedynie roszczeń już wymagalnych oraz roszczeń jeszcze niewymagalnych, ale które stały się wymagalne w toku sprawy. Wymagalność roszczeń oznacza moment, w którym wierzyciel uzyskuje możliwość żądania zaspokojenia swej wierzytelności przez dłużnika, czyli możliwość dochodzenia spełnienia świadczenia.

Warunkiem dochodzenia roszczeń w drodze powództwa o świadczenie jest także zaskarżalności tych roszczeń. Roszczenie jest niezaskarżalne, jeśli jest przedawnione oraz gdy powstało w wyniku gier hazardowych.

Powództwem tym można dochodzić również przyszłych powtarzających się świadczeń, jeżeli nie sprzeciwia się temu treść łączącego strony stosunku prawnego, chodzi tu np. o alimenty.

Powództwo to najczęściej występuje jako żądanie zasądzenia określonego świadczenia. Może być sformułowane alternatywnie tj. powód może żądać albo świadczenia A, albo świadczenia B lub jako żądanie ewentualne poprzez, które powód może żądać jakiegoś konkretnego zaspokojenia swojego świadczenia, a na wypadek gdyby to zaspokojenie nie było możliwe, może wskazać inny sposób zaspokojenia swojego roszczenia.

Przykładem powództwa o zasądzenie świadczenia jest np. żądanie zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej wynikającej z umowy bądź czynu niedozwolonego.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Powództwo o ustalenie prawa lub stosunku prawnego ma na celu ustalenie w drodze orzeczenia sądu, że określone prawo lub stosunek prawny istnieje albo też nie istnieje.

Podstawową przesłanką tego powództwa jest interes prawny. A zatem legitymację do wytoczenia tego powództwa ma tylko powód, który posiada interes prawny w ustaleniu istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa.

Przykładem powództwa o ustalenie jest wytoczenie przez powoda powództwa o ustalenie przez sąd istnienia bądź nie stosunku pracy lub prawa własności .

W powództwie o ukształtowanie prawa lub stosunku prawnego powód domaga się zmiany istniejącego stanu prawnego poprzez powstanie nowego, zniesienia bądź zmiany dotychczasowego prawa lub stosunku prawnego w drodze wyroku sądowego.

Powództwo o ukształtowanie nie wymaga istnienia interesu prawnego natomiast istotna jest obecność wszystkich osób, których stosunek prawny ma zostać ukształtowany wyrokiem sądu.

Przykładem powództwa o ukształtowanie prawa lub stosunku prawnego jest powództwo o rozwód,
powództwo o zaprzeczenie ojcostwa lub powództwo o zniesienie wspólności majątkowej małżonków i ustanowienie rozdzielności majątkowej

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama