Co to są stałe polubowne sądy konsumenckie

Anna Śmigulska
rozwiń więcej
Stałe polubowne sądy konsumenckie działają przy wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej.
Stałe polubowne sądy konsumenckie, działające przy wojewódzkich inspektoratach Inspekcji Handlowej, powołane są do rozstrzygania sporów o prawa majątkowe wynikłe z umów sprzedaży produktów i świadczenia usług zawartych pomiędzy konsumentami i przedsiębiorcami na podstawie zawartej między nimi umowy.

Dobrowolny charakter sądu konsumenckiego

Aby sąd konsumencki mógł wszcząć sprawę musi na to wyrazić zgodę nie tylko konsument, ale również przedsiębiorca. Nie wystarczy więc samo wniesienie wniosku, przedsiębiorca musi poddać sie jurysdykcji tego sądu.

Wniosek

Oprócz wpisania danych powoda i pozwanego wystarczy zaznaczyć właściwy przedmiot sporu spośród 16 pozycji wyszczególnionych we wzorze wniosku o rozpoznanie sprawy przed stałym polubownym sądem konsumenckim. Spór może się toczyć o:

  • niedostarczenie produktu,
  • brak świadczenia usługi,
  • zwłokę w dostarczeniu produktu,
  • zwłoka w świadczeniu usługi,
  • wadliwość produktu,
  • nienależytą jakość usługi,
  • produkt niezgodny z zamówieniem,
  • produkty/usługi niezamówione,
  • odmowę sprzedaży,
  • odmowa wykonania usługi,
  • brak lub niepełna informacja na temat produktu lub usługi,
  • nieuzasadniony wzrost ceny,
  • dodatkowe opłaty nieznane przy zawarciu umowy,
  • odstąpienie od umowy,
  • żądanie odsetek,
  • żądanie odszkodowania.

Oprócz tego wnioskodawca musi określić wartość przedmiotu sporu i wskazać żądanie. Żądanie konsumenta może dotyczyć:

  • naprawy produktu lub należytego wykonania usługi,
  • wymiany produktu,
  • odstąpienia od umowy,
  • informacji na temat produktu lub usługi,
  • wypłaty odszkodowania,
  • zwrotu pierwszej raty,
  • zwrotu innych dokonanych wpłat,
  • obniżenia ceny,
  • dostawy produktu lub świadczenia usługi.

Dobrze jest również załączyć kopię paragonu, umowy, potwierdzenia odbioru lub protokołu.

WNIOSEK O ROZPATRZENIE SPORU

Opłaty

Od wniosku o rozpatrzenie sprawy przez stały polubowny sąd konsumencki nie jest pobierana żadna opłata. Jednakże w przypadku, gdy czynności podjęte przez ten sąd byłyby połączone z wydatkami (np. opinia rzeczoznawcy), sąd pobiera zaliczkę na pokrycie wydatków od strony, która wnosiła o podjęcie tej czynności. Jeżeli zarówno konsument, jak i przedsiębiorca żądają przeprowadzenia czynności lub sąd dopuści te czynności z urzędu, strony ponoszą koszty w równych bądź innym stosunku.

Rozpatrzenie wniosku

Przewodniczący sądu konsumenckiego dokonuje wstępnego badania wniosku. Jeżeli wniosek nie dotyczy sporu, dla którego właściwy jest stały polubowny sąd konsumencki, wniosek nie zostaje bez rozpatrzony. W przypadku braków formalnych wniosku ( np.: nieoznaczenie lub niedokładne oznaczenie stron lub przedmiotu sporu), wnioskodawca zostaje wezwany pod rygorem zwrócenia wniosku, do poprawienia lub uzupełnienia w terminie tygodniowym. W przypadku bezskutecznego upływu terminu Przewodniczący zwraca wniosek wnioskodawcy.

Jeżeli po przeprowadzeniu wstępnego badania wniosku okaże się, że sprawa może nadać być dalej prowadzona, Przewodniczący doręcza odpis wniosku stronie przeciwnej i wzywa ją, aby w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania złożyła na piśmie odpowiedź na wniosek wraz z oświadczeniem, czy zgadza się na rozstrzygnięcie sporu przez sąd konsumencki. Jeżeli wyznaczony termin upłynie bezskutecznie albo jeżeli strona, której doręczono odpis wniosku, oświadczy, że nie zgadza się na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd konsumencki, wniosek zostaje zwrócony wnioskodawcy wraz z informacją o przyczynie zwrotu.

Jeżeli strona, której doręczono odpis wniosku, oświadczy, że zgadza się na rozpoznanie sporu przez sąd wskazany we wniosku, przewodniczący wyznacza termin rozprawy oraz podejmuje czynności przygotowujące rozprawę. Termin rozprawy powinien być wyznaczony tak, aby od daty złożenia oświadczenia do rozprawy nie upłynęło więcej niż miesiąc, chyba że zachodzą niedające się usunąć przeszkody.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Zalety rozstrzygania sporów przed stałym polubownym sądem konsumenckim:

1. Postępowanie przed sądem konsumenckim jest szybkie, proste i tanie w porównaniu z postępowanie przed sądem powszechnym. Większość spraw jest załatwianych w ciągu 1-2 m-cy.

2. Wyrok sądu konsumenckiego i ugoda zawarta przed takim sądem ma taką samą moc jak wyrok sądu powszechnego i ugoda zawarta przed takim sądem. Wyrok stałego polubownego sądu konsumenckiego może być poddany egzekucji.

Zobacz serwis: W sądzie

Prawo
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów
02 maja 2025

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?
02 maja 2025

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]
02 maja 2025

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"
02 maja 2025

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
02 maja 2025

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
02 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

pokaż więcej
Proszę czekać...