| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Czy wiesz kiedy jesteś konsumentem?

Czy wiesz kiedy jesteś konsumentem?

Bycie konsumentem to przywilej, z którym łączą się spore uprawnienia. W pewnych sytuacjach konsumenci mogą odstąpić od umowy bez powodu, czy doprowadzić do unieważnienia niekorzystnych postanowień umownych. Przekonaj się kiedy może skorzystać z tych uprawnień.

Bycie konsumentem to przywilej z którego nie wszyscy mogą skorzystać. Status konsumenta daje nam określone przywileje. Przede wszystkim jesteśmy preferencyjnie traktowani przez prawo. Nasze uprawnienia są większe. Większa jest również ochrona naszych interesów.

Widać to zwłaszcza przy okazji zakupów przez internet. Jeżeli umowę taką zawiera konsument będą wobec niego stosowane przepisy ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów. Wśród nich postanowienia dotyczące tzw. umów zawieranych na odległość, które dają konsumentom możliwość do odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni od otrzymania towaru i to bez podawania przyczyn.

Zobacz serwis: Konsument w sieci

Innym znaczącym uprawnieniem będzie możliwość powołania się na niedozwolone klauzule umowne. Stosuje się je jedynie w odniesieniu do konsumentów.

Kto i kiedy jest konsumentem?

Podstawowe pytanie brzmi: kiedy możemy z tych uprawnień skorzystać? Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Nie zawsze bowiem będziemy konsumentem. Kupując towar w sklepie możemy mieć status konsumenta, kupując ten sam towar w sklepie dzień później możemy tego statusu nie mieć. Gdzie tkwi różnica?

Zgodnie z art. 22(1) Kodeksu cywilnego za konsumenta uważa się osobę fizyczną, dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalności gospodarczą lub zawodową. Taka definicja oznacza, że konsumentem nigdy nie będzie osoba prawna. Niezależnie czy chodzi o zakup towaru od kontrahenta, czy też o założenie konta w banku.

X, który na co dzień jest handlarzem na targu, jednego dnia kupił w sklepie owoce dla swoich dzieci. W takiej sytuacji, jako osoba fizyczna dokonując czynności prawnej (zawarcie umowy) niezwiązanej ze swoją działalności gospodarczą, posiada status konsumenta. Drugiego dnia wybrał się do tego samego sklepu celem kupienia towaru na swoje stanowisko na targu. W takiej sytuacji konsumentem nie będzie.

Po drugie takie uprawnienia jak odstąpienie od umowy zawartej na odległość, skorzystanie z dobrodziejstw systemu klauzul niedozwolonych stosowane są jedynie do obrotu konsumenckiego. Co oznacza, że będą miały zastosowanie tylko wtedy, gdy jedna ze stron (kupujący) jest konsumentem, a druga profesjonalnym przedsiębiorcą trudniącym się danym rodzajem działalności.

X robi zakupy przez internet. Jednego dnia zakupił dla żony sukienkę w sklepie internetowym. W takiej sytuacji jako konsument będzie mógł skorzystać z prawa odstapienia od umowy w ciągu 10 dni od dnia otrzymania sukienki. Jeżeli jednak wcześniej zmieniłby zdanie i zamiast w sklepie kupiłby sukienkę na portalu aukcyjnym od prywatnej osoby, wtedy też takie uprawnienie nie będzie mu przysługiwało.

Czytaj więcej: Prawa konsumenta

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »