Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
main image
Przez termin należy rozumieć pewne ograniczenie w czasie skuteczności czynności prawnej. Jeżeli dla czynności zastrzeżono termin to powstanie lub ustanie czynności prawnej należy wiązać z jego upływem (zdarzenie przyszłe, pewne).

Zobacz serwis: W sądzie

Rodzaje terminów

Wyróżniamy terminy początkowe (tzn. skutki czynności prawnej mają powstać w oznaczonym terminie np. zawarcie umowy najmu w dniu 1 stycznia) oraz końcowe (skutki czynności prawnej mają ustać w oznaczonym terminie (np. umowa dzierżawy zawarta do 31 grudnia 2013 r.)

Upływ terminu

Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeśli początkiem tego terminu jest pewne zdarzenie (np. doręczenie pisma procesowego), nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło. Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było – w ostatnim dniu tego miesiąca. Przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia. W przypadku, gdy termin jest oznaczony na początek, środek lub koniec miesiąca, rozumie się przez to pierwszy, piętnasty lub ostatni dzień miesiąca. Termin półmiesięczny jest równy 15 dniom.

Obliczanie miesiąca, roku

Gdy termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a nie wymaga się ciągłości terminu, miesiąc liczy się za 30 dni, a rok za 365 dni.

Dni wolne

W sytuacji, gdy koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.

Zobacz: Postępowanie sądowe

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA