Głosowanie za granicą na prezydenta: druga tura wyborów 2025

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
głosowanie za granicą druga tura wybory 2025 prezydent 1 czerwca / Głosowanie za granicą: druga tura, wybory 1 czerwca 2025, zaświadczenie o prawie do głosowania / Shutterstock

Jak zagłosować za granicą w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 roku? Są dwa sposoby na głosowanie poza granicami Polski w dniu 1 czerwca 2025 roku na nowego Prezydenta Polski. Czy można głosować w tym samym miejscu co w pierwszej turze?

Głosowanie za granicą - druga tura

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 1 czerwca 2025 roku. Jeśli w tym terminie przebywasz za granicą, możesz oddać głos w miejscu czasowego pobytu. Nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego. Co zrobić, aby zmienić miejsce głosowania? Pierwszym sposobem jest złożenie w dowolnym urzędzie gminy wniosku o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Drugi sposób to złożenie wniosku w konsulacie o dodanie danej osoby do spisu wyborców okręgu zagranicznego. Czym różnią się te dwie możliwości? Zaświadczenie o prawie do głosowania pozwala na zagłosowanie w dowolnym okręgu wyborczym (w kraju, za granicą, na statku). Natomiast drugi sposób zobowiązuje do głosowania w konkretnym okręgu zagranicznym. Jeśli głosowałeś za granicą podczas pierwszej tury, 1 czerwca możesz oddać głos w tym samym obwodzie.

Ważne

UWAGA! Głosowanie na Prezydenta RP w obwodach znajdujących się w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej odbywa się dzień wcześniej - 31 maja 2025 r. w sobotę.

Głosowanie za granicą - zaświadczenie o prawie do głosowania z urzędu gminy

Wyborca zainteresowany głosowaniem za granicą (jeśli w pierwszej turze łosował w swoim obwodzie w kraju) może udać się do dowolnego urzędu gminy i złożyć w nim wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Można to zrobić także elektronicznie. Termin na złożenie wniosku mija w czwartek 29 maja 2025 r. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Zmiana miejsca głosowania: druga tura. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Głosowanie za granicą - zaświadczenie o prawie do głosownia z konsulatu

Kolejnym sposobem, o którym czytamy na stronie PKW jest zgłoszenie się do właściwego terytorialnie konsula. Osoba zainteresowana składa wniosek o ujęcie w spisie wyborców do dnia 27 maja 2025 r. Można zrobić to także online na stronie: https://ewybory.msz.gov.pl/. W tym celu należy przygotować:

  • PESEL;
  • ważny polski paszport (albo ważny dowód osobisty na terenie UE lub państwa, na terytorium którego można dostać się na podstawie polskiego dowodu osobistego);
  • adres pobytu za granicą;
  • adres poczty elektronicznej lub numeru telefonu kontaktowego;
  • nazwisko rodowe matki (które należy podać w celu weryfikacji danych wyborcy).

Przy wypełnianiu formularza na podanej wyżej stronie konieczne jest używanie polskich znaków (np. ą, ż, ł). Należy również wybrać okręg konsularny, w którym zamierza się głosować za granicą. Ważne, aby wybrać właściwy. Pomocna w tym celu jest strona: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polskie-przedstawicielstwa-na-swiecie.

Oprócz wysyłki elektronicznego wniosku można również zrobić w dwóch innych formach:

  1. wniosek w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem (także korespondencyjnie) złożony w konsulacie,
  2. skan lub zdjęcie własnoręcznie podpisanego wniosku przesłany na adres poczty elektronicznej konsula (dostępne na stronach internetowych ambasad i konsulatów).
Prawo
Jak zabezpieczyć alimenty na dziecko?
24 maja 2025

Zabezpieczenie alimentów jest ważnym i pomocnym rozwiązaniem na czas trwania postępowania. Pozwala na uzyskanie świadczeń na dziecko jeszcze przed wydaniem przez sąd wyroku. Biorąc pod uwagę fakt, iż proces o alimenty może być rozciągnięty w czasie, takie rozwiązanie może realnie pomóc w zabezpieczeniu interesów dziecka.

Darmowa pomoc prawna dla pracowników - już jest w wielu miejscach pracy
24 maja 2025

Pracownicy coraz częściej liczą na atrakcyjne dodatki, premie, nagrody oraz pomoc finansową w przypadku trudnych sytuacji życiowych. Oczywiście wynagrodzenie jest bardzo istotne, ale istotne też są benefity. W zakres benefitów istnieje np. wsparcie na pokrycie kosztów badań, zasiłki związane z narodzinami dziecka, a nawet świadczenia dedykowane osobom po przejściu na emeryturę. Ta rosnąca oferta to odpowiedź na zmieniające się potrzeby współczesnego rynku pracy, który stawia na kompleksowe wspieranie pracowników zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Ale uwaga - wśród benefitów pracowniczych pojawiły się też darmowe usługi prawne dla pracowników.

Gorąca debata prezydencka: migranci, miliardy i mylące liczby
24 maja 2025

Emocje, riposty i... dezinformacja. W telewizyjnej debacie kandydaci mierzyli się w sześciu blokach tematycznych, ale częściej niż faktami – operowali mitami. Karol Nawrocki mówił o „10 tysiącach migrantów wypychanych z Niemiec”, co nie ma potwierdzenia w danych. Rafał Trzaskowski przypisał sobie unijne miliardy, których formalnie nie pozyskał. Sprawdzamy, co naprawdę wydarzyło się na granicy, w szpitalach i na sali debat.

Zasiłek dla opiekunów zamiast świadczenia pielęgnacyjnego. Luka w prawie z wymogiem 365 dni w okresie 18 miesięcy
24 maja 2025

Zasiłek dla opiekunów osób niepełnosprawnych - są kłopoty w jego otrzymaniu. Wystarczy pół roku czekania na przyznanie punktów przez WZON i już nie ma prawa do zasiłku dla bezrobotnych (bo o ten zasiłek chodzi). Chyba, że zrezygnuje się ze świadczenia wspierającego za okres rozpatrywania wniosku przez WZON (wtedy zamiast wspierającego dla osoby niepełnosprawnej otrzyma opiekun świadczenie pielęgnacyjne). Zasiłek miał pomóc opiekunom tracącym świadczenie pielęgnacyjne w powrocie na rynek pracy (często po dekadzie opiekowania się osoba niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności). Uzasadnieniem dla zasiłku jest zrównanie pracy zarobkowej na etacie z opieką nad osobą niepełnosprawną pod warunkiem, że opiekun otrzymał świadczenie pielęgnacyjne przez rok za ostatnie 1,5 roku. Ponieważ mamy przewlekłość przy świadczeniu wspierającym i zwroty świadczenia pielęgnacyjnego za okresy dłuższe niż pół roku, to nie można tego warunku spełnić. Jest on niewykonalny.

Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]
24 maja 2025

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?
23 maja 2025

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]
23 maja 2025

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku
23 maja 2025

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji
23 maja 2025

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]
23 maja 2025

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...