REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana miejsca głosowania: druga tura [Wybory 2025]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zmiana miejsca głosowania wybory 2025
Zmiana miejsca głosowania druga tura - wybory 2025. Jak zagłosować w innym miejscu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana miejsca głosowania na drugą turę w wyborach na Prezydenta RP jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania w niedzielę 1 czerwca 2025 r.? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

rozwiń >

Wybory prezydenckie 2025 - druga tura

Wedle programu wyborczego pierwsze głosowanie odbyło się w niedzielę 18 maja 2025 r. od godz. 7:00 do godz. 21:00. Wiadomo już, że będzie druga tura wyborów. Będzie miała miejsce w niedzielę 1 czerwca 2025 r. Komitety wyborcze, które uzbierały 100 tys. podpisów do dnia 28 kwietnia zakwalifikowały się na listę kandydatów na Prezydenta RP. W pierwszej turze wyborów można było głosować na następujące osoby:

REKLAMA

  1. Artur Bartoszewicz (ekonomista),
  2. Magdalena Biejat (Lewica),
  3. Grzegorz Braun (europoseł, wykluczony z Konfederacji),
  4. Szymon Hołownia (marszałek Sejmu, Trzecia Droga),
  5. Marek Jakubiak (poseł, koło Wolni Republikanie),
  6. Sławomir Mentzen (Konfederacja),
  7. Karol Nawrocki (prezes IPN, popierany przez PiS),
  8. Joanna Senyszyn (dziennikarka, wcześniej posłanka SLD, ekonomistka),
  9. Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy, Koalicja Obywatelska),
  10. Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy),
  11. Adrian Zandberg (poseł, Razem)
  12. Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju).

W drugiej turze będzie można oddać głos na Rafała Trzaskowskiego albo Karola Nawrockiego. Kandydaci otrzymali w pierwszej turze odpowiednio 31,36% oraz 29,54% głosów.

Obwody miejsca stałego zamieszkania

Zasadą jest, że wyborcy głosują w stałych obwodach czyli w miejscu stałego zamieszkania w Polsce. Spis wyborców obwodu stałego zawiera:

  • osoby zameldowane na pobyt stały na obszarze danej gminy,
  • osoby ujęte na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania,
  • osoby nigdzie niezamieszkałe stale, przebywające na obszarze gminy ujęte na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na obszarze tej gminy.

Zmiana miejsca głosowania - wybory prezydenckie 2025

Przepisy przewidują jednak możliwość zmiany miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP 2025 r. Składano w tym celu wnioski w terminie od 4 kwietnia 2025 r. do 15 maja 2025 r. Taki wniosek jest ważny zarówno na pierwszą jak i drugą turę wyborów. Z wnioskiem o głosowanie w miejscu czasowego pobytu może wystąpić wyborca:

  • czasowo przebywający poza miejscem zameldowania na pobyt stały (w tym wyborca zameldowany na pobyt czasowy),
  • czasowo przebywający poza miejscem zamieszkania (tj. ujęcia na własny wniosek w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania),
  • nieujęty w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania musi zawierać następujące dane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • nazwisko i imię (imiona),
  • obywatelstwo,
  • numer PESEL wnioskodawcy,
  • adres przebywania w dniu wyborów.

Gdzie złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania?

Można złożyć dokument w dwóch formach:

  • papierowej z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów
  • elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Zmiana miejsca głosowania na drugą turę wyborów

Możliwa jest również zmiana miejsca głosowania tylko na drugą turę wyborów - 1 czerwca 2025 r. Wniosek składa się wówczas najpóźniej do dnia 29 maja 2025 r. (czwartek). W tym przypadku wydane zostaje już tylko jedno zaświadczenie dotyczące oczywiście tylko drugiej tury.

Zaświadczenie o prawie do głosowanie w innym miejscu

Po złożeniu wniosku o głosowanie w innym miejscu oddanie głosy we wskazanym miejscu będzie możliwe dopiero po uzyskaniu z dowolnie wybranego urzędu gminy zaświadczenia o prawie do głosowania albo po złożeniu wniosku o zmianę miejsca głosowania, na piśmie utrwalonym w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem do urzędu gminy właściwego dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu ponownego głosowania lub w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.

Ważne

Wyborca otrzymuje 2 zaświadczenia:

  • zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu pierwszego głosowania oraz
  • zaświadczenie o prawie do głosowania w dniu ponownego głosowania (druga tura)

Utrata zaświadczenia (np. zgubienie) niezależnie od przyczyny skutkuje brakiem możliwości głosowania w nowym obwodzie jak i stałym obwodzie głosowania.

Zmiana miejsca głosowania żołnierza i funkcjonariusza

Również żołnierze pełniący zasadniczą służbę wojskową albo odbywający ćwiczenia wojskowe, policjanci z jednostek skoszarowanych, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniący służbę w systemie skoszarowanym, chcący zagłosować na jednego z kandydatów na Prezydenta Polski w miejscu odbywania służby muszą złożyć stosowny wniosek o zmianę miejsca głosowania.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Więzi rodzinne w świetle ochrony dóbr osobistych

Więzi rodzinne opierają się na emocjach i wspólnie budowanych przez lata relacjach. W sytuacjach konfliktowych – takich jak rozwód, spory o kontakty z dzieckiem czy alimenty – więzi te mogą zostać poważnie naruszone. Warto wtedy pamiętać, że prawo może nas realnie chronić w takich przypadkach. Jak to działa w praktyce?

Do której godziny jest głosowanie na prezydenta?

Cząstkowe, orientacyjne wyniki głosowania na Prezydenta Polski w wyborach 2025 r. znane są już w trakcie dnia, w którym wyborcy oddają głosy. Niektórzy niezdecydowani mogą pod ich wpływem zmienić zdanie i wybrać się do komisji wyborczej. Inni ze względu na plan dnia mogą zagłosować tylko późnym wieczorem. Czy zdążą? Do której godziny można głosować?

WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

REKLAMA

ZUS: Nadużywanie alkoholu jako przyczyna niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

REKLAMA

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

REKLAMA