REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory prezydenckie: Trzaskowski czy Nawrocki? Sonda tuż przed drugą turą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wybory prezydenckie: Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki? Sonda przed drugą turą
Wybory prezydenckie: Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki? Sonda przed drugą turą
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To starcie, które zadecyduje o przyszłości Polski. Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się 1 czerwca w drugiej turze wyborów prezydenckich – tak zadecydowali wyborcy. Różnica między kandydatami jest minimalna, a stawka ogromna. Kto obejmie najwyższy urząd w państwie? Weź udział w naszej sondzie i wskaż swojego faworyta w finałowym pojedynku.

rozwiń >

Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki zmierzą się 1 czerwca w II turze wyborów prezydenckich. Prezydent Andrzej Duda podziękował Polakom, którzy wzięli udział w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Zaapelował do nich, by za dwa tygodnie "znów poszli i wybrali następnego Prezydenta RP, prezydenta wolnej, suwerennej, niepodległej Polski".

REKLAMA

Prezydent dziękuje i prosi o udział w drugiej turze wyborów

REKLAMA

"Dziękuję wszystkim moim Rodakom, którzy wzięli udział w pierwszej turze wyborów prezydenckich, poświęcili swój czas i oddali głos. Dziękuję za poważną obywatelską postawę. Dziękuję, że myślicie o sprawach naszej Ojczyzny" - napisał prezydent na portalu X po ogłoszeniu sondażowych wyników I tury wyborów prezydenckich.

"Z całego serca proszę, byście za dwa tygodnie znów poszli i wybrali następnego Prezydenta RP. Prezydenta wolnej, suwerennej, niepodległej Polski. Polski, która będzie umiała ochronić słabszych i nie będzie musiała się bać silnych. Polski, w której będzie zwyciężała uczciwość, a nie cynizm i draństwo. To w tej chwili najważniejsze!" - dodał.

Ważne

Według danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą, Rafał Trzaskowski uzyskał 31,36 proc. głosów, a Karol Nawrocki - 29,54 proc. To ci kandydaci spotkają się w drugiej turze wyborów prezydenckich.

Starcie o prezydenturę: Trzaskowski kontra Nawrocki [SONDA]

Walka o najwyższy urząd w państwie wchodzi w decydującą fazę. Już niebawem, w niedzielę 1 czerwca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki. Emocje rosną, a wynik pozostaje otwarty. Kto Twoim zdaniem obejmie urząd prezydenta? Weź udział w naszej sondzie i oddaj głos na swojego faworyta!

Wyniki I tury wyborów: Trzaskowski z przewagą, wysoka frekwencja

REKLAMA

Pierwsza tura wyborów prezydenckich przyniosła wyrównaną walkę między dwoma czołowymi kandydatami. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zdobył w pierwszej turze wyborów prezydenckich 31,36 proc. głosów, a kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki – 29,54 proc. – poinformowała w poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza po podliczeniu danych ze 100 proc. obwodów. Frekwencja wyniosła 67,31 proc., co oznacza wzrost względem pierwszej tury wyborów z 2020 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na trzecim miejscu uplasował się Sławomir Mentzen z Konfederacji z wynikiem 14,81 proc. Kolejne miejsca zajęli Grzegorz Braun (6,34 proc.), Szymon Hołownia (4,99 proc.), Adrian Zandberg (4,86 proc.) i Magdalena Biejat (4,23 proc.). Pozostali kandydaci uzyskali poniżej 2 proc. poparcia – wśród nich m.in. Krzysztof Stanowski (1,24 proc.), Joanna Senyszyn (1,09 proc.) i Marek Jakubiak (0,77 proc.). Najsłabszy wynik osiągnął Marek Woch – zaledwie 0,09 proc.

Trzaskowski zwyciężył m.in. w województwach lubuskim, zachodniopomorskim i pomorskim, gdzie jego poparcie przekroczyło 38 proc., natomiast Nawrocki uzyskał najwyższe wyniki w regionach południowo-wschodnich, takich jak podkarpackie, świętokrzyskie i lubelskie. Na Trzaskowskiego zagłosowało 6 mln 147 tys. 797 wyborców, o 356 tys. 993 więcej niż na Nawrockiego. Największą frekwencję odnotowano w woj. mazowieckim (73,40 proc.), najmniejszą – w opolskim (57,64 proc.).

Ekspert: Przed nami walka o wyborców Brauna i Mentzena

Za nami brutalne dwa tygodnie kampanii. "Jeżeli Braun nie poprze jawnie Nawrockiego, na przykład powie, że żaden z kandydatów w drugiej turze nie reprezentuje interesów Polski, wówczas szala wyborów będzie wyrównana. Sądzę, że przy takiej postawie Brauna część jego wyborców zrezygnuje z pójścia na głosowanie w drugiej turze. Jeśli jednak Braun otwarcie poprze Nawrockiego, to arytmetycznie rzecz ujmując, Nawrocki będzie miał zdecydowanie większe szanse na wygranie drugiej tury" - ocenił dr hab. Tomasz Gajownik z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie..

Zdaniem dra Gajownika skrajne poglądy Brauna zyskują na popularności. "Z pewnością Braunowi pomógł udział w debatach telewizyjnych. Mówił w nich piękną polszczyzną i dobrze się prezentował. Część społeczeństwa w jego tezy uwierzyła" - ocenił. W jego ocenie tak wielkie poparcie Brauna musi zostać poddane ocenie politologów i socjologów.

"Grupa ludzi, którym odpowiadają tak skrajne poglądy, jest zaskakująco duża. Żadne badania nie wskazywały na to, że jest aż tak duża" - podkreślił. Dodał, że w jego ocenie Braun stosuje w swoich wypowiedziach "pewne rodzaje manipulacji", których odbiorcy nie wyczuwają. O tym, że skrajne, prawicowe poglądy zyskują coraz więcej zwolenników w ocenie Gajownika świadczy też wynik Sławomira Mentzena, który według sondaży otrzymał poparcie przekraczające 15 proc.

Wynik wyborczy Hołowni mocno rozczarowujący

Zdaniem Tomasza Gajownika największym rozczarowaniem pierwszej tury wyborów jest wynik uzyskany przez marszałka Szymona Hołownię."Jak na człowieka, który pełni funkcję drugiej osoby w państwie i jest aktywny zarówno na scenie politycznej w kraju i za granicą, wynik ten – za Adrianem Zandbergiem – uważam za bardzo słaby. Sądzę, że może to wpłynąć na dalsze losy Trzeciej Drogi. Z pewnością w tym środowisku nie obędzie się bez rozliczeń" – ocenił. Przyznał również, że "klęska jest na tyle duża, że nie skończy się bez konsekwencji".

W ocenie eksperta, jeśli Karol Nawrocki wygra drugą turę wyborów, należy realnie rozważać scenariusz, w którym przyszły rząd utworzą PiS, Konfederacja i PSL. "Polityka to gra interesów, a nie sentymentów czy uczuć" - ocenił.

Politolog: Zaskakująco wyrównana walka i słabość centrum

Dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego wyniki sondażowe I tury wyborów prezydenckich uznał za "istotne zaskoczenie". Niewielka różnica między Karolem Nawrockim i Rafałem Trzaskowskim będzie - zdaniem eksperta - twardym orzechem do zgryzienia dla sztabu tego drugiego.

"Pierwsze, co zaskakuje, to niewielka różnica między Rafałem Trzaskowskim i Karolem Nawrockim. Jeszcze nie jest to wynik wyborów, ale już teraz należy to rozczytywać jako sukces kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość - powiedział dr Maciej Onasz, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. W sztabie Rafała Trzaskowskiego na pewno będą mieli bardzo twardy orzech do zgryzienia przed drugą turą wyborów - dodał.

Onasz ocenił, że druga istotna rzecz wynikająca z sondaży to różnica wyników - patrząc na siły w poszczególnych blokach politycznych. „Kiedy spojrzymy na linie podziałów politycznych, widać, że Karol Nawrocki ma nieco większe możliwości pozyskania poparcia w drugiej turze. W ostatnich sondażach wyniki sugerowały, że to Rafał Trzaskowski oraz szeroko rozumiany obóz centrowy (zarówno centroprawicowy, jak i centrolewicowy) będą cieszyć się większym poparciem niż obóz prawicowy, z niewielkim odchyleniem w stronę centroprawicy. Mamy więc do czynienia z sytuacją nieco inną, niż się spodziewano” – ocenił Onasz.

Trzecim rzucającym się w oczy zaskoczeniem jest wynik Grzegorza Brauna. „Wbijając się na czwartą pozycję, detronizuje nawet tych kandydatów, którzy mają znacznie istotniejsze zaplecze parlamentarne związane z własnymi funkcjami, choćby dwójkę marszałków. Z kolei dla Szymona Hołowni wynik poniżej 5 proc. poparcia, biorąc pod uwagę, że niedługo kończy swój okres marszałkowania, to będzie prawdopodobnie koniec politycznej kariery, przynajmniej w tej formie, jaką znamy” - powiedział politolog.

Konfederacja jako beneficjent retoryki antysystemowej i rozczarowania duopolem politycznym

Dr hab. Jacek Reginia-Zacharski, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, ocenił, że pierwsza tura wyborów prezydenckich była "pierwszym masowym testem wielkości elektoratu Grzegorza Brauna". "Wybory do europarlamentu nie były w tej kwestii miarodajne, trudno więc stwierdzić, czy elektorat Brauna już wcześniej miał taką skalę. Można się jedynie odwoływać do badań sondażowych sprzed wyborów - a one wskazują, że jego poparcie po prostu sukcesywnie rosło" - zauważył politolog.

Jego zdaniem, wynik wyborczy Sławomira Mentzena to m.in. efekt "ustawienia się" Konfederacji w kontrze do "duopolu", czyli Prawa i Sprawiedliwości po jednej stronie oraz Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy po drugiej. "Określenia +duopol+ chętnie używali też Szymon Hołownia, Magdalena Biejat albo Adrian Zandberg, którzy deklarowali rozbicie tego układu. Tymczasem to Konfederacja skutecznie zdefiniowała się jako trzecia siła polityczna" - podkreślił prof. Reginia-Zacharski.

"Okazuje się, że retoryka przełamywania duopolu, wykorzystywana również w koalicji rządzącej, wcale nie premiuje PSL-u, Nowej Lewicy, Partii Razem ani Polski 2050, tylko dorzuca paliwa politycznego realnemu trzeciemu obozowi, czyli Konfederacji" - zaznaczył ekspert.

Zauważył, że Konfederacja od lat buduje na polskiej scenie politycznej swoją pozycję kontestatora wszystkich środowisk wcześniej rządzących. "Chociaż jest wrośnięta bardzo mocno w system polityczny, jest jego beneficjentem i uczestnikiem, udaje się jej zachować autentyczność antysystemowego +pazura+” - dodał.

"To sygnał świadczący, że duża część elektoratu uznała, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ujawnić swoje radykalne sympatie polityczne" - podsumował prof. Reginia-Zacharski, kierownik Katedry Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UŁ.

wybory prezydenckie 2025 sondaż druga tura trzaskowski nawrocki

ShutterStock

Tabela: Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich 2025 (100 proc. obwodów, frekwencja: 67,31 proc.)

Kandydat

Poparcie (%)

Rafał Trzaskowski (KO)

31,36

Karol Nawrocki (popierany przez PiS)

29,54

Sławomir Mentzen (Konfederacja)

14,81

Grzegorz Braun (Konfederacja Korony Polskiej)

6,34

Szymon Hołownia (Trzecia Droga)

4,99

Adrian Zandberg (Razem)

4,86

Magdalena Biejat (Nowa Lewica)

4,23

Krzysztof Stanowski

1,24

Joanna Senyszyn

1,09

Marek Jakubiak (Wolni Republikanie)

0,77

Artur Bartoszewicz

0,49

Maciej Maciak (Ruch Dobrobytu i Pokoju)

0,19

Marek Woch (Bezpartyjni Samorządowcy)

0,09

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polski system emerytalny pod presją. Eksperci ostrzegają: bez reform czekają nas głodowe świadczenia

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

REKLAMA

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce. Coś się zmienia po 10 latach, ale to nie jest dobra wiadomość

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

Okulary za kierownicą: kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

REKLAMA

Unia chce słuchać dzieci, zanim uchwali prawo. Nadchodzi rewolucja w legislacji?

Parlament Europejski chce wprowadzenia obowiązkowego testu praw dziecka dla wszystkich nowych przepisów wychodzących z Komisji Europejskiej. – Dzieci wiedzą, czego chcą, i potrafią to jasno powiedzieć – przekonuje Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Bezpieczeństwo w sieci, walka z mową nienawiści, edukacja o prawach i realna pomoc dla ofiar przemocy to tylko część postulatów najmłodszych obywateli UE. Unia słucha ich coraz uważniej – i właśnie to może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzone jest prawo w Europie. Czy nadchodzi era legislacji pisanej oczami dziecka?

5 tys. zł grzywny, konfiskata sprzętu, a nawet areszt za korzystanie z kamery samochodowej. Nowe przepisy są bezlitosne, bo kierowców nie uratuje nawet „nieumyślność”, ale – będą zmiany

W związku z trwającym właśnie sezonem urlopowo-wakacyjnym – wielu Polaków odbywa teraz dłuższe wyprawy samochodowe, korzystając przy tym z rejestratorów obrazu w postaci kamer samochodowych. Motywy rejestrowania jazdy są różne – ale większość kierowców robi to po prostu dla bezpieczeństwa (zarejestrowany obraz pełni funkcję dowodową w przypadku kolizji lub wypadku oraz może okazać się pomocy w namierzaniu „piratów drogowych”), niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że takim – z pozoru nikomu nieszkodzącym działaniem – może nabawić się nie lada problemów. Na szczęście rząd zajął się już tymi „nadmiarowymi” regulacjami, ale ci, którzy będą używać kamer samochodowych w najbliższym czasie – muszą nadal mieć się na baczności.

REKLAMA