Zasiłki przedemerytalne 2024 i 2025 r.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
emerytura renta senior laptop / Zasiłki przedemerytalne 2024 i 2025 r. / Shutterstock

Zasiłki przedemerytalne 2024 i 2025 r. Komu przysługuje prawo do świadczenia przedemerytalnego? Jakie warunki należy spełniać, by uzyskać świadczenie przedemerytalne? Ile wynosi świadczenie przedemerytalne w 2024 r. Czy świadczenie przedemerytalne wzrośnie w 2025 r.?

rozwiń >

Seniorzy, którzy jeszcze nie osiągnęli wieku emerytalnego mogą – po spełnieniu określonych warunków – uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego. Jego kwota jest corocznie waloryzowana. Niektóre z warunków uprawniających do świadczenia przedemerytalnego są wspólne dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne, a inne są indywidualne, uzależnione m.in. od stażu pracy, wieku, przyczyn ustania stosunku pracy.

Zasiłki przedemerytalne 2024 i 2025 r.: dla kogo

Warunkami wspólnymi dla wszystkich osób ubiegających się o świadczenie przedemerytalne jest starania o podjęcie nowego zatrudnienia a także zarejestrowanie się w urzędzie pracy. Świadczenie przedemerytalne, jak już wyżej zostało wspomniane, przysługuje w przypadku spełnienia dwóch rodzajów warunków. Osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne musi spełnić następujące warunki wspólne:

  • przez okres co najmniej 180 dni pobierać zasiłek dla bezrobotnych – zaświadczenie potwierdzające ten okres wystawia urząd pracy;
  • być zarejestrowaną jako bezrobotna – zaświadczenie potwierdzające ten okres wystawia urząd pracy;
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej – zaświadczenie potwierdzające ten okres wystawia urząd pracy;
  • wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyła w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pobierała zasiłek dla bezrobotnych.

W przypadku, gdy w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne była zatrudniona w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, albo innej pracy zarobkowej a wykonywanie tych prac zakończyło się po 180 dniach pobierania zasiłku, wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego musi złożyć w ciągu 30 dni od dnia ustania tego zatrudnienia. Po przekroczeniu tego terminu osoba ubiegająca się o świadczenie dostanie decyzję odmowną. W takim przypadku może zgłosić wniosek o przywrócenie terminu na złożenie wniosku. W szczególnie uzasadnionych przypadkach ZUS rozpatrzy go pozytywnie.

Zasiłki przedemerytalne 2024 i 2025 r.: warunki indywidualne

Jak już wcześniej zostało wspomniane, oprócz warunków ogólnych, ważne są także warunki indywidualne osoby ubiegającej się o świadczenie przedemerytalne. Chodzi o staż pracy, wiek, a także przyczyna ustania stosunku pracy. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne straci pracę wskutek likwidacji zakładu lub jego niewypłacalności, ważne jest, by do dnia rozwiązania stosunku pracy miała ukończone 56 lat (kobiety) bądź 61 lat (mężczyźni) i mieć 20 lat stażu pracy (kobiety) bądź 25 lat (mężczyźni). W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne straci pracę z winy pracodawcy, powinna ukończyć 55 lat (kobiety) 60 lat (mężczyźni), jednakże w tym przypadku okresy składkowe oraz nieskładkowe muszą wynosić odpowiednio 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn. W przypadku, gdy osoba ubiegająca się o świadczenie przedemerytalne straci pracę z winy pracodawcy, a posiada staż pracy wynoszący minimum 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni), świadczenie otrzyma bez względu na wiek.

Ważne

Do stażu wliczane są okresy składkowe i nieskładkowe. W przypadku okresów nieskładkowych – nie mogą przekroczyć jednej trzeciej okresów składkowych.

Zasiłki przedemerytalne 2024 i 2025 r.: kwota

Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2024 r. wynosi 1794,70 zł. Wypłacane jest za miesiąc kalendarzowy w terminie płatności wskazanym w decyzji organu rentowego.

Ochrona przedemerytalna – kodeks pracy

W kodeksie pracy zawarta jest ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym. Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia przedemerytalnego

By uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego, należy złożyć wniosek ESP – wniosek o świadczenie przedemerytalne wraz ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami. Wniosek ten dostępny jest na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Do wniosku należy dołączyć dowody uzasadniające prawo do świadczenia przedemerytalnego, w tym decyzję o utracie prawa do zasiłku dla bezrobotnych lub informację o upływie 180 dni pobierania zasiłku dla bezrobotnych, a także dowody wymagane do ustalenia prawa do emerytury oraz jej wysokości.

Gdzie złożyć dokumenty

Dokumenty można złożyć zarówno w formie papierowej jak i online. Można je złożyć: 
•    osobiście w każdej placówce ( w takim przypadku można zgłosić wniosek ustnie, a pracownik ZUS przygotuje protokół na tej podstawie),
•    przesłać pocztą do placówki ZUS,
•    przesłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...