Wynagrodzenie za przestój w pracy w 2020 r.

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Wynagrodzenie za przestój w pracy w 2020 r. / fot. Shutterstock
Wynagrodzenie za przestój należy się pracownikowi, który pomimo gotowości do pracy, nie może jej świadczyć z przyczyn od niego niezależnych. Ile wynosi kwota wynagrodzenia za przestój w 2020 r.?

Przestój w pracy

Przestój w pracy polega na niewykonywaniu pracy przez pracownika, pomimo jego gotowości do pracy. Przyczyny przestoju leżą po stronie pracodawcy bądź są obiektywne jak np. klęska żywiołowa. Przykładem może być wystąpienie burz, w wyniku których zostały przerwane linie energetyczne lub w wyniku uderzenia piorunu uszkodziły się urządzenia i systemy energetyczne w całym budynku. Jeśli praca wykonywana w tym miejscu jest ściśle związana z korzystaniem z internetu i sprzętu komputerowego, pracodawca nie będzie miał faktycznej możliwości zapewnienia pracownikom wykonywania tej pracy. Za taki czas zatrudniony powinien otrzymać wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Kodeks pracy przewiduje możliwość skierowania pracownika do innej odpowiedniej pracy, za której wykonanie przysługuje wynagrodzenie przewidziane za tę pracę.

Niewłaściwą praktyką jest więc nakłanianie pracowników do składania wniosków urlopowych na taki okres lub wyznaczanie innych dni w ramach odpracowania czasu niewykonywania swoich obowiązków pracowniczych. Sytuacje niezawinionego przez pracownika postoju stanowią czas płatnej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, która obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Wynagrodzenie za przestój

Wynagrodzenie za przestój czyli wynikające z osobistego zaszeregowania pracownika powinno być określone stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli pracodawca nie poczynił takich zapisów np. w regulaminie wynagradzania, będzie to 60% wynagrodzenia.

Za przestój wynikający z winy pracownika wynagrodzenie się nie należy.

Kodeks pracy zabezpiecza pracownika regulując minimalną wysokość wynagrodzenia za przestój. Nie może być niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2020 r. minimalna płaca wyniesie 2600 zł brutto. Będzie więc to także najniższe możliwe wynagrodzenie za przestój, jeśli trwał on miesiąc. W przypadku krótszego okresu pozostawania w gotowości do pracy, kwotę tę należy obniżyć proporcjonalnie zgodnie z czasem przestoju. Odpowiedniego obniżenia wysokości wynagrodzenia za przestój dokonuje się również w sytuacji pracownika zatrudnionego na część etatu. Stawka 2600 zł miesięcznie obowiązuje bowiem pełnoetatowców.

Stawkę miesięczną należy podzielić przez wymiar czasu pracy w danym miesiącu kalendarzowym np. w styczniu 2020 r. będzie to 168 godzin. Otrzymaną stawkę godzinową mnoży się o liczbę godzin przestoju.

Jeśli wynagrodzenie pracownika określone jest stawką godzinową. Liczbę godzin przestoju należy pomnożyć przez kwotę stawki godzinowej.

Skierowanie do innej pracy na czas przestoju

W przypadku skierowania pracownika do innej odpowiedniej pracy na czas przestoju, wypłaca się wynagrodzenie przysługujące za tę pracę. Może być ono wyższe lub niższe od stałej płacy pracownika, jednak nigdy nie może być ono niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zabezpieczenie minimalnej wysokości wynagrodzenia za przestój nie dotyczy pracownika, jeżeli wina za wywołanie przestoju leży po jego stronie.

Odrobinę inna reguła dotyczy przestoju spowodowanego warunkami atmosferycznymi. W tej sytuacji wynagrodzenie za czas przestoju należy się wyłącznie pracownikom zatrudnionym przy pracach uzależnionych od tych warunków i tylko jeżeli przepisy prawa pracy tak stanowią (np. układ zbiorowy pracy czy regulamin wynagradzania w danym zakładzie pracy). Ponadto jeśli pracodawca wyznaczy im na czas przestoju inną pracę, otrzymają wynagrodzenie jakie przysługuje za wykonanie tej pracy. Przepisy prawa pracy mogą jednak stanowić, że i w tej sytuacji zastosowanie znajdzie omówiona w poprzednim akapicie reguła dotycząca skierowania pracownika na czas przestoju do innej pracy.

Przestój ekonomiczny

Szczególne przepisy dotyczą sytuacji przestoju ekonomicznego. Jest to czas, kiedy pracownicy nie wykonują swojej pracy ze względów ekonomicznych. Reguluje go ustawa z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Więcej o przestoju ekonomicznym znajdziesz w artykule „Przestój ekonomiczny”.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 917)

Prawo
Jawność cen czy legislacyjny chaos? Branża deweloperska alarmuje: ustawa to bubel, który zaszkodzi konsumentom
13 maja 2025

Miała być przejrzystość, a wyszło jak zwykle – ustawa o jawności cen mieszkań, uchwalona w rekordowym tempie, miała chronić konsumentów i ułatwić porównywanie ofert deweloperów. Zamiast tego wywołała burzę – branża mówi o prawnych absurdach, ignorowaniu głosu ekspertów i niebezpiecznych lukach, które mogą uderzyć nie tylko w firmy, ale też zwykłych obywateli. Ostatnią szansą na ratunek może być Senat.

Debata prezydencka na żywo na portalu infor.pl. Transmisja online od godz. 20.00
12 maja 2025

W poniedziałek 12.05.2025 r. o godz. 20:00 w siedzibie Telewizji Polskiej rozpoczęła się debata kandydatów na prezydenta RP, współorganizowana przez TVP, TVN i Polsat. To ostatnie takie starcie przed pierwszą turą wyborów i jeden z kluczowych momentów kampanii. Transmisję online można obejrzeć także na portalu infor.pl.

Debata prezydencka: Burza wokół prowadzącej z TVP. Konfederacja i inne sztaby protestują
12 maja 2025

Debata kandydatów na prezydenta już dziś o 20:00 w TVP. Jeszcze przed startem nie brak kontrowersji — aż osiem sztabów wyborczych sprzeciwia się obecności Doroty Wysockiej-Schnepf jako współprowadzącej. Padają zarzuty o brak obiektywizmu i złamanie wcześniejszych ustaleń z TVP.

Zmiany w stwierdzaniu zgonu. Rząd planuje nową ustawę i szczególne regulacje dla żołnierzy
12 maja 2025

Rząd pracuje nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej. Nowe przepisy mają uporządkować zasady stwierdzania i dokumentowania zgonów, w tym poza szpitalami. Projekt zakłada też cyfryzację kart zgonu i narodzin oraz szczególne regulacje dla żołnierzy.

Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej w 2025 roku – ile wynosi, jak obliczyć, komu przysługuje, terminy wypłat, ewidencja
12 maja 2025

Czym jest ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Komu przysługuje? Jakie są zasady obliczania i wypłacania tego ekwiwalentu w 2025 roku. Czy od tego ekwiwalentu trzeba płacić składki ZUS i podatek? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

Flaga Polski - jak wieszać zgodnie z przepisami? [ZASADY]
12 maja 2025

Coraz więcej osób prywatnych wywiesza flagę Polski w maju, listopadzie, a niektórzy nawet przez cały rok. Nie każdy wie, że flagę wiesza się w określony sposób, a naruszenie przepisów może doprowadzić do nałożenia kary. Jakie są zasady wieszania flagi Polski?

Czy alimenty wlicza się do dochodu w MOPS?
12 maja 2025

„Samotnie wychowuję dziecko i chcę ubiegać się o zasiłek okresowy z pomocy społecznej. Czy alimenty, które dostaję na córkę MOPS wliczy do naszego dochodu?” – pyta Czytelniczka.

Co 12 skontrolowane przez ZUS L4 uznane za nieprawidłowe [dane ZUS za I kwartał 2025 r.]
12 maja 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał redakcji Infor.pl, że w I kwartale 2025 r. ZUS przeprowadził kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich wobec 35 810 osób. Nieprawidłowości stwierdził w 2 886 przypadkach. ZUS może przeprowadzić kontrolę z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. Kiedy można spodziewać się kontroli?

Wsparcie dla rodziców po urodzeniu martwego dziecka. MRPiPS zapowiada zmiany w przyznawaniu zasiłków: macierzyńskiego i pogrzebowego
12 maja 2025

W przypadku urodzenia martwego dziecka, rodzice dziecka mogą wystąpić z wnioskiem o zasiłek macierzyński oraz o zasiłek pogrzebowy. Jednakże muszą zmierzyć się z biurokracją. Resort rodziny zapowiada likwidację skomplikowanych barier administracyjnych. Zaświadczenie lekarskie zamiast aktu urodzenia - to jedna ze zmian planowanych przez resort rodziny.

12 maja: Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych
12 maja 2025

Maj należy do pielęgniarek i położnych! W dniu 5 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Położnej, dzień 8 maja to Dzień Polskiej Położnej, a 12 maja to Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Pielęgniarki i położne są niezastąpione na każdym etapie leczenia i opieki nad pacjentem – od narodzin, przez chorobę, aż po opiekę paliatywną. Wspierają nie tylko zdrowie fizyczne, ale też emocjonalne potrzeby pacjentów i ich rodzin. Ich zaangażowanie, wiedza i empatia są fundamentem bezpiecznego i skutecznego leczenia.

pokaż więcej
Proszę czekać...