REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odprawa z tytułu zwolnienia grupowego w 2020 r.

Odprawa z tytułu zwolnienia grupowego w 2020 r. Wysokość, kwota. / fot. Shutterstock
Odprawa z tytułu zwolnienia grupowego w 2020 r. Wysokość, kwota. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Odprawa wypłacana pracownikowi z tytułu zwolnienia grupowego zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Kodeks pracy określa maksymalną wysokość odprawy. Jaka jest jej kwota w 2020 r.?

Zwolnienie grupowe

W przypadku zwolnienia grupowego pracownikowi należy się odpowiednia odprawa. Czym jest zwolnienie grupowe? Zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników zwolnieniem grupowym jest rozwiązanie stosunków pracy przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników. Takie rozwiązanie umów dochodzi do skutku na mocy wypowiedzenia złożonego przez pracodawcę bądź porozumienia stron. Przyczyny rozwiązania umów nie dotyczą pracowników. Mogą leżeć po stronie pracodawcy bądź mieć charakter obiektywny jak np. klęska żywiołowa. O zwolnieniu grupowym mówi się w sytuacji zwolnienia określonej liczby pracowników w okresie 30 dni. Jest to co najmniej:

REKLAMA

  1. 10 pracowników (pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników),
  2. 10% pracowników (pracodawca zatrudnia co najmniej 100, lecz mniej niż 300 pracowników),
  3. 30 pracowników (pracodawca zatrudnia co najmniej 300 pracowników).

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Wskazane liczby dotyczą pracowników, z którymi w ramach grupowego zwolnienia rozwiązanie umowy następuje z inicjatywy pracodawcy na mocy porozumienia stron, jeżeli obejmuje to co najmniej 5 pracowników.

Wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych

W świetle art. 8 omawianej ustawy pracownikowi, który został zwolniony w ramach grupowego rozwiązania stosunków pracy przysługuje odprawa pieniężna w określonej wysokości. Kwota uzależniona jest od stażu pracy u aktualnego pracodawcy. Oznacza to, że inną odprawę otrzyma osoba pracująca krócej, a inną osoba pracująca dłużej, mimo rozwiązania stosunku pracy w ramach jednego zwolnienia grupowego. Ustawodawca przewiduje trzy kwoty odprawy odpowiadające jednomiesięcznemu, dwumiesięcznemu i trzymiesięcznemu wynagrodzeniu pracownika. Odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika otrzyma osoba zatrudniona u danego pracodawcy krócej niż 2 lata. Dwa razy większą odprawę otrzyma już zatrudniony od 2 do 8 lat. Natomiast najwyższą kwotę otrzyma osoba pracująca w tym miejscu pracy ponad 8 lat. Najprościej obrazuje to tabela:

Staż pracy u danego pracodawcy

Kwota odprawy z tytułu zwolnienia grupowego

krócej niż 2 lata

jednomiesięczne wynagrodzenie

od 2 do 8 lat

dwumiesięczne wynagrodzenie

ponad 8 lat

trzymiesięczne wynagrodzenie

Do okresu zatrudnienia u aktualnego pracodawcy zalicza się wyjątkowo okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli mamy do czynienia z przejściem zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę, co oznacza, że nowy pracodawca staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Dotyczy to także innych przypadków, kiedy odrębne przepisy stanowią, że nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odprawę oblicza się zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Maksymalna wysokość odprawy w 2020 r.

Maksymalna wysokość odprawy wypłacanej w ramach zwolnienia grupowego w 2020 r. wynosi 15-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Płaca minimalna w nowym roku kalendarzowym wyniesie 2600 zł brutto. Po dokonaniu obliczenia otrzymujemy wynik 39 000 zł.

Maksymalna wysokość odprawy pieniężnej może być równa kwocie 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1969)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

REKLAMA

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

REKLAMA