Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. – na co wpływa?

Wysokość minimalnego wynagrodzenia – na co wpływa? Dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za przestój, odprawa z tytułu zwolnienia grupowego, odszkodowanie za nierówne traktowanie, mobbing, dyskryminację, kwota wolna od potrąceń, świadczenie dla praktykanta, minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, koszt zatrudnienia pracownika. / fot. Shutterstock
Wysokość minimalnego wynagrodzenia – na co wpływa? Dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za przestój, odprawa z tytułu zwolnienia grupowego, odszkodowanie za nierówne traktowanie, mobbing, dyskryminację, kwota wolna od potrąceń, świadczenie dla praktykanta, minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, koszt zatrudnienia pracownika. / fot. Shutterstock
Co roku trwa dyskusja, jaka będzie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dlaczego kwota ta jest tak ważna? Na co wpłynie minimalna płaca w 2020 r.?

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2020 r.

Minimalna płaca w 2020 r. wyniesie 2600 zł brutto (w 2019 r. jest to 2250 zł) dla pracownika zatrudnionego na pełnym etacie. To podwyżka o 350 zł. Dla porównania wzrost od 2018 r. do 2019 r. wyniósł 150 zł. Natomiast minimalna stawka godzinowa w ramach umowy zlecenia lub świadczenia usług podniesie się z 14,70 zł w 2019 r. do 17 zł w 2020 r. Kwota 2600 zł brutto przysługiwać będzie osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Podniesie się także zarobek niepełnoetatowca, który otrzymuje obniżoną proporcjonalnie do swojego wymiaru czasu pracy kwotę minimalnej płacy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Na co wpływa minimalna płaca?

Kwota minimalnej płacy stanowi kwotę bazową do obliczenia innych świadczeń. Wyższe minimalne wynagrodzenie oznacza więc jednocześnie wzrost także tych świadczeń. Na co więc wpływa wysokość minimalnej płacy?

Wraz z minimalnym wynagrodzeniem zmienia się kwota:

 • dodatku za pracę w porze nocnej;
 • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój;
 • odprawy z tytułu zwolnień grupowych;
 • odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, mobbing lub dyskryminację;
 • wynagrodzenia gwarancyjnego za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy;
 • kwoty wolnej od potrąceń;
 • świadczenia pieniężnego dla praktykanta;
 • minimalnej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego;
 • kosztu zatrudnienia pracownika z minimalnym wynagrodzeniem.

Dodatek za pracę w porze nocnej

Zgodnie z Kodeksem pracy za pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Liczy się go za każdą godzinę pracy w nocy. Jego wysokość to 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2020 r. będzie to 2600 zł brutto. Wysokość dodatku uzależniona jest od wymiaru czasu pracy w danym miesiącu, dlatego jego kwota różni się w zależności od miesiąca: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. 3,10 zł (styczeń, kwiecień, czerwiec, grudzień),
 2. 3,25 zł (luty, maj, sierpień, listopad),
 3. 2,95 zł (marzec, wrzesień, październik),
 4. 2,83 zł (lipiec).

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Dodatek za pracę w nocy w 2020 roku

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój

Jeśli pracownik nie wykonuje swojej pracy, ale jest do niej gotów, lecz wystąpiły przeszkody z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Określa się je stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli strony nie uzgodniły wcześniej takiego składnika wynagrodzenia, będzie to 60% wynagrodzenia. Ważne, aby wynagrodzenie to nie było niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wynagrodzenie za przestój w pracy w 2020 r.

Odprawa z tytułu zwolnienia grupowego

Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników przyznaje pracownikowi, którego stosunek pracy rozwiązał się na mocy zwolnienia grupowego odprawę pieniężną. Przewidziano trzy wysokości odprawy:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia (zatrudnienie u danego pracodawcy krócej niż 2 lata);

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia (zatrudnienie u danego pracodawcy od 2 do 8 lat);

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia (zatrudnienie u danego pracodawcy ponad 8 lat).

Do obliczenia wysokości odprawy pieniężnej stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Co istotne z punktu widzenia minimalnego wynagrodzenia za pracę, wysokość odprawy nie może przekroczyć kwoty 15-krotnej płacy minimalnej. Mowa tu o wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. 15-krotność minimalnego wynagrodzenia to 39 000 zł.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Odprawa z tytułu zwolnienia grupowego w 2020 r.

Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, mobbing lub dyskryminację

Gdy pracodawca naruszy zasadę równego traktowania w zatrudnieniu lub niedyskryminacji, pracownik może domagać się odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę czyli 2600 zł. Ta sama wysokość odszkodowania przysługuje osobie zatrudnionej, która stała się ofiara mobbingu lub rozwiązała umowę o pracę własnie z powodu mobbingu.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wysokość odszkodowania za mobbing, nierówne traktowanie i dyskryminację w pracy w 2020 r.

Wynagrodzenie gwarancyjne za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy

Kodeks pracy przewiduje także wynagrodzenie gwarancyjne za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy. Jeżeli w konkretnym miesiącu z powodu rozkładu czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy, przysługuje mu wynagrodzenie w nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzyma wynagrodzenie proporcjonalnie pomniejszone w stosunku do jego wymiaru czasu pracy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wynagrodzenie gwarancyjne za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy w 2020 r.

Kwota wolna od potrąceń

Kwota wynagrodzenia wolna od potrąceń to:

 1. 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli 2600 zł (dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy) po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, zaliczki na podatek dochodowy oraz wpłat dokonywanych do PPK, – potrącenia niealimentacyjne;
 2. 75% wynagrodzenia minimalnego – potrącenia zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
 3. 90% wynagrodzenia minimalnego – potrącenia kar pieniężnych.

Do osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy stosuje się kwoty zmniejszone proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r.

Świadczenie pieniężne dla praktykanta

Praktyka absolwencka może odbywać się płatnie bądź nieodpłatnie. W pierwszym przypadku miesięczne świadczenie pieniężne dla praktykanta nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli 5200 zł brutto.

Więcej o świadczeniu pieniężnym dla praktykanta znajdziesz w artykule: Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przy pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia (13,71% odpowiada kwocie składek ubezpieczeniowych finansowanych przez pracownika). Po zastosowaniu obliczenia otrzymujemy wynik 2243,54 zł.

Koszt zatrudnienia pracownika z minimalnym wynagrodzeniem

Pracodawca zatrudniający pracowników na pełny etat będzie musiał podnieść ich wynagrodzenia brutto z 2250 zł do 2600 zł. Wzrośnie także wysokość składek emerytalnych - 253,76 zł, rentowych - 169,00 zł, wypadkowych - 43,42 zł, na Fundusz Pracy - 63,70 zł oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - 2,60 zł. W sumie wysokość składek leżących po stronie pracodawcy wyniesie 532,48 zł. Dodając do wynagrodzenia pracownika czyli 2600 zł kwotę składek 532,48 zł, otrzymujemy wynik 3132,48 zł. Jest to więc całkowity koszty zatrudnienia pracownika wykonującego swoją pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2020 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2177)

Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1969)

Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

  Rząd chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich; stawki będą uzależnione od odległości od portów; najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach - wynika z projektu, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnym rządu.

  Rewolucja w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym?

  Reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie na ceny mieszkań - podkreślił w piątek w TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mieszkańcy chcą mieć dostępne mieszkania, cena może spaść nawet o 15 proc. 

  Oszuści próbują podszyć się pod ZUS

  Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudzenia danych. 

  Kawalerzyści dostaną w tym roku śmigłowce ze Świdnika

  Pierwsze dwa śmigłowce AW149 produkowane w PZL Świdnik trafią do końca roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W 2024 r. kawalerzyści otrzymają kolejnych sześć. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza; posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

  Nakaz noszenia maseczek będzie przedłużony. Jak długo jeszcze?

  Nakaz noszenia maseczek ma zostać przedłużony o kolejny miesiąc – do końca kwietnia 2023 r. Gdzie wciąż należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi? Czy są jakieś wyjątki od obowiązku noszenia maseczek?

  Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji

  Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.

  Babciowe - jest pomysł na nowe świadczenie. Dla kogo 1500 zł?

  Babciowe - to pomysł na nowe świadczenie. Ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Jego wprowadzenie zapowiedział Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie.

  Pierwsze trzynastki dla emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

  Tradycyjnie 13. są wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub święto - ZUS przelewa pieniądze tak żeby trafiły do adresata jeszcze przed dniem wolnym. Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku jest 10 kwietnia to jeden z dni, w których seniorzy dostają swoje wypłaty. Nie muszą jednak czekać aż skończą się święta gdyż 13. trafi do nich jeszcze przed Wielkanocą. 

  500 tys. podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji procedury in vitro

  Refundacja in vitro. Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który złożyły w czwartek w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.

  Przedterminowe wybory w Michałowie. Mieszkańcy wybiorą wójta według znowelizowanego Kodeksu wyborczego

  Przedterminowe wybory wójta Michałowa zostaną przeprowadzone 7 maja – tak postanowił premier. Kandydaci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Wybory zostaną przeprowadzane po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

  Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

  Opiekun medyczny – kto może nim zostać? Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. To odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało i brakuje pielęgniarzy, i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać? 

  Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

  Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

  Ubrania w sklepach coraz gorszej jakości? Polacy narzekają

  Polacy narzekają na jakość ubrań. Prawie połowa badanych konsumentów skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według znawców tematu, problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Do tego doszła wysoka inflacja. Widać również, że gorszą jakość wymusza polityka klimatyczna. Jak dodają eksperci, powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę.

  Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

  Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

  Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

  Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

  Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

  Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

  Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

  Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

  WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

  O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

  UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

  Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.

  Prezes ZUS: ostatnie dni na wykorzystanie bonu turystycznego

  To już ostatnie dni na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego - przekazała PAP prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Do kiedy i gdzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny?

  Przemoc domowa. Jakie zmiany przynosi najnowsza nowelizacja

  Nowelizacja ustawy antyprzemocowej została opublikowana w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie za trzy miesiące. Jakie zmiany wprowadzi?

  Posłowie PiS chcą ustanowić nowe święto państwowe

  Nowe święto państwowe. Posłowie PiS chcą ustanowić 10 września Narodowym Dniem Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Jak ocenił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk, będzie to ważny gest dla całego pokolenia. "Myślę, że ten projekt powinien być jak najszybciej przyjęty w formule aklamacji" - powiedział PAP.

  Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Ile kosztuje? Dla kogo?

  Zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy przeznaczony jest dla osób mających określone problemy zdrowotne, istotne deficyty w samoopiece, a także wymagających intensywnej pielęgnacji. Jakie są zasady przyjęcia do placówki? Ile kosztuje pobyt?  

  Raiffeisen Bank ukarany przez UOKiK. Chodzi o kredyty hipoteczne

  Raiffeisen Bank International jednostronnie zmienił treść umów o kredyty hipoteczne ze swoimi klientami. W jakim zakresie? Jaką otrzyma za to karę?

  Uwaga kierowco - "Łapki na kierownicę". Wzmożone kontrole policji do końca marca

   "Łapki na kierownicę" to akcja policyjna, która ma na celu zwrócić uwagę na zagrożenie, jakie niesie prowadzenie auta i jednoczesne przeglądanie treści z telefonu komórkowego, bądź rozmawianie z telefonem w ręku. Jaka grozi kara za prowadzenie auta z telefonem w ręku?