REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2020 r. – na co wpływa?

Wysokość minimalnego wynagrodzenia – na co wpływa? Dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za przestój, odprawa z tytułu zwolnienia grupowego, odszkodowanie za nierówne traktowanie, mobbing, dyskryminację, kwota wolna od potrąceń, świadczenie dla praktykanta, minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, koszt zatrudnienia pracownika. / fot. Shutterstock
Wysokość minimalnego wynagrodzenia – na co wpływa? Dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za przestój, odprawa z tytułu zwolnienia grupowego, odszkodowanie za nierówne traktowanie, mobbing, dyskryminację, kwota wolna od potrąceń, świadczenie dla praktykanta, minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, koszt zatrudnienia pracownika. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co roku trwa dyskusja, jaka będzie wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dlaczego kwota ta jest tak ważna? Na co wpłynie minimalna płaca w 2020 r.?

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2020 r.

Minimalna płaca w 2020 r. wyniesie 2600 zł brutto (w 2019 r. jest to 2250 zł) dla pracownika zatrudnionego na pełnym etacie. To podwyżka o 350 zł. Dla porównania wzrost od 2018 r. do 2019 r. wyniósł 150 zł. Natomiast minimalna stawka godzinowa w ramach umowy zlecenia lub świadczenia usług podniesie się z 14,70 zł w 2019 r. do 17 zł w 2020 r. Kwota 2600 zł brutto przysługiwać będzie osobom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy. Podniesie się także zarobek niepełnoetatowca, który otrzymuje obniżoną proporcjonalnie do swojego wymiaru czasu pracy kwotę minimalnej płacy.

REKLAMA

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Na co wpływa minimalna płaca?

Kwota minimalnej płacy stanowi kwotę bazową do obliczenia innych świadczeń. Wyższe minimalne wynagrodzenie oznacza więc jednocześnie wzrost także tych świadczeń. Na co więc wpływa wysokość minimalnej płacy?

Wraz z minimalnym wynagrodzeniem zmienia się kwota:

 • dodatku za pracę w porze nocnej;
 • wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój;
 • odprawy z tytułu zwolnień grupowych;
 • odszkodowania za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, mobbing lub dyskryminację;
 • wynagrodzenia gwarancyjnego za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy;
 • kwoty wolnej od potrąceń;
 • świadczenia pieniężnego dla praktykanta;
 • minimalnej podstawy wymiaru zasiłku chorobowego;
 • kosztu zatrudnienia pracownika z minimalnym wynagrodzeniem.

Dodatek za pracę w porze nocnej

Zgodnie z Kodeksem pracy za pracę w porze nocnej przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Liczy się go za każdą godzinę pracy w nocy. Jego wysokość to 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2020 r. będzie to 2600 zł brutto. Wysokość dodatku uzależniona jest od wymiaru czasu pracy w danym miesiącu, dlatego jego kwota różni się w zależności od miesiąca: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. 3,10 zł (styczeń, kwiecień, czerwiec, grudzień),
 2. 3,25 zł (luty, maj, sierpień, listopad),
 3. 2,95 zł (marzec, wrzesień, październik),
 4. 2,83 zł (lipiec).

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Dodatek za pracę w nocy w 2020 roku

Wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój

Jeśli pracownik nie wykonuje swojej pracy, ale jest do niej gotów, lecz wystąpiły przeszkody z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przysługuje mu wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania. Określa się je stawką godzinową lub miesięczną. Jeśli strony nie uzgodniły wcześniej takiego składnika wynagrodzenia, będzie to 60% wynagrodzenia. Ważne, aby wynagrodzenie to nie było niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wynagrodzenie za przestój w pracy w 2020 r.

Odprawa z tytułu zwolnienia grupowego

Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników przyznaje pracownikowi, którego stosunek pracy rozwiązał się na mocy zwolnienia grupowego odprawę pieniężną. Przewidziano trzy wysokości odprawy:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia (zatrudnienie u danego pracodawcy krócej niż 2 lata);

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia (zatrudnienie u danego pracodawcy od 2 do 8 lat);

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia (zatrudnienie u danego pracodawcy ponad 8 lat).

Do obliczenia wysokości odprawy pieniężnej stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Co istotne z punktu widzenia minimalnego wynagrodzenia za pracę, wysokość odprawy nie może przekroczyć kwoty 15-krotnej płacy minimalnej. Mowa tu o wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. 15-krotność minimalnego wynagrodzenia to 39 000 zł.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Odprawa z tytułu zwolnienia grupowego w 2020 r.

Odszkodowanie za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu, mobbing lub dyskryminację

Gdy pracodawca naruszy zasadę równego traktowania w zatrudnieniu lub niedyskryminacji, pracownik może domagać się odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę czyli 2600 zł. Ta sama wysokość odszkodowania przysługuje osobie zatrudnionej, która stała się ofiara mobbingu lub rozwiązała umowę o pracę własnie z powodu mobbingu.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wysokość odszkodowania za mobbing, nierówne traktowanie i dyskryminację w pracy w 2020 r.

Wynagrodzenie gwarancyjne za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy

Kodeks pracy przewiduje także wynagrodzenie gwarancyjne za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy. Jeżeli w konkretnym miesiącu z powodu rozkładu czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym pracownik nie ma obowiązku wykonywania pracy, przysługuje mu wynagrodzenie w nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzyma wynagrodzenie proporcjonalnie pomniejszone w stosunku do jego wymiaru czasu pracy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Wynagrodzenie gwarancyjne za niewykonywanie pracy z powodu rozkładu czasu pracy w 2020 r.

Kwota wolna od potrąceń

Kwota wynagrodzenia wolna od potrąceń to:

 1. 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli 2600 zł (dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy) po odliczeniu składek ubezpieczeniowych, zaliczki na podatek dochodowy oraz wpłat dokonywanych do PPK, – potrącenia niealimentacyjne;
 2. 75% wynagrodzenia minimalnego – potrącenia zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi;
 3. 90% wynagrodzenia minimalnego – potrącenia kar pieniężnych.

Do osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy stosuje się kwoty zmniejszone proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Kwoty wolne od potrąceń z wynagrodzenia za pracę w 2020 r.

Świadczenie pieniężne dla praktykanta

Praktyka absolwencka może odbywać się płatnie bądź nieodpłatnie. W pierwszym przypadku miesięczne świadczenie pieniężne dla praktykanta nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę czyli 5200 zł brutto.

Więcej o świadczeniu pieniężnym dla praktykanta znajdziesz w artykule: Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r.

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przy pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia (13,71% odpowiada kwocie składek ubezpieczeniowych finansowanych przez pracownika). Po zastosowaniu obliczenia otrzymujemy wynik 2243,54 zł.

Koszt zatrudnienia pracownika z minimalnym wynagrodzeniem

Pracodawca zatrudniający pracowników na pełny etat będzie musiał podnieść ich wynagrodzenia brutto z 2250 zł do 2600 zł. Wzrośnie także wysokość składek emerytalnych - 253,76 zł, rentowych - 169,00 zł, wypadkowych - 43,42 zł, na Fundusz Pracy - 63,70 zł oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - 2,60 zł. W sumie wysokość składek leżących po stronie pracodawcy wyniesie 532,48 zł. Dodając do wynagrodzenia pracownika czyli 2600 zł kwotę składek 532,48 zł, otrzymujemy wynik 3132,48 zł. Jest to więc całkowity koszty zatrudnienia pracownika wykonującego swoją pracę w pełnym wymiarze czasu pracy.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2020 r.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 2177)

Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1969)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 plus dla osoby niepełnosprawnej. Co z kryterium dochodowym?

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie świadczenia uzupełniającego dla osób z niepełnosprawnościami?

Senat: 300 zł plus dla sołtysa po siedmiu latach i niezależnie od liczby kadencji. Świadczenie to podlega corocznej waloryzacji od dnia 1 marca

Przyjęta 18 kwietnia 2024 r. wraz z poprawkami przez Senat nowelizacja ustawy dotycząca świadczenia dla sołtysów zakłada, że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

8600 zł – tyle od 1 lipca 2024 r. może wynieść kara dla kierowcy, który się zagapi. Namierzy go system.

Brak obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest zagrożony karą. Jej wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i długości przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Ministerstwo Zdrowia już pracuje nad nowymi przepisami

Możliwe jest wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem minister zdrowia Izabeli Leszczyny na stacjach benzynowych nie powinien być sprzedawany alkohol. Podobnego zdania jest były premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA

Dla 2-3 osobowego gospodarstwa bon energetyczny 400 zł lub 800 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł lub 1000 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł 1200 zł. Projekt na RCL

Dla gospodarstwa 2-3 osobowego bon energetyczny będzie miał wartość 400 zł, dla 4-5 osobowego - 500 zł, a dla sześcio i więcej osobowego - 600 zł.

Tysiące Polaków urodzonych po 2009 r. nie kupią i nie zapalą już legalnie papierosa? Celem wyeliminowanie palenie w kolejnych pokoleniach.

Czy stworzenie pierwszego pokolenia wolnego od nikotyny będzie korzystne dla państw, bo ograniczy liczbę chorób i zgonów ich obywateli, czy niekorzystne, bo spadną dochody z akcyzy i rozwinie się szara strefa? Kolejne państwo próbuje zaostrzyć przepisy antynikotynowe.

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Prawdopodobnie tak

Zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w 2024 r.? Taki jest plan.

Zakaz wprowadzania psów na plaże niezgodny z prawem. Ale nie można psów puszczać wolno – trzeba prowadzić na smyczy i po nich sprzątać

Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zakazu wprowadzania psów na plaże w gminie Ustronie Morskie, który uchwaliła ta gmina. Najpierw Rzecznik bezskutecznie interweniował u wójta, a potem zaskarżył uchwałę gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. WSA wyrokiem z 4 kwietnia 2024 r. stwierdził nieważność tego zakazu. Ale jednocześnie Sąd wskazał, że nieważność generalnego zakazu wprowadzania psów na plażę nie oznacza dowolności postępowania osób, wprowadzających psy na plaże. Cały czas bowiem obowiązują w tej gminie przepisy regulaminu utrzymania czystości i porządku, które zobowiązują właścicieli lub opiekunów do wyprowadzania psów na smyczy na terenach użytku publicznego (a psów ras uznawanych za na smyczy i w kagańcu przez osobę pełnoletnią). Przepisy te nakładają też na właścicieli lub opiekunów zwierząt domowych obowiązek usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach publicznych. To jedna z wielu podobnych spraw. Co jakiś czas samorządy gminne postanawiają zakazać wstępu psom a to do parku, na plażę, czy nawet na cmentarz.

REKLAMA

Rząd: wzrost opłat od bogatych firm aż o 200%. Opozycja: 200% to żadna podwyżka. Bo inflacja

Wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjne na poziomie 0,15% - co stanowi wzrost o 200% w stosunku do stanu obecnego. Sprawdź szczegóły!

Zasiłek pielęgnacyjny i rodzinny: Zbliżają się terminy ustawowe waloryzacji tych zasiłków

Od wielu lat nie były waloryzowane świadczenia rodzinne. W 2024 r. muszą zostać podwyższone. Jest to nakaz ustawowy.

REKLAMA