Odprawy pracownicze w pytaniach i odpowiedziach

Ewa Ryś
rozwiń więcej
Odprawa pieniężna przysługuje pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowgo, niezależnie od trybu zwolnienia przysługuje odprawa pieniężna. / inforCMS
Odprawa emerytalna, rentowa oraz odprawa z tytułu zwolnień grupowych przysługuje pracownikowi, który przeszedł na emeryturę, rentę lub tez został zwolniony w skutek zwolnień grupowych. Natomiast odprawa pośmiertna przysługuje członkom rodziny zmarłego pracownika.

Kto ma prawo do odprawy emerytalnej

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna. Co ważne pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Odprawa emerytalna przysługuje również w razie przejścia emeryta na wcześniejszą emeryturę.

Wysokość odprawy to wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. W regulaminie wynagradzania albo w układzie zbiorowym pracy pracodawca może ustalić wyższą wysokość odprawy emerytalnej.

Zobacz także serwis: Emerytury

Kto otrzyma odprawę rentową

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę przysługuje odprawa pieniężna. Odprawa pieniężna przysługuje w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Na wysokość odprawy nie ma wpływu długość okresu zatrudnienia u danego pracodawcy

Odprawa rentowa przysługuje niezależnie od charakteru renty z tytułu niezdolności do pracy, nie ma znaczenia cy jest to renta stała czy okresowa.

Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Odprawa rentowa, podobnie jak i odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym. Oznacza to, że pracownik po jej otrzymaniu nie może ponownie nabyć do niej prawa w związku z ponownym zatrudnieniem i jego rozwiązaniem z powodu przejścia na emeryturę lub rentę.

Zobacz także serwis: Renty

Komu przysługuje prawo do odprawy pieniężnej

Odprawa pieniężna to potoczna nazwa odprawy przysługującej w związku ze zwolnieniami grupowymi. Pracownikowi w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowgo, niezależnie od trybu zwolnienia przysługuje odprawa pieniężna.

Wysokość odprawy pieniężnej zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

  • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres od 2 do 8 lat,
  • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres ponad 8 lat.

W przypadku odprawy z tytułu zwolnień grupowych została określona maksymalna kwota odprawy. Kwota odprawy pieniężnej nie może przekroczyć kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Kto otrzyma odprawę pośmiertną po pracowniku

Rodzinie przysługuje odprawa pieniężna w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby. Odprawa pośmiertna przysługuje małżonkowi oraz innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej. Odprawa przysługuje po zmarłym pracowniku, nie ma przy tym znaczenia rodzaj umowy o pracę, czy wymiar czasu pracy pracownika.

Pan Jacek w chwili śmierci był zatrudniony u dwóch pracodawców. Odprawa pośmiertna w takim przypadku, ustalana jest oddzielnie przez każdego pracownika.

Odprawa pośmiertna przysługuje członkom rodziny niezależnie od przyznania im zasiłku pogrzebowego z tytułu pokrycia kosztów pogrzebu.

Odprawa pośmiertna przysługuje uprawnionym członkom rodziny od pracodawcy. Odprawa przysługuje po wszystkich pracownikach, zarówno państwowych, spółdzielczych, jak i pracowników zatrudnionych w prywatnych zakładach pracy.

Wysokość odprawy pośmiertnej, zależy od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. W związku z tym wysokość odprawy pośmiertnej wynosi:

  • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
  • wysokość sześciomiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Jak wskazano wyżej wysokość odprawy pośmiertnej zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Do tego okresu zatrudnienia wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę oraz w przypadku, gdy nowy pracodawca jest następcom prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę zatrudniającego poprzednio pracownika.

Na wysokość odprawy, jaką otrzyma uprawniony członek rodziny ma wpływ ilość uprawnionych do odprawy. Odprawę pośmiertną dzieli się bowiem w częściach równych pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. W przypadku, kiedy po zmarłym pracowniku pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu odprawa w wysokości połowy wyżej wskazanych kwot odprawy.

Pracodawca nie musi wypłacać członkom rodziny odprawy po zmarłym pracowniku, jeśli ubezpieczył on pracownika na życie. Z takiej możliwości może skorzystać pracodawca, tylko jeśli odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela jest nie niższe niż odprawa pośmiertna przysługująca członkom rodziny. W przypadku, jeśli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca ma obowiązek wypłacić rodzinie kwotę stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Jaka jest wysokość odpraw pracowniczych

Rodzaj odprawy

Wysokość odprawy

Odprawa rentowa

wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia

Odprawa emerytalna

wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia

Odprawa pośmiertna

  • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
  • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
  • wysokość sześciomiesięcznego wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Odprawa pieniężna

  • wysokość jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
  • wysokość dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres od 2 do 8 lat,
  • wysokość trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy przez okres ponad 8 lat.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003 r. Nr 90, poz. 844 ze zm.)

Prawo
WIBOR w umowach kredytowych. Czy wyrok TSUE ujednolici orzeczenia polskich sądów? Złotówkowicze będą triumfować jak frankowicze?
21 maja 2025

Czy będzie przełom w sprawach WIBOR? Czy zbliżający wielkimi krokami wyrok TSUE w sprawie polskiej okaże się korzystny dla posiadaczy kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik referencyjny WIBOR i czy wpłynie to na ukształtowanie się linii orzeczniczej polskich sądów. Na te pytania odpowiada Wojciech Ostrowski, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

pokaż więcej
Proszę czekać...