Czy trzeba się zarejestrować, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych

Ewa Ryś
rozwiń więcej
Bezrobotny ma obowiązek poświadczenia własnoręcznym podpisem prawidłowości danych i oświadczeń zamieszczonych przez niego w karcie rejestracyjnej.
Odpowiedz na to pytanie jest twierdząca, bezrobotny, aby uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych musi się zarejestrować w urzędzie pracy. Podpowiadamy jak tego dokonać.

Rejestracja bezrobotnych i poszukujących pracy następuje po przedstawieniu przez nich dokumentów niezbędnych do ustalenia ich statusu i uprawnień.

Gdzie się rejestrujemy

Rejestr bezrobotnych prowadzą urzędy pracy

Bezrobotny pracy zgłasza się, w celu dokonania rejestracji, do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego, a jeśli nie jest zameldowany zgłasza się do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa.

Zobacz także dział: Instytucje rynku pracy

Co wypełniamy i jakie dokumenty składamy

Rejestracja bezrobotnego, następuje w dniu przedłożenia przez niego kompletu wymaganych dokumentów oraz po wypełnieniu karty rejestracyjnej. Ponadto bezrobotny ma obowiązek poświadczenia własnoręcznym podpisem w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy prawidłowości danych i oświadczeń zamieszczonych przez niego w karcie rejestracyjnej.

Poniżej przedstawiamy listę dokumentów, które są niezbędne przy prawidłowej rejestracji. Bezrobotny przedkłada do wglądu pracownikowi powiatowego urzędu pracy dokonującemu rejestracji:

  • kartę rejestracyjną pobraną w Urzędzie Pracy;
  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości ze zdjęciem;
  • dyplom, świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenie o ukończeniu kursu i szkolenia;
  • zaświadczenie o przeciwwskazaniach do wykonywania określonych prac, jeśli bezrobotny posiada taki dokument;
  • świadectwa pracy z przebiegu całego okresu zatrudnienia,
  • decyzję o przyznaniu i wstrzymaniu renty lub zaświadczenie z ZUS-u o okresie pobierania renty, jeśli bezrobotny był uprawniony do renty;
  • decyzję o wykreśleniu z ewidencji podmiotów gospodarczych lub zaświadczeni o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej oraz zaświadczenie ZUS potwierdzające okres opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i wysokości podstawy, od której składka była naliczana, w przypadku bezrobotnego, który prowadził działalność gospodarczą;
  • zaświadczenie o okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego wraz z podstawą wymiaru tych zasiłków i świadczenia, jeśli bezrobotny w ostatnich 18 miesiącach pobierał takie świadczenie;
  • zaświadczenie o zdolności do podjęcia pracy, w przypadku, kiedy niezdolność do pracy bezrobotnego trwała przez co najmniej 30 dni;
  • dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności, w przypadku niepełnosprawnych bezrobotnych;
  • książeczkę wojskową;
  • zaświadczenie potwierdzające fakt uczenia się w szkole zaocznej, wieczorowej lub eksternistycznej;
  • dokument potwierdzający wielkość gospodarstwa rolnego, w przypadku bezrobotnych posiadających gospodarstwo rolne;
  • zaświadczenie z ZUS lub od pracodawcy o okresie zatrudnienia z informacją o osiąganym wynagrodzeniu brutto za poszczególne miesiące, jeśli bezrobotny pracował na umowę zlecenie.

Zobacz także: Kiedy bezrobotny traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz.415 ze zm.)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 26 listopada 2004 roku w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy (Dz.U. 2004 nr 262 poz. 2607 ze zm.)

Prawo
Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

Kto nowym papieżem? Media kreują „papabile”, a Kościół przygotowuje się do konklawe 2025
30 kwi 2025

7 maja rozpoczyna się konklawe, które wybierze nowego papieża. Papież Franciszek niestety już nie żyje, a świat katolicki z napięciem śledzi możliwych następców. Media już teraz lansują swoich faworytów – tzw. papabili. Kim są kandydaci na nowego papieża? Jakie poglądy reprezentują? Czy Kościół czeka kontynuacja, czy radykalna zmiana?

pokaż więcej
Proszę czekać...