REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy bezrobotny traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Ewa Ryś
Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych może nastąpić na wniosek bezrobotnego.
Utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych może nastąpić na wniosek bezrobotnego.

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnego jest źródłem utrzymania, w okresie kiedy pozbawiony jest pracy. Bezrobotny musi uważać, aby nie utracić prawa do zasiłku.

Utrata prawa do zasiłku

REKLAMA

Przepisy prawa mówią, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych ustaje z dniem utraty statusu bezrobotnego. Bezrobotny to człowiek, który nigdzie nie jest zatrudniony i nie wykonuje innej pracy zarobkowej, ale jest zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej. Co dokładnie oznacza utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz kiedy rzeczywiście bezrobotny traci prawo do swojego świadczenia.

Zasiłku zostaje pozbawiony bezrobotny, który traci status bezrobotnego, czyli nie spełniania warunków przedstawionych w definicji bezrobotnego.

Zobacz także: Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Otrzymanie środków z PFRON

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Otrzymanie pożyczki z PFRON na podjęcie działalności pozarolniczej lub rolniczej albo otrzymanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej powoduje utratę prawa do zasiłku. Ponadto otrzymania jednorazowo środków z PFRON lub z instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej również powoduje utratę prawa do zasiłku.

Odmowa przyjęcia propozycji pracy

REKLAMA

W razie odmowy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy bezrobotny traci status bezrobotnego, co wiąże się z utratą prawa do zasiłku. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia odmowy na okres: 120 dni w przypadku pierwszej odmowy, 180 dni w przypadku drugiej odmowy oraz 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.

Również odmowa poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy bezrobotnemu powoduje utratę statusu bezrobotnego.

Nie stawienie się w urzędzie pracy

Pozbawia się bezrobotnego statusu bezrobotnego w razie nie stawienia się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomienia w ciągu 7dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa. W takim przypadku pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia niestawienia się w powiatowym urzędzie pracy odpowiednio na okres: 120 dni w przypadku pierwszego niestawiennictwa, 180 dni w przypadku drugiego niestawiennictwa oraz 270 dni w przypadku trzeciego i każdego kolejnego niestawiennictwa. Ponadto nie stawienie się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania powoduje utratę statusu bezrobotnego. W tym przypadku mowa jest jednak o przeprowadzkę do miejscowości leżącej w innym powiecie.

Choroba a utrata statusu

Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje, w razie pozostawania niezdolnym przez bezrobotnego do pracy wskutek choroby lub przebywania w zakładzie lecznictwa odwykowego przez nieprzerwany okres 90 dni. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje z upływem ostatniego dnia wskazanego okresu 90-dniowego. Również w razie nie przedstawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy wskutek choroby na druku obwiązującym pracowników (ZUS ZLA), bezrobotny może zostać pozbawiony swojego statusu.

Inne przypadku utraty prawa do zasiłku

Przede wszystkim utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych może nastąpić na wniosek bezrobotnego.

Ponadto rozpoczęcie realizacji indywidualnego programu zatrudnienie socjalnego lub podpisanie kontraktu socjalnego powoduje pozbawienie statusu bezrobotnego i tym samym utratę prawa do zasiłku. Utrata następuje od następnego dnia po dniu rozpoczęcia realizacji indywidualnego programu zatrudnienia socjalnego lub podpisania kontraktu socjalnego.
Przerwanie z własnej winy: stażu, szkolenia, wykonywania prac społecznie użytecznych lub innej formy pomocy powoduje utratę statusu bezrobotnego. Utratę powoduje także niepodjęcie szkolenia, przygotowania zawodowego dorosłych, stażu lub innej formy pomocy. Również przerwanie z własnej winy programu przygotowania zawodowego dorosłych oraz nieprzystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub sprawdzającego skutkuje utratą prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Zobacz także: Kto nie dostanie zasiłku dla bezrobotnych

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz.415 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Tuskiem. Zakończyła się konferencja D. Tuska

  Brak porozumienia rolników po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem."Czekamy na konkrety" - mówił inny z rolników, Szczepan Wójcik. Jak dodał, premier Tusk nie zostawił złudzeń, że jeśli Zielony Ład zostanie obalony, to nie będzie np. dopłat bezpośrednich.

  Wniosek o ochronę międzynarodową - uwaga na nieuczciwych pośredników

  Uwaga na nieuczciwych pośredników przy składaniu wniosku o ochronę międzynarodową - ostrzega Urząd do Spraw Cudzoziemców. Jakie są korzyści z samodzielnego prowadzenia sprawy?

  Komunikat KGP: 1 marca 2024 r. wypłata podwyżek dla policjantów [20% kwoty bazowej]. W marcu na kontach +20% dodatku za stopień. Wyrównania od 1 stycznia 2024 r.

  Jutro policjanci otrzymają na konta wypłaty podwyżek wraz z wyrównaniami od 1 stycznia 2024 r. W przyszłości otrzymają w ten sposób podwyżki z tytułu dodatków za stopień. 

  Opieka senioralna w Polsce: brak podejścia systemowego skutkuje fatalnym w skutkach akcjonizmem

  Na początku należy stwierdzić, że polityka senioralna to niewątpliwie swoisty leitmotiv rządu premiera Donalda Tuska. Nie ma dnia, aby media nie donosiły o działaniach rządu związanych z próbami rozwiązania problemu, który jak miecz Damoklesa wisi nad całą sferą socjalną budżetu państwa, a tak właściwie nad przyszłością społeczno-gospodarczą Polski. A jest nim właśnie opieka senioralna. Kto z politycznych decydentów nie dostrzeże prawdziwej wagi tego problemu, nie ma co liczyć na powodzenie podczas następnych wyborów. I dotyczy to właściwie wszystkich krajów starzejącej się na gwałt Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Przeprowadzasz się? Sprawdź, czy nie musisz zaktualizować PIT-2. Jeśli to przegapisz, grozi ci dopłat podatku. Ale czy wiesz dlaczego?

  Zdarzenia związane z życiem prywatnym pracownika, choćby takie jak przeprowadzka, mogą mieć wpływ na dokonywane przez niego rozliczenia podatkowe. Czasami ich konsekwencją jest nabycie praw, z których podatnik może skorzystać, ale nie musi, ale innym razem mogą wiązać się z ograniczeniem tychże praw, o czym już nie tylko może, ale musi pamiętać dokonując rozliczeń podatkowych.

  Egzekucja z nieruchomości - jak przebiega. Zajęcie, opis i oszacowanie, obwieszczenie o licytacji

  Jednym ze sposobów wyegzekwowania roszczenia należnego wierzycielowi jest przeprowadzenie egzekucji ze składnika majątkowego dłużnika jakim jest nieruchomość. Tytułem wstępu należy dodać, iż postępowanie egzekucyjne może być wszczęte w sytuacji gdy wierzyciel posiada tytuł wykonawczy. 

  Oszustwo nigeryjskie - ostrzeżenie i przykład

  Oszustwo nigeryjskie - na czym polega? Oto przykład oszustwa nigeryjskiego oraz ostrzeżenie NASK przed jego nowymi odmianami.

  Osoby niepełnosprawne z większym dostępem do najpowszechniejszych produktów i usług. Co zakłada nowy projekt?

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze.

  REKLAMA

  Prawne dylematy dotyczące AI. Więcej pytań niż odpowiedzi

  Jakie są problemy prawne związane ze sztuczną inteligencją? Czy prawo powstrzyma rozwój AI?

  Kwota bazowa wzrosła. Od 1 marca dodatkowa emerytura wyższa o więcej niż 700,00 zł. Dożywotnio i bez wniosku. Sprawdź!

  Kwota bazowa wzrosła. Wraz z nią wzrosła wysokość dodatkowej emerytury dla najstarszych seniorów. Od 1 marca 2024 przyznawane im świadczenie honorowe dla stulatków będzie wyższe o 705,88 zł.

  REKLAMA