| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek dla bezrobotnych > Kiedy bezrobotny traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Kiedy bezrobotny traci prawo do zasiłku dla bezrobotnych

Zasiłek dla bezrobotnego jest źródłem utrzymania, w okresie kiedy pozbawiony jest pracy. Bezrobotny musi uważać, aby nie utracić prawa do zasiłku.

Przepisy prawa mówią, że prawo do zasiłku dla bezrobotnych ustaje z dniem utraty statusu bezrobotnego. Bezrobotny to człowiek, który nigdzie nie jest zatrudniony i nie wykonuje innej pracy zarobkowej, ale jest zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie albo innej pracy zarobkowej. Co dokładnie oznacza utrata prawa do zasiłku dla bezrobotnych oraz kiedy rzeczywiście bezrobotny traci prawo do swojego świadczenia.

Zasiłku zostaje pozbawiony bezrobotny, który traci status bezrobotnego, czyli nie spełniania warunków przedstawionych w definicji bezrobotnego.

Zobacz także: Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Otrzymanie pożyczki z PFRON na podjęcie działalności pozarolniczej lub rolniczej albo otrzymanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej powoduje utratę prawa do zasiłku. Ponadto otrzymania jednorazowo środków z PFRON lub z instytucji z udziałem środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej lub na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej również powoduje utratę prawa do zasiłku.

W razie odmowy bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy bezrobotny traci status bezrobotnego, co wiąże się z utratą prawa do zasiłku. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia odmowy na okres: 120 dni w przypadku pierwszej odmowy, 180 dni w przypadku drugiej odmowy oraz 270 dni w przypadku trzeciej i każdej kolejnej odmowy.

Również odmowa poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym, mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy bezrobotnemu powoduje utratę statusu bezrobotnego.

Pozbawia się bezrobotnego statusu bezrobotnego w razie nie stawienia się w powiatowym urzędzie pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomienia w ciągu 7dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa. W takim przypadku pozbawienie statusu bezrobotnego następuje od dnia niestawienia się w powiatowym urzędzie pracy odpowiednio na okres: 120 dni w przypadku pierwszego niestawiennictwa, 180 dni w przypadku drugiego niestawiennictwa oraz 270 dni w przypadku trzeciego i każdego kolejnego niestawiennictwa. Ponadto nie stawienie się we właściwym powiatowym urzędzie pracy w ciągu 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania powoduje utratę statusu bezrobotnego. W tym przypadku mowa jest jednak o przeprowadzkę do miejscowości leżącej w innym powiecie.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »