REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Świadczenia rehabilitacyjne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 – dla kogo, ile wynosi, jak długo można dostawać, wniosek do ZUS

W sytuacji przedłużającej się choroby i wyczerpania limitu zwolnienia chorobowego można jeszcze złożyć wniosek do ZUS o świadczenie rehabilitacyjne. To świadczenie przysługuje osobie, która po wyczerpaniu zasiłku chorobowego nadal jest chora, a dalsze leczenie lub rehabilitacja dają jej szanse na odzyskanie zdolności do pracy. 

Czym jest świadczenie rehabilitacyjne i komu przysługuje?

Zdarza się, iż z powodu długotrwałej choroby czy konieczności rehabilitacji powrót do pracy nie jest jeszcze możliwy. Wielu pracowników zastanawia się wówczas nad możliwością otrzymania świadczenia rehabilitacyjnego. Co to za rozwiązanie? Komu przysługuje i na jak długo? Prezentujemy najważniejsze informacje.

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne w okresie ubezpieczenia chorobowego. Sprawdź jak załatwić sprawę przez internet krok po kroku

Jak uzyskać świadczenie rehabilitacyjne w okresie ubezpieczenia chorobowego? Sprawdź jak załatwić tę sprawę przez internet. Publikujemy co trzeba zrobić krok po kroku. 

Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Podjęcie pracy podczas pobierania świadczenia rehabilitacyjnego powoduje utratę prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Czy utrata prawa dotyczy całego okresu zwolnienia jak w przypadku zasiłku chorobowego?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne a wypadek przy pracy

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego powypadkowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Kiedy pracownikowi nie przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Po ustanie okresu wypłaty zasiłku chorobowego, pracownik który nadal pozostaje niezdolny do pracy może przysługiwać prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Czy zawsze pracownik może liczyć na to świadczenie.

Świadczenie rahabilitacyjne Vademecum

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje osobie ubezpieczonej, która po okresie pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolna do pracy z powodu choroby, jednak dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Kiedy po zasiłku chorobowym można liczyć na świadczenie rehabilitacyjne

Chory może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Co jeśli chory nadal jest niezdolny do pracy? Czy może liczyć na świadczenie rehabilitacyjne?

REKLAMA

Przez jaki okres można pobierać świadczenie rehabilitacyjne

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje osobie, która po wyczerpaniu możliwości dalszego pobierania zasiłku chorobowego nadal jest niezdolna do pracy. Jednak leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Po świadczeniu rehabilitacyjnym przysługuje renta

Pracownik niezdolny do pracy może liczyć w pierwszej kolejności na zasiłek chorobowy, później na świadczenie rehabilitacyjne, a w ostateczności na rentę. Jakie są zasady przyznania renty po świadczeniu.

Jaka jest wysokość świadczenia rehabilitacyjnego

Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego jest ściśle związana z podstawą wymiaru zasiłku chorobowego. Stanowi procent podstawy wymiaru zasiłku.

Co należy wiedzieć o świadczeniu rehabilitacyjnym?

W przypadku, kiedy pracownik po wykorzystaniu przysługującego mu prawo do zasiłku chorobowego, nadal jest niezdolny do pracy, może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne.

Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Osoba, która przebywała na zasiłku chorobowym, a która nadal jest niezdolna do pracy może złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. O takie świadczenie może się starać, tylko osoba, której dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Świadczenia rehabilitacyjne podczas ciąży

Pracownice w ciąży mają prawo do zasiłku rehabilitacyjnego, który przysługuje po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, jeśli kobieta jest nadal niezdolna do pracy, a dalsze leczenie rokuje odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Kiedy przedłużająca się choroba kobiety w ciąży jest podstawą do ubiegania się o świadczenie rehabilitacyjne?

Co do zasady okres zasiłkowy wynosi 182 dni. Jednak dla kobiety w ciąży jest on dłuższy i wynosi 270 dni, więc niemalże tyle samo, co trwa sama ciąża. Może się jednak zdarzyć, że osoba taka zachoruje jeszcze przed zajściem w ciążę i w jej trakcie wyczerpie okres wypłaty zasiłku chorobowego. Wtedy może ubiegać się jeszcze o świadczenie rehabilitacyjne.

Świadczenie rehabilitacyjne po zasiłku chorobowym

Okres pobierania zasiłku chorobowego może okazać się niewystarczający, aby w pełni powrócić do zdrowia. W takim przypadku osoba zainteresowana może wystąpić z wnioskiem o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

W jaki sposób starać się o rehabilitacje leczniczą

Jeżeli jesteś niezdolny do pracy ponad 30 dni, lekarz prowadzący może wystawić Ci wniosek o przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej. Jest ona przeprowadzana w ramach prewencji rentowej.  

Jak złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne

Kiedy po okresie pobierania zasiłku chorobowego nadal będziemy niezdolni do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie przez nas zdolności do pracy, możemy ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Ubiegając się o nie musimy skompletować stosowne dokumenty.

Kto może liczyć na rehabilitacją leczniczą

Rehabilitację leczniczą prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prowadzona jest  w ramach prewencji rentowej. Rehabilitacją objęte są osoby, które z powodu choroby zagrożone są całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy, ale równocześnie rokują odzyskanie tej zdolności po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Jakie są zasady waloryzacji podstawy zasiłku chorobowego dla obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego

Podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego stanowi zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Zasiłku chorobowego wypłacanego przed uzyskaniem prawa do świadczenia rehabilitacyjnego.

W jakiej wysokości przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego przysługuje maksymalnie przez 12 miesięcy. Miesiąc trwa 30 dni. Wysokość świadczenia jest uzależniona od wysokości poprzedzającego to świadczenie zasiłku.

Kiedy przysługuje świadczenie rehabilitacyjne

Przy poważnych problemach zdrowotnych może się zdarzyć, że okres 182 dni, przez jaki przysługuje nam zasiłek chorobowy nie pozwala nam wrócić do zdrowia. W przypadku dalej trwającej niezdolności do pracy przepisy przewidują przyznanie prawa do świadczenia pieniężnego na dłuższy okres.

REKLAMA