Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
rodzina, mama, dziecko / Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r. / shutterstock

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r. Przez ile dni można pobierać zasiłek opiekuńczy? Jakie warunki muszą być spełnione? Co warto wiedzieć o zasiłku opiekuńczym na zdrowe dziecko? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale z zasiłku opiekuńczego można skorzystać nie tylko w przypadku, gdy dziecko zachoruje i będzie potrzebowało naszej opieki. Zasiłek opiekuńczy przysługuje także na dzieci zdrowe (w określonych sytuacjach) oraz na innych chorych członków rodziny. Za innych członków rodziny uważani są: małżonek, rodzic, rodzic dziecka, ojczym, macocha, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, a także dzieci w wieku ponad 14 lat. Warunkiem jednak jest to, że w czasie przebywania na zasiłku opiekuńczym i opiekowania się innymi członkami rodziny – przebywa się z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje w przypadku, gdy dana osoba musi opiekować się dzieckiem mającym do lat 8, pod warunkiem, że wystąpiła jedna z następujących sytuacji:

  • Zamknięto niespodziewanie żłobek, klub dziecięcy , przedszkole lub szkoła do którego uczęszcza dziecko. Ważne jest to, że za nieprzewidziane zamknięcie placówki uważane jest poinformowanie o planowanym zamknięciu w terminie krótszym niż siedem dni. Oznacza to, że np. w przypadku planowanej przerwy związanej z feriami zimowymi – zasiłek opiekuńczy nie przysługuje.
  • Dziecko z powodu podejrzenia o nosicielstwo choroby zakaźnej musi zostać poddane izolacji.
  • Niania (z którą ma się podpisaną umowę uaktywniającą) lub dzienny opiekun dziecka zachorują.
  • Małżonek lub drugi rodzic dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem jest chory lub rodzi, co przekłada się na to, że nie jest w stanie sprawować opieki nad dzieckiem.
  • Małżonek lub drugi rodzic dziecka stale opiekujący się dzieckiem przebywa w szpitalu lub w innej placówce leczniczej.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje także gdy dana osoba musi opiekować się dzieckiem niepełnosprawnym, które nie ukończyło 18 lat, w przypadku gdy wystąpi jedna z poniższych sytuacji:

  • Małżonek lub drugi rodzic dziecka, który stale opiekuje się dzieckiem jest chory lub rodzi, co przekłada się na to, że nie jest w stanie sprawować opieki nad dzieckiem.
  • Małżonek lub drugi rodzic dziecka stale opiekujący się dzieckiem przebywa w szpitalu lub w innej placówce leczniczej.

Przez ile można pobierać zasiłek opiekuńczy?

Okres pobierania zasiłku opiekuńczego zależy w dużej mierze od tego, na kogo jest on pobierany. Ważne jest to, że łączny okres wypłaty zasiłku opiekuńczego nie może przekroczyć 60 dni w roku kalendarzowym. Okres zasiłku opiekuńczego nie jest on zależny od liczby osób uprawnionych do zasiłku, liczby dzieci lub członków rodziny wymagających opieki.

Zasiłek opiekuńczy w przypadku opieki nad dzieckiem zdrowym do lat 8 lub chorym dzieckiem do lat 14, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku wynosi 60 dni w roku kalendarzowym. W przypadku opieki nad dzieckiem mającym powyżej 14 lat lub innym chorym członkiem rodziny, zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 14 dni w roku kalendarzowym. W przypadku opieki nad chorym dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 14 do 18 lat lub dzieckiem niepełnosprawnym w wieku od 8 do 18 lat, jeżeli małżonek lub rodzic dziecka stale opiekujący się nim, w wyniku porodu, choroby lub pobytu w szpitalu nie może się nim opiekować – zasiłek opiekuńczy przysługuje przez 30 dni w roku kalendarzowym.

Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce

Wysokość zasiłku opiekuńczego

Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki. Oznacza to, że wypłacany jest także za dni ustawowo wolne od pracy. Miesięczna wysokość zasiłku opiekuńczego wynosi 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Więcej przydatnych informacji nt. zasiłku opiekuńczego, w tym także informacje dotyczące wniosku Z-15A oraz wniosku Z-15B można znaleźć w artykule: Zasiłek opiekuńczy 2025 r. i 2026 r.

Prawo
Świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami. Nie wszystkie można łączyć [Przykłady 2025]
21 maja 2025

Czy można pobierać jednocześnie różne zasiłki i dodatki? To ważne zagadnienie dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Postaramy się pokazać je na kilku ważnych przykładach. W rzeczywistości takich sytuacji jest znacznie więcej.

ZUS: Nadużywanie alkoholu może być przyczyną niezdolności do pracy. Zwolnienie lekarskie z kodem C to brak zasiłku chorobowego przez pierwsze 5 dni
21 maja 2025

W 2024 r. do Rejestru zaświadczeń lekarskich wpłynęło 27,4 mln zaświadczeń chorobowych wystawionych dla ubezpieczonych w ZUS, KRUS i innych organach emerytalno-rentowych. Ze zwolnień tych przynajmniej raz skorzystało 7,7 mln ubezpieczonych w tych instytucjach. Źródłem części z nich było nadużywanie alkoholu - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Debata Trzaskowski – Nawrocki już w piątek o 20:00. Sześć tematów, jeden pojedynek, jedna decyzja
21 maja 2025

W piątek, 24 maja, punktualnie o godzinie 20:00, oczy całej Polski skierują się na debatę prezydencką pomiędzy Rafałem Trzaskowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej, a popieranym przez Prawo i Sprawiedliwość Karolem Nawrockim. To jedyne potwierdzone bezpośrednie starcie przed II turą wyborów zaplanowaną na 1 czerwca.

Dodatek za pracę w nocy od 1 czerwca 2025 r.
21 maja 2025

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w czerwcu? jak się go oblicza? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Czy zachowek po rodzicach przepada?
20 maja 2025

Kto ma prawo do zachowku po rodzicach i od czego zależy jego wysokość? Czy roszczenie o zachowek się przedawnia? Oto najważniejsze przepisy i terminy!

Rozprawa przed TSUE ws. WIBOR-u. Nie będzie przełomu?
20 maja 2025

W dniu 11 czerwca 2025 r. w Luksemburgu odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-471/24. Jest to wynik pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, dotyczących interpretacji przepisów prawa unijnego w kontekście kredytów opartych na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Pierwsza sprawa w TSUE dotycząca WIBOR-u budzi zrozumiałe zainteresowanie kredytobiorców, prawników i sektora bankowego. Warto jednak rozróżnić realny zakres tej sprawy od medialnych uproszczeń. Nadchodząca rozprawa nie przyniesie jeszcze żadnego rozstrzygnięcia.

Kiedy ostatnia debata prezydencka 2025? Jacek Prusinowski poprowadzi spotkanie
21 maja 2025

Zapowiadana jest ostatnia wielka debata prezydencka przed drugą turą wyborów w 2025 roku. Kiedy odbędzie się debata Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego? Gdzie będzie można obejrzeć debatę? Spotkanie poprowadzi Jacek Prusinowski, dziennikarz SE i Radia Plus.

Biejat i Hołownia popierają Trzaskowskiego [Druga tura]
20 maja 2025

Magdalena Biejat i Szymon Hołownia popierają Rafała Trzaskowskiego w drugiej turze wyborów prezydenckich 2025 r. Na ile procent może liczyć kandydat na Prezydenta RP?

[Boże Ciało] Długi czerwcowy weekend 2025. Gdzie dojedziesz tanio pociągiem prosto z Polski? W czerwcu rusza nowy zagraniczny kierunek
20 maja 2025

Planując zagraniczny wyjazd na czerwcowy długi weekend, warto rozważyć podróż koleją. Z Polski kursują bezpośrednie pociągi m.in. do Czech, Austrii, Niemiec, Słowacji, Węgier oraz na Litwę. Nowością w letnim rozkładzie będzie również bezpośrednie połączenie do Chorwacji, dostępne już od czerwca.

Kogo poprze Mentzen? Spotkania z Nawrockim i Trzaskowskim na YT [Druga tura]
21 maja 2025

Od tego, kogo poprze Mentzen może zależeć wynik drugiej tury wyborów prezydenckich 2025 r. Dlatego wszyscy tak czekają na informację od Sławomira Mentzena: Trzaskowski czy Nawrocki? Decyzja zapadnie po spotkaniach na żywo z kandydatami, które odbędą się na kanale Sławomira Mentzena na YT.

pokaż więcej
Proszę czekać...