Wynajem mieszkania - krok po kroku

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Przeczytaj co warto wiedzieć o najmie mieszkania.
Co powinniśmy wiedzieć o wynajmowaniu mieszkań? Jakie prawa mają najemcy, a jakie obowiązki? Na co zwrócić umowę przy sporządzaniu umowy i dlaczego warto być ostrożnym i skrupulatnym przy odbiorze mieszkania? Tutaj znajdziesz odpowiedź.

Wynajmowanie mieszkanie to często droga przez mękę. Niestety nie zawsze problemy kończą się wraz z podpisaniem umowy. Zanim podpiszemy się pod nią warto dowiedzieć się czegoś na temat ram prawnych wynajmu mieszkania. Tutaj zdobędziesz podstawowe informacje oraz dowiesz się gdzie pogłębić swoją wiedzę. Skorzystaj również z naszej obszernej bazy wzorów pism i umów.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Obowiązek meldunkowy?

Jeszcze do niedawna był tyleż powszechnych, co i powszechnie nieprzestrzeganym prawem. Obowiązek meldunkowy spoczywa także na najemca i to w dodatku pod groźbą finansowej kary. Sytuacja ta ulegnie zmianie od 1 sierpnia 2011 r. Sam obowiązek meldunkowy jednak pozostanie.

Czytaj: Co dalej z obowiązkiem meldunkowym?

Czytaj: Meldunek to obowiązek najemcy, nie wynajmującego

Protokół odbioru mieszkania?

Dobrze spisania umowa najmu powinna być w miarę szczegółowa. Jeżeli wynajmujący żąda kaucji trzeba taki fakt zawrzeć w umowie. Nie mniej istotne jest dokładne opisanie mieszkania. Obowiązkiem najemcy jest oddanie mieszkania w stanie niepogorszonym. Przy odbiorze warto zatem spisać protokół i dokładnie opisać stan mieszkania. Chcesz wiedzieć więcej?

Czytaj: Co zawrzeć w umowie najmu mieszkania i jak dochodzić roszczeń?

Najem przez agencję?

Szukając mieszkania bardzo często natykamy się na oferty z agencji. Co powinniśmy wiedzieć jeżeli decydujemy się skorzystać z usług profesjonalnego pośrednika?

Czytaj: Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Czytaj: Czy agencji zawsze trzeba płacić prowizję przy wynajmie?

Malowanie ścian

O obowiązkach najemcy bardzo często przypominamy sobie, gdy zbliża się koniec naszej umowy. Wtedy przeważnie zaczynamy się zastanawiać jakie naprawy mogą obciążać nas, czyli najemców. Częstym problemem jest kwestia malowania ścian. Czy to obowiązek najemcy?

Czytaj: Czy najemca musi odmalować ściany?


Wypowiedzenie umowy

Równie palącym problemem może być kwestia wypowiedzenia umowy. Nie zawsze bowiem taka możliwość będzie możliwa. W sytuacji zawarcia umowy na czas określony, wypowiedzenie będzie możliwe tylko wtedy, gdy taka możliwość została przewidziana w umowie, a wypowiedzenie może nastąpić tylko w wypadkach przewidzianych przez umowę. Z kolei wypowiedzenie umowy przez wynajmującego podlega ścisłemu ograniczeniu.

Czytaj: Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania

Czytaj: Jak i kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?

Kto naprawia mieszkanie?

Bardzo ważnym jest również ustalenie na kim ciąży obowiązek napraw w mieszkaniu. W tej kwestii należy odróżnić sytuacje w których określone naprawy powinien wykonać wynajmujący, od drobnych napraw, które obciążają najemcę. Na wynajmującym spoczywają obowiązki utrzymania w należytym stanie, porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku mieszkańców, oraz jego otoczenia; dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń (art. 6a ustawy o ochronie praw lokatorów).

Czytaj: Jak wyegzekwować utrzymanie w należytym stanie przedmiotu najmu?

Najemca powinien pamiętać również o tym, że dokonywanie zmian w mieszkaniu jest ograniczone. W określonych sytuacjach najemca nie musi prosić wynajmującego zgodę na daną zmianę. Będzie tak np. w przypadku założenia linii telefonicznej. W innych sytuacjach jednak przeważnie zgoda wynajmującego będzie konieczna.

Czytaj: Czy można wyremontować lokal bez zgody wynajmującego?

Prawo
Termin zwrotu VAT nie będzie krótszy. Będzie też jeden termin wdrożenia KSeF dla wszystkich podatników. Opublikowano projekt ustawy
29 kwi 2024

W związku ze zdiagnozowanymi problemami konieczne jest przesunięcie terminu wdrożenia KSeF. Obowiązek obejmie wszystkich podatników (czynnych i zwolnionych z VAT) w jednym terminie, tj. 1 lutego 2026 r. Skrócenie terminu zwrotu VAT również zostaje odroczone.

Ograniczenie nocnej sprzedaży alkoholu w Warszawie. Od 6 maja konsultacje
29 kwi 2024

W Warszawie 6 maja 2024 r. rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Potrwają do końca czerwca. Swoją opinię można przekazać bezpośrednio bądź elektronicznie – poinformował stołeczny ratusz.

Przepisy o e-prywatności będą zawieszone do 2026 r. Platformy będą korzystały ze specjalnych technologii przetwarzania danych
29 kwi 2024

Część przepisów dotyczących e-prywatności będzie zawieszonych do 2026 r. Umożliwi to platformom internetowym korzystanie ze specjalnych technologii przetwarzania danych w celu wykrywania treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Unia Europejska wciąż nie ma jednolitych przepisów dotyczących zwalczania wykorzystywaniu dzieci w internecie.

We wtorek zbierze się rząd. W planach m.in. rewizja KPO i przedłużenie ochrony tymczasowej dla Ukraińców
29 kwi 2024

Rząd będzie pracował we wtorek, 30 kwietnia, nad rewizją KPO, przedłużeniem ochrony tymczasowej dla Ukraińców uciekających przed wojną i Wieloletnim Planem Finansowym Państwa.

Ważny wyrok w sprawie organizacji koncertu WOŚP, podczas którego zamordowano Pawła Adamowicza
29 kwi 2024

W styczniu 2019 roku doszło do tragicznego zabójstwa prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizatorzy tej imprezy, razem z policjantami i urzędnikami, stanęli przed sądem. Ostatecznie, prawomocnie uniewinniono organizatorów WOŚP, w tym obecną ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego, Agnieszkę Buczyńską, dwóch policjantów oraz urzędnika Zarządu Dróg i Zieleni. Jednak szef firmy ochroniarskiej został skazany, a wyrok wobec kierownika ochrony uchylono z powodu braku obrońcy podczas jednej z rozpraw.

Majówkowa noc w lesie. Czy to legalne?
29 kwi 2024

Tegoroczna majówka jest wyjątkowo długa i… wyjątkowo ciepła. To może być pierwsza dobra okazja do przenocowania na zewnątrz, czyli na przykład w lesie. A czy to jest w ogóle legalne? Sprawdzamy.

Boże Ciało w 2024 roku. Kiedy wypada i czy jest dniem wolnym od pracy?
29 kwi 2024

Boże Ciało już niebawem. W 2024 r. święto to wypada dość nietypowo. Czy uda się zorganizować tzw. długi weekend? Co z zakupami?

Dokument potwierdzający tożsamość Ukraińca - zmiany w ustawie pomocowej
29 kwi 2024

Dokumentem potwierdzającym tożsamość Ukraińca ma być okazanie ważnego dokumentu podróży. RPO ma wiele wątpliwości co do zamian w ustawie pomocowej dla obywateli Ukrainy przebywających w Polsce.

1000 zł świadczenia na dziecko już od 1 października 2024 r. Także dla pełnoletnich dzieci, które się uczą. Sprawdź zasady.
29 kwi 2024

Rodzice mają powody do radości – po raz pierwszy od 2008 r. wzrośnie wysokość świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Podstawowe kryteria, które muszą być spełnione, by można było starać się o przyznanie tego świadczenia, to kryterium dochodowe i bezskuteczność egzekucji.

Rząd ma pomysł na niż demograficzny i puste szkoły? Przyjdą do nich wieczorami emeryci uczyć się i integrować?
29 kwi 2024

MEN: Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", to otwarcie placówek na zajęcia z udziałem seniorów oraz integracja międzypokoleniowa.

pokaż więcej
Proszę czekać...