| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Najem i dzierżawa > Meldunek to obowiązek najemcy, nie wynajmującego

Meldunek to obowiązek najemcy, nie wynajmującego

Czy najemca musi prosić wynajmującego o zameldowanie go w wynajmowanym mieszkaniu? Co to jest meldunek i jak zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu?

Nie ma takiej potrzeby. Jeżeli najemca chce być zameldowany w lokalu, który wynajmuje, może to uczynić samodzielnie. W takiej sytuacji obowiązkiem wynajmującego będzie jedynie potwierdzenie tego faktu na formularzu meldunkowym. Tym samym nie ma potrzeby czekać na krok właściciela mieszkania, który zwleka z meldunkiem.

Co więcej w pierwszej kolejności obowiązek meldunkowy spoczywa właśnie na najemcy. Właściciel lub osoba dysponująca tytułem prawnym do lokalu jest obowiązana do zawiadomienia właściwego organu gminy o stałym lub czasowym pobycie innej osoby w ich lokalach (art. 29 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych). Jednak obowiązek ten powstaje dopiero wtedy, gdy meldunku nie dokona osoba zainteresowana, czyli sam najemca.

Zobacz również serwis: Najem i dzierżawa

Jak się zameldować

Zgodnie z art. 5 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych obowiązek meldunkowy spoczywa na obywatelach polskich oraz innych osobach przebywających na stałe w Polsce. Są one zobowiązane do zameldowania się w miejscu stałego pobytu. Jest nim zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

Student wynajmujący mieszkanie zamieszkuje w nim z zamiarem stałego przebywania. W takiej sytuacji będzie on objęty obowiązkiem meldunkowym.

Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.

Bez potwierdzenia pobytu zameldowanie nie będzie możliwe. Nie oznacza to jednak, że właściciel może zablokować postępowanie administracyjne w przedmiocie meldunku, jako że potwierdzenie należy do jego obowiązku.

W sytuacji, gdy właściciel odmawia potwierdzenia faktu pobytu, najemca może wystąpić przeciwko niemu z powództwem o ustalenie istnienia obowiązku potwierdzenia na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz również serwis: Pozwy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Chmielniak Adwokaci Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych

Kancelaria prawna specjalizująca się w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »